test-2020-dacia-duster-tce-100-lpg- (17)

Nová Dacia Duster přijde za dva roky. Nebude mít mechanickou čtyřkolku ani naftový motor

Autor: Pavel Srp - Zdroj: L'Argus - Foto: Pavel Srp - 4. 6. 2022


Dacia Duster je oblíbené SUV, protože za rozumnou cenu nabízí poměrně hodně schopností. První dvě generace jsou u zákazníků oblíbené i kvůli tomu, že mohou mít naftový motor a pohon všech čtyř kol. Chystaná třetí generace ale o oboje přijde.

První generace SUV Dacia Duster přišla na trh v roce 2010 a jeho cena se pohybovala kolem čtvrt milionu korun. A to byl cenový hit. Druhá generace přišla o 7 později a v loňském roce prošla modernizací.

Přečtěte si také:  Dacia Duster první generace se stále dá koupit nová. Není to ale úplně Dacia

Chystaná třetí generace, které se dočkáme za pár let (mluví se o roce 2024), ale dostane úplně novou podvozkovou platformu, na které stojí i modely Dacia Sandero, Logan a Jogger, ale třeba i Renault Captur. Z toho ale jednoduše vyplývá, že pohon všech kol a naftové motory očekávat nemůžeme, ale LPG s největší pravděpodobností zůstane. Novinkou by ovšem měl být hybridní pohon.

S těmito informacemi přišel francouzský web L’Argus. Denis Le Vot, šéf značky Dacia, přiznal, že třetí generace bude znamenat riskantní změnu. Francouzský web tvrdí, že o čtyřkolku sice nepřijde úplně, ale bude „bez mechanického spojení“, z čehož by se dalo usuzovat, že přední kola bude pohánět spalovací motor a ta zadní elektromotor. Stejný recept používá u svých modelů například i Peugeot nebo Opel.

Přečtěte si také:  "Dacia Duster je jako Porsche 911," říká o ní nový designový šéf

Pod kapotou by měl být turbodmychadlem přeplňovaný benzinový čtyřválec 1,3 TCe, který je pod kapotou i nyní, ale bude přepracován na 12V mild-hybrid. Ten by měl v nabídce zůstat do roku 2027, kdy má v platnost vstoupit nová emisní norma Euro 7. Naftový motor má nahradit hybridní jednotka. Ta má kombinovat atmosférický čtyřválec 1,6 SCe a elektromotor s multimódovou převodovkou, tedy stejně jako u Renaultu Clio E-Tech hybrid nebo Renaultu Arkana E-tech hybrid.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *