2019-legendy-bugatti-veyron-chiron

LEGENDY 2019 otevřely své brány: čekejte spoustu českých premiér, ale i trojici Bugatti nebo Ferrari F40 [foto + video]

Autor: Pavel Srp - 17. 5. 2019


Po loňské oslavě automobilové historie Československa se letošní šestý ročník slavnosti LEGENDY zaměřuje na ikonické značky amerického automobilového průmyslu. Návštěvníci slavnosti tak mohou na hlavním nádvoří Výstaviště Praha nahlédnout nejen do bohaté historie těchto zámořských značek, ale seznámit se také s jejich aktuálními novinkami, dokonce výjimečně i v rámci výstavní premiéry v České republice.

K vidění však jsou, kromě amerických osobních automobilů, také legendární trucky, pick-upy a motocykly. Na své si přijdou milovníci amerických filmových vozů, kteří si prohlédnou třeba legendární Ford Mustang „Eleanor“ z filmu 60 sekund či verzi „Bullitt“ ze stejnojmenného filmu s nezapomenutelným hercem Steve McQueenem.

Vedle zmíněného hlavního tématu „Made in USA“ však přinese tato slavnost i letos víkend plný zábavy pro celou rodinu. Stejně jako minulý rok, jsou letošní LEGENDY koncipovány formou několika oddělených prostranství a pavilonů, kde mohou návštěvníci obdivovat více jak jeden tisíc exponátů s celkovou hodnotou přes jednu miliardu korun.

„Pravé křídlo Průmyslového paláce, které bude opět Pavilonem elegance, jsme zasvětili více jak padesátce těch nejúžasnějších a skvostných automobilů slavnosti všech ročníků výroby. Prostřední část paláce bude Pavilonem rychlosti, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout pětadvacítku dechberoucích aktuálních hypersportů z celého světa! Nebudou chybět vozy značky Pagani, McLaren, Porsche, Ferrari, Aston Martin a další. Kategorii supersportů budou letos reprezentovat také modely Chiron Sport a Veyron od značky Bugatti. Společnost Casio zde navíc vystaví monopost F1 Scuderia Toro Rosso,“ lákal ještě před začátkem akce ředitel akce Lubor Kos a dodal: „Naopak levé křídlo bude Pavilonem zábavy, který je určen pro odpočinek, hry a poznání. Za tímto účelem zde bude množství herních simulátorů a další prvky zábavy. Nově se více zaměříme na Křižíkovu fontánu, kde připravujeme expozici společně s odborným motoristickým časopisem SPEED a spodní část Výstaviště je znovu věnována novinkám automobilek, desítkám klubů a také vloni úspěšné FMX Aréně. Letos však Petra Piláta a ostatní jezdce doplní na obří scéně také slavní bratři Podmolové.“ A bohužel se jeho slova nakonec zcela nevyplnila, protože po velké nehodě na závodech je Libor Podmol v rekonvalescenci s oběma zlomenými nohami.

Samostatné expozice mají na slavnosti opět také vybrané automobilky, příkladně Mercedes-Benz, Toyota, Subaru, Ford, Jaguar, Land Rover a další. Významné výročí 100 let od svého založení oslavuje na slavnosti LEGENDY značka Citroën.

Novinkou šestého ročníku slavnosti LEGENDY je dynamická prezentace vozů zvaná Grand Tour, která nahradí loňský exhibiční okruh. „Bohužel vlivem nového termínu, který se kryje hned se třemi významnými domácími akcemi v motorsportu, jsme museli letos upustit od realizace exhibičního okruhu. Někteří závodní jezdci však přislíbili statickou účast alespoň v neděli. Přesto by neměli chybět například účastníci soutěže Dakar,“ říká Lubor Kos. Exhibiční okruh je nahrazen tzv. Grand Tour, tedy prezentační jízdou vybraných pětadvaceti historických a novodobých vozů. Ty po trati jezdí několikrát denně.

Obrazem: LEGENDY 2018 opět přichystaly automobilový ráj

Mercedes-Benz: Ohlédnutí do minulosti

K vidění je například historická ikona motorsportu Rudá svině – Mercedes 300 SEL 6.8 AMG, který je spíše znám pod přezdívkou „Rudá svině“. Legendární závodní vůz pochází z dílen Hanse-Wernera Aufrechta a Erharda Melchera, zakladatelů sportovní divize AMG, nyní Mercedes-AMG.

Pod svojí kapotou ukrývá tento závodní speciál upravený motor o objemu 6,8 litrů s výkonem 428 koní a k jeho předostem patřilo nejen zrychlení na stokilometrovou rychlost za přibližně 4 vteřiny, ale i maximální rychlost 265 km/hod. Není tedy divu, že při svém prvním startu ve čtyřiadvacetihodinovém závodě na belgickém okruhu Spa-Francorchamps v roce 1971 skončil Mercedes-AMG 300 SEL na druhém místě celkově a díky posádce Heyer – Schickentanzve zvítězil ve své třídě.

Oslava čtyřicátých narozenin géčka

Historický podtext má i prezentace aktuálních modelů terénní třídy G, která slaví letos 40 let od představení první generace. Na slavnosti LEGENDY představuje Mercedes-Benz dvě špičkové verze. První z dvojice je Mercedes-Benz G 500 s vidlicovým osmiválcem twin-turbo o objemu 3982 ccm s výkonem 422 koní v kombinaci s automatickou převodovkou 9G-TRONIC. Model G500 nabízí nejnovější technologie pro jízdní komfort i schopnosti v terénu.

Druhou vystavenou verzí je Mercedes-AMG G 63, která disponuje zvýšeným výkonem 585 koní u konstrukčně stejného motoru. V této ultimativní verzi však přidává oproti standardnímu modelu několik elektronických systémů a technologií posilující výkon vozu na silnici i v terénu, příkladně vysokovýkonný brzdový systém AMG. Samozřejmostí je také optické odlišení AMG verze v exteriéru i detailech interiéru.

Česká premiéra nového Mercedes-Benzu CLA

V rámci slavnosti LEGENDY probíhá také výstavní premiéra vozu Mercedes-Benz CLA v České republice. Tento kompaktní sedan vstupuje na trh a přináší především zvětšené rozměry ve většině parametrů v porovnání se svým předchůdcem. Velký důraz je kladen, díky množství elektronických systémů, na celkovou bezpečnost posádky. CLA přebírá vybrané asistenční systémy z vrcholné třídy S a na trh vstupuje rovněž s možností polo-autonomního řízení při využití dat z navigace.

S pohledem na oblohu přes trojcípou hvězdu

V expozici německé automobilky nechybí ani prezentace modelů bez střechy. Prvním z nich je dvoudvéřový Mercedes-AMG GT R Roadster, který byl prezentován na letošním jarním autosalonu v Ženevě. Tento model navazuje na čtyřdveřové kupé, které jsme nedávno testovali, a s nímž sdílí většinu použité technologie. Zajímavostí je stahovací střecha při jejíž konstrukci bylo využito vedle oceli i lehkých kovů, konkrétně hliníku a hořčíku, s cílem redukovat hmotnost celého vyklápěcího mechanismu. Na voze jsou rovněž aktivní aerodynamické prvky pro maximální využití závodního jízdního módu. Vůz se při sportovní jízdě opírá o elektronicky řízený zadní diferenciál a řízení s variabilním poměrem. Pod kapotou má tento roadster čtyřlitrový zážehový osmiválec s dvojitým přeplňováním, který dává výkon 585 koní. Mimořádnost vozu podtrhuje i zrychlení z 0 na 100 km/hod. za 3,6 vteřiny a maximální rychlost 317 km/hod.

Druhým exponátem je SLS AMG Roadster, které už nějakou dobu těší srdce milovníků stažených automobilových střech. Jedná se vlastně o nové pojetí legendárního modelu Gullwing z 50. let. Vůz je vybaven benzínovým osmiválcem o objemu 6,2 litrů disponujícím 571 koňskými silami a maximálním točivým momentem 650 Nm. V této konfiguraci dosahuje maximální rychlosti 317 km/hod.

Nad Bugatti svítí hvězda již 110 let

V roce 1909 založil Ettore Bugatti se svým synem, po několika automobilových konstruktérských pokusech, vlastní výrobní podnik ve francouzském Molsheimu. Prvním zde vyrobeným modelem byl Typ 13 s motorem o objemu 1,3 litru, neslavnějším pak Bugatti Royale z roku 1930. Bohatá historie francouzské sportovní značky Bugatti však zažila během 110 uplynulých let svůj zánik i tolik očekávané znovuzrození, nejprve díky konsorciu italských podnikatelů a poté převzetím značky koncernem Volkswagen AG v roce 1995. Právě jeho zásluhou přišly na svět úchvatné modely Veyron a Chiron, která mohou návštěvníci letošní slavnosti LEGENDY spatřit. Bugatti Veyron tu je dokonce dvakrát.

Letošní slavnost LEGENDY však dostala, u příležitosti oslav 110 let značky, zcela unikátní příležitost představit také současný model Bugatti Chiron Sport, který měl premiéru před rokem na autosalonu v Ženevě. Nádherné křivky tohoto hypersportovního vozu důsledně dodržují zákony aerodynamiky. Těžko uvěřitelný výkon 1500 koňských sil je dosažen díky osmilitrovému benzínovému motoru W16 s přeplňováním čtyřmi turbodmychadly. Vůz využívá ve své konstrukci v největší míře velmi lehká, ale ultra-pevná uhlíková vlákna. Oproti běžné verzi Chiron, došlo u verze Sport k výrazné redukci celkové hmotnosti. I proto dosahuje vůz elektronicky omezené rychlosti až 420 km/hod. Jeho hodnota v základní verzi přesahuje částku 67 milionů korun.

Všechny modely Bugatti byly na slavnost LEGENDY zapůjčeny ze soukromé sbírky.

Století Citroënu v duchu francouzského automobilového stylu

Psal se rok 1919, kdy André Citroën vstoupil se svým prvním modelem Type A (10 HP) na světový automobilový trh. Od té doby dokázala značka Citroën na svých více než třech stovkách modelů demonstrovat zcela osobitý design, technologické inovace, a především elegantní francouzský životní styl. Příkladem technologického potenciálu je unikátní hydropneumatické odpružení. Do historie Citroënu se nesmazatelně zapsaly především model 2CV (známý pod přezdívkou „kachna“) a také ikonický model DS, který mimo jiné proslavila francouzská filmová trilogie Fantomas. Výrazné úspěchy si Citroën připsal také ve světovém motorsportu.

Oslavy 100. výročí jsou významnou součástí letošní prezentace automobilky, i proto představuje Citroën na své rozsáhlé expozici ve třech místech slavnosti LEGENDY většinu svých slavných modelů. Tím úplně nejstarším je Type B z roku 1921, aktuální modely  naopak reprezentuje SUV novinka C5 Aircross a návštěvníci se po celý víkend mohou těšit rovněž na bohatý kulturní program včetně slavnostního krájení narozeninového dortu i exhibičních jízd.

Průřez šedesátiletou produkcí Subaru

Ke své slavné šedesátileté minulosti se na slavnosti LEGENDY tematicky vrací také Subaru, která představila první svůj model 360 v roce 1958. Za šest desítek let proslula japonská značka především mimořádnou technologickou úrovní svých vozů, zejména vývojem a výrobou motorů s protilehlými písty (známé jako „Boxer“) a stejně technicky dokonalý je dodnes pohon všech kol Symmetrical AWD. Subaru na slavnosti LEGENDY ukazuje celkový průřez uplynulými šedesáti lety. Zajímavosti expozice je Adventure zóna a prezentace modelů XV, Outback či Forester. Zájemci o techniku se také mohou seznámit s novým atmosférickým motorem 2,0 litru, který po modernizaci dostal Levorg.

Japonská sportovní ikona se vrací: Toyota GR Supra

Legendární sportovní vůz Toyota Supra se po 17 letech vrátil na trh. Pohání ho přeplňovaný řadový šestiválec s objemem 3,0 litru a s výkonem 340 koní. Točivý moment vrcholí 500 Nm. Samozřejmostí je pohon všech a všechna provedení Toyoty GR Supra prodávaná v Evropě budou používat aktivní diferenciál.

LEGENDY 2019 dají možnost seznámit se s tímto vozem vůbec poprvé v ČR v rámci expozice TOYOTA, kde si nová generace odbývá svou českou výstavní premiéru.

Ale i další exkluzivní automobily…

Automobilová slavnost LEGENDY ukazuje i další (nejen) sportovní vozy mnoha zvučných značek, které mapují různé dekády vývoje automobilového světa. Obdivovat tak návštěvníci mohou například Aston Martin Vantage GT8, který v mnohém připomene současný závodní speciál kategorie GTE ze seriálu World Endurance Championship.

Mezi další skvosty bude patří historický soutěžní vůz Fiat 131 Abarth, který vyhrál MS v rallye v letech 1977, 1978 a 1980 díky legendárním jezdcům Marku Allenovi a Walteru Röhlovi. Automobilové soutěže reprezentuje též ikonická Lancia Stratos HF, která se dočkala prvního vítězství v roce 1974 s Italem Sandro Munarim za volantem na populární Rally San Remo.

Z několika vystavených vozů italské značky Ferrari jednoznačně vyčnívá červené Ferrari F40, ale i F12 TDF, což je jeden ze 799kusové edice dvanáctiválcového modelu F12 Berlinetta, nesoucí označení Tour de France.

Britskou supersportovní scénu připomíná McLaren 570S GT4. Jak název prozrazuje, jedná se o závodní verzi GT4 a od sériové verze se liší především množstvím aerodynamických prvků. Vůz disponuje výkonem okolo 400 koní díky uprostřed uloženému přeplňovanému osmiválci M838TE o objemu 3,8 l s dvojicí turbodmychadel.

Stejně jako v minulých dvou letech je v Holešovicích k vidění také hypersport Pagani Huayra.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru