Aston Martin Vantage GT8: nejlehčí Vantage pro 150 vyvolených – foto + video

Autor: Jan Karlík -   18. 4. 2016


Aston Martin poslední dobou jede na úžasné vlně. Na skvostný model DB11 navazovala zpráva o dvanáctiválcovém modelu Vantage s manuálem a teď je tu Aston Martin Vantage GT8, který se díky hromadě karbonu pyšní titulem nejlehčí Vantage, jaký kdy vyrobili.

Novinka nese název GT8 a její hlavní předností má být nízká hmotnost. Výrobce také naznačil ostřejší zaměření vozu a inspiraci závodním modelem V8 GTE. Přestože se automobilka chlubí nízkou hmotností, oficiální údaj zatím neuvádí. Pro vylepšení poměru výkon/váha se však udělalo mnohé. Vůz například dostal odlehčená litá kola, lithium-iontový akumulátor místo klasického, karbonovou střechu a polykarbonátové zadní okno. Ze stejného materiálu, který je třikrát lehčí než běžné sklo, jsou také zadní boční okna. Model GT8 dostal rozsáhlý aerokit, který je samozřejmě vyroben z uhlíkových vláken. Není zde z důvodu designového, aktivně totiž zlepšuje aerodynamiku.

Nový a lehčí je také kompletně titanový výfuk a nové skořepinové sedačky vyrobené z karbonu. Ty mají vzhledem k příslušnosti ke značce poměrně nedůstojné manuální ovládání. Nicméně tím se ušetřilo dalších pár kilogramů oproti sadě elektromotorů. Nejedná se však o čistě okruhovou, puristickou záležitost. Aston Martin by rád u modelu GT8 zachoval použitelnost na denní bázi, a proto tak ve voze najdete klimatizaci i plnohodnotný systém palubní zábavy.

Nový Vantage bude pohánět osmiválec o objemu 4,7 litru, ze kterého se podařilo vydolovat 446 koní (328 kW) maximálního výkonu. Motor bude v základu spojen se šestistupňovým manuálem, za příplatek bude k dispozici také sedmistupňový automat. Velkými úpravami prošel také podvozek, který bude nižší a tužší, takže ta denní použitelnost je poměrně palčivou otázkou. Aston Martin plánuje vyrobit limitovanou sérii o 150 vozech. První nadšenci, kteří své konto odlehčí o minimálně 5,6 milionu korun, se dočkají vysněného vozu někde na podzim tohoto roku.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *