Lancia je sice posledních několik let známá spíše jako nepříliš výrazná automobilka produkující „převlečená auta“, ale ne vždy tomu tak bylo. V 70. a 80. letech minulého století to byla právě Lancia s modelem Stratos, která tvrdě držela ty nejvyšší příčky ve světě rallye. Za pouhé dva roky, kdy se vyráběla (1973-1975) se jich vyrobilo pouze 492 kusů a dodnes už jich mnoho nezůstalo.

Nejvíce dostávaly právě na tehdy velice drsných závodech rallye. To tahle soutěž byla ještě pro velký kluky, kteří umí mít volant plně v rukách. A Lancii se opravdu dařilo. V letech 1974-1976 stála takřka vždy na stupních vítězů. Lancia Stratos HF (High Fidelity) měla v závodních verzích zatraceně silné srdce ve formě vidlicového šestiválce, který už tehdy inženýři uměli naladit až na 560 koní. Její civilní verzi pak sice pohánělo „jen“ 190 koní, ale jak na dnešní, tak na tehdejší dobu to byl i tak docela mazec. Vždyť z 0 na 100 km/h vystřelila za necelých 5 sekund!

Podívejte se na krátké video, které nám tuhle krásku představí v provozu. A radím vám dát volume hodně doprava, protože ten zvuk je prostě fenomenální!