Ferrari F12 TDF konečně oficiálně: 779 koní, 1 415 kg a stovka pod 3 s – foto

Autor: Jan Karlík - 13. 10. 2015


Již před nějakou dobou jsme vás informovali o prvním úniku podoby ostré varianty Ferrari F12berlinetta. Přestože finální vzhled byl již celkem jasný, kolem nového sporťáku se pořád nesla vlna nejistoty ohledně technických parametrů a změn, které se na speciální verzi odehrály. Ale to již trochu předbíháme. On totiž nebyl jasný ani název vozu. Přivítejme nové Ferrari F12 TDF.

Pokud si lámete hlavu nad původem názvu, je to úplně jednoduché, ale také naprosto nepochopitelné. TDF je zkratkou ‚Tour de France‘. Vážně se těšíme na vyjádření Jeremyho Clarksona, který – jak všichní víme – je velkým fandou cyklistiky.

Každopádně název je to poslední, o čem bychom se v souvislosti s tímto vozem měli bavit. Jeho parametry jsou totiž dechberoucí. TDF je samozřejmě výkonnější, než standardní verze. Dvanáctiválec o objemu 6,3 litru byl nadopován z původních 740 koní na 779 koní (573 kW) díky nové mapě v řídící jednotce a variabilnímu časování sacích ventilů. Hodnota maximálního výkonu se usídlila v úžasných 8 500 otáčkách za minutu a přitom červené pole začíná až na hodnotě 8 900 ot./min. Neskutečné!

Správně možná tušíte, že verze TDF nebude pouze o zvýšení výkonu. Upřímně, na těchto hodnotách nárůst 40 koní pozná stejně málokdo. Důležité je, že dvanáctiválcové Ferrari shodilo v rámci odtučňovací kůry celých 110 kg hmotnosti. Změnou prošla také převodovka, která díky blíže nespecifikovaným úpravám nyní řadí až o 30 % rychleji směrem nahoru a o 40 % směrem dolů. I díky tomu dokážete zrychlit z 0 na 100 km/h do tří sekund.

Velkou pozornost věnovali inženýři také aerodynamice. Díky aktivním i pasivním členům produkuje TDF při 200 km/h přítlak o hodnotě 230 kg! Pro představu, to je dvojnásobek toho, co zvládá aerodynamika F12berlinetta. Na testovací trati Ferrari ve Fioranu zajelo TDF čas 1 minuta 21 sekund (o 1,3 s pomalejší, než LaFerrari).

Cenovku Ferrari neoznámilo, ale v tomto případě by bylo asi bezpředmětné se o ní bavit. Na svět se má totiž podívat pouze 799 kusů a například naše kvóta o třech kusech je již beznadějně vyprodaná.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru