italie-fiat_500-ulice

Italští politici nesouhlasí s návrhem zákazu spalovacích motorů v roce 2035. Mají vlastní návrh

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Corriere.it, carscoops.com, auto.pravda.sk, novinky.sk - Foto: Pavel Srp - 20. 2. 2023


Zákaz prodeje spalovacích motorů po roce 2035 je definitivně schválen. Někomu se to líbí, jinému nikoliv. Na straně těch, kteří se schválením problém mají, je už dlouhou dobu i spousta italských politiků, v jejichž čele je například premiérka Giorgia Meloniová, italský senátor Matteo Salvini, ale i další.

Ekonomická sekce novin Corriere della Sera napsal, že tamní vláda považuje toto rozhodnutí Evropského parlamentu ze opravdu rizikové pro italský automobilový průmysl a instinktivně začíná hledat méně traumatický přechod na elektrickou mobilitu.

„Italská vláda chce využít revizního termínu v roce 2026, kdy by Evropská unie měla vyhodnotit, jak se automobilový průmysl na změnu připravil,“ řekl deníku La Stampa ministr podniků Adolfo Urso a dodává: „Itálie je v tomto směru pozadu a musí proto urychlit investice do infrastruktury. Období a způsoby, které nám EU vnucuje, se neshodují s realitou v Evropě ani v Itálii.“ Naráží tím na fakt, že Itálie má v současnosti jen 36 tisíc nabíjecích stanic. V České republice jich pro srovnání máme asi 1400.

Europoslanec varuje, že kvůli zákazu spalovacích motorů bude z Evropy druhá Kuba. Budou tu jezdit stará auta

V italském automobilovém průmyslu pracuje přímo či nepřímo na 250 tisíc lidí a tamní politici upozorňují, že kvůli zákazu prodeje spalovacích aut může spousta z nich přijít o práci. „Zákaz spalovacích motorů od roku 2035 přivede malé a středně velké italské podniky do problémů. Ve skutečnosti je ohroženo více než 2200 firem a 195 tisíc pracovních míst,“ varuje Corrado Alberto, z Konfederace malých a středních průmyslových podniků (CONFAPI).

V podobném duchu se pro deník Corriere della Sera vyjádřil i místopředseda italské vlády a ministr zahraničních věcí Antonio Tajani: „Patřím k velkým příznivcům elektromobilů, ale tyto ambiciózní cíle musí být dosaženy skutečně, nikoliv pouze napsané na papíře.“ Podle něj Itálie předloží EU protinávrh, v němž chce omezit zákaz prodeje spalovacích motorů na 90 %, čímž poskytneme průmyslu možnost, aby se přizpůsobil. „Musíme bránit náš automobilový průmysl,“ říká Tajani. Jak by to chtěl v praxi udělat, to ale neví, ale chtěl by, aby automobilky prodávaly 90 % elektromobilů, ale k tomu, aby mohly prodávat ještě 10 % aut se spalovacími motory. 

Itálie byla navíc začátkem letošního roku součástí koalice zemí, včetně Bulharska, Portugalska, Rumunska a Slovenska, které navrhovaly, aby bylo ukončení prodeje vozidel se spalovacími motory odsunut minimálně na rok 2040.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Italští politici nesouhlasí s návrhem zákazu spalovacích motorů v roce 2035. Mají vlastní návrh”

  1. Já bych to vyráběl 50 na 50 % . Ono vcelku ten návrh Unie je nesmysl je to jen politika to nemá s klimatem nic společného. Hlupák zůstane hlupákem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru