spalovaci_motor-vyfuk-ford_kuga-emise

Je to definitivní. V Evropě už si za 12 let nekoupíte auto se spalovacím motorem

Autor: Radim Plachý - Zdroj: iDnes.cz, auto.pravda.sk - Foto: Pavel Srp - 15. 2. 2023


To, co jsme už tušili, se definitivně stalo. Evropský parlament totiž odsouhlasil definitivní konec prodeje aut se spalovacími motory ve státech EU. Od roku 2035 budou moci automobilky prodávat pouze čisté elektromobily.

Pro konec prodeje (registrací) nových aut se spalovacími motory od 1. ledna 2035 hlasovala většina europoslanců. Členské státy EU se na tom dohodly už v minulém roce a teď to posvětili i zákonodárci evropského parlamentu. V hlasování se pro návrh vyjádřilo 340 europoslanců, 279 jich bylo naopak proti a 21 europoslanců se hlasování neúčastnilo.

Své zástupce má v evropském parlamentu i Česká republika, která by „sama“ návrh většinově nepřijala. Podle magazínu iDnes.cz pro přijetí návrhu hlasovali Luděk Niedermayer, Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa. Proti návrhu naopak hlasovali Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil, Hynek Blaško, Ivan David, Michaela Šojdrová, Martina Dlabajová, Martin Hlaváček, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík, Radka Maxová a Kateřina Konečná. Hlasování se zdrželi Stanislav Polčák a Jiří Pospíšil a na hlasování nebyli přítomni europoslanci Tomáš Zdechovský a Dita Charanzová.

Výsledek hlasování je ovšem nakonec ten, že od roku 2035 nebudou moci být ve státech Evropské unie zaregistrována jakákoliv osobní auta a lehké užitkové vozy, spalující benzin nebo naftu v jakékoliv podobě, a to ani plug-in hybridy. Prodávat bude možné už pouze čistě elektrické automobily – ať už bateriové anebo například vodíkové. Důvodem je to, aby byly sníženy emise CO2 o 100 % oproti roku 2021.

Není to ovšem jediný termín, který je pro prodej spalovacích motorů důležitý. Do roku 2030 mají být emise CO2 sníženy o 55 % v případě osobních automobilů a o 50 % v případe lehkých užitkových vozidel. Od roku 2026 bude Evropská komise také hodnotit to, jaké jsou reálné emise. Bude to dělat na základě reálných údajů o spotřebě automobilů, které je budou samy posílat.Kvůli tomu dostanou tzv. OBM systémy (On-Board-Monitoring). Na mírnější limity se mohou spolehnout malosérioví výrobci, kteří produkují do 10 tisíc osobních aut, respektive do 22 tisíc lehkých užitkových aut, kteří budou muset splnit podmínky až v roce 2035. Jedinou kompletní výjimku budou mít ty značky, které nevyrobí více než 1000 kusů automobilů.

Štítky: , , , , ,

3 názory na “Je to definitivní. V Evropě už si za 12 let nekoupíte auto se spalovacím motorem”


 1. TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
   
  Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte přímo z aktuálně dostupných aut.
   
  Chci operativní leasing!
   
 2. Nesmysl, až pochopí co chtějí teď udělat, tak si nafackuí a tohle se neuskuteční… Totální hovadinu vypustili do médií….😭😭😭😭😭😭

 3. Tady nikdo neví co bude za měsíc a už vidím jak za 12 se zakážou spalováky. Takový blábol a nesmysl ! Tomuhle fakt nevěřím……………..

  1. Z tohohle není cesty zpět, výrobci itenzivně vyvíjejí díly na elektromobily a EU už z toho necouvne.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru