hyundai_i30_N-vyfuky-emise

Europoslanci schválili s přispěním ČR zákaz prodeje spalovacích motorů v EU od roku 2035

Autor: Radim Plachý - Zdroj: autobible.euro.cz - Foto: Pavel Srp - 13. 5. 2022


Minulý rok byl představen návrh, aby do roku 2030 byly sníženy emise CO2 u osobních automobilů o 55 %. V roce 2035 už by měly být nulové, což znamená, že by měly být v prodeji pouze lokálně bezemisní automobily, tedy elektromobily, vodíková auta a podobně. Tento návrh nyní nabývá konkrétní rozměry, protože jej europoslanci schválili.

Návrh v loňském roce předložila Evropská komise a v tomto týdnu jej poslanci z výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin schválili. Kvůli tomu hrozí v Evropě od roku 2035 opravdu reálný zákaz prodeje aut se spalovacími motory a zároveň je to jasná zpráva vývoji syntetických paliv, o které tím pádem EU nemá zájem.

Přečtěte si také:  Spalovací motory v Evropě mají být realitou i po roce 2035, tvrdí Německo

Návrh nebyl europoslanci schválen jednohlasně, pro jeho schválení hlasovalo 46 europoslanců, proti němu 40 a dva poslanci se zdrželi. V europarlamentu má několik zástupců i Česká republika a ti se hlasování také účastnili. Pro schválení návrhu byla Kateřina Konečná (KSČM), proti němu Stanislav Polčák (TOP 09) a Alexandr Vondra (ODS). Formálně bude faktický konec spalovacích motorů schválen Evropským parlamentem v červnu. 

Škoda přestane prodávat auta se spalovacími motory v roce 2035. Je to jasná věc, změnit už to nejde

Návrh prošel tak, jak byl v minulém roce předložen. Naštěstí nedošlo k jeho zpřísnění, ačkoliv to například nizozemský europoslanec Jan Huitema navrhoval. Ten totiž chtěl, aby emise z osobních aut klesly do roku 2030 dokonce o 75 %.

Následujícím postupem a zároveň součástí schváleného návrhu je požadavek na vytvoření jednotné metodiky, pomocí níž se bude posuzovat emisní zátěž osobních i lehkých užitkových vozů v průběhu celého jejich životního cyklu (plánuje se na 15 let).

Přečtěte si také:  Francie a Německo chtějí, aby EU zmírnila zákaz spalovacích motorů od roku 2035

Ani tak to ale ještě nemusí být definitivní znění. Po kompletním schválení dokumentu Evropským parlamentem přijde na řadu vyjednávání s členskými zeměmi Evropské unie, které určí finální podobu. S tou se ovšem už evropský automobilový průmysl bude muset řídit. 

Štítky: , , ,

13 názorů na “Europoslanci schválili s přispěním ČR zákaz prodeje spalovacích motorů v EU od roku 2035”

 1. Konečně to prošlo. Snad se teď ty automobilky zamyslí a začnou je vyrábět ve velkém aby ty ceny spadly. Mají na to 13 let tak to by stihnout mohly.

 2. Už mám těch eutoposranců dost. Lidí, kteří ty prasata živí se nikdo neptá. Na EV se vám vykašlu a klidně před ministerstvo životního prostředí budu pravidelně jezdit tůrovat svýho ropáka.

 3. Přemysl Trna

  Co má co schvalovat komunistka jejíž strana není u nás ani v parlamentu.Okamžitě odejít z Unie.Lepši je Unii zrušit a s mi i ekologické pomatence pozavírat.Největši zlo jsou ekologové s pochybným Hnutí duha v čele.

 4. Myslím, že bylo těch vyšinutých nápadů euideologů už dost. Já odmítám respektovat tyto jejich pravidla. Nejhorší je na tom to že tito bezmozci ničí i ty smysluplné zákony a pravidla, protože ludi když přestanou respektovat nesmyslné zákony, strhne se lavina i na ty ostatní.

 5. Všichni víme,že to je nesmysl,ale přesto se do toho všichni hrnou.Jediná možnost ,je ty elektriky nekupovat,tím by se dalo všemu zabránit,rozumný člověk ví,že to nemá ekologicky nic společného !

 6. Takové divadlo kvůli 6% celosvětových automobilů. Už aby ten Putin vyhrál tu válku a došlo k rozpadu EU. Ta bláznivá Uršula si potom bude moci skoupit všechna elektroauta a spolu s Elonem je vyvézt na Mars.

 7. Ja si elektromobil kupovat nehodlam dokud nebude garance zivotnosti baterie na 700.000km.
  Nemam na to, abych si koupil novy auto se spalovacim motorem, natoz elektricky a u ojetin clovek nikdy nevi jak dlouho mu baterie jeste vydrzi slouzit.
  Pro moje potreby potrebuju velke auto. Elektricky kombiky se nedelaji.
  Pred 4 roky jsem koupil 14 let starou ojetinu a jak to tak vypada, tak ji budu mit jeste hooodne dlouho.

 8. Oni ale jen přestanou vyrábět nová auta. Ojetiny se spalovacím motorem tady budou ještě dlouho po roce 2035 pokud teda nebude stát litr benzínu 500 Kč

 9. PAVEL ŠULC

  JA NIC NESCHVALOVAL .ZA ME NIKDO NEBUDE NIC SCHVALOVAT .JSEM BOHUŽEL SOUČAST SPOLEČENSTVÍ KTERE NEHAJÍ OBYČEJNE LIDI .ALE I S TÍMTO VYDRBU JAKO SE VŠÍM!!!!!!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *