2021 lamborghini countach

V posledních několika týdnech se nemluví o ničem jiném než o postupném úplném zákazu spalovacích motorů. Na svědomí jej má Evropská unie, která tak chce dosáhnout co možná nejnižších emisí a čistějšího ovzduší. To je také důvod, proč automobilky chrlí jeden elektromobil – nebo alespoň hybrid – za druhým. Ono jim nic jiného totiž nezbývá. A bohužel se to týká i výrobců supersportů, jako je Lamborghini nebo Ferrari. Ačkoliv právě těmto automobilkám svitla malá naděje, že se jich zákazy týkat nebudou. Italská vláda se jim, možná po vzoru Německa a Francie, totiž snaží vyjednat výjimku.

Potvrdil to italský ministr pro ekologickou transformaci a jeden z bývalých šéfů Ferrari Roberto Cingolani pro agenturu Bloomberg. V posledním prohlášení potvrdil to, že se Itálie snaží dodržet své závazky ke snížení emisí, ale zároveň se vláda snaží zjistit možnosti k případné výjimce pro výrobce typických italských supersportů.

Přečtěte si také:  Peugeot vylepšil dojezd u svých elektromobilů e-208 a e-2008

Tato auto potřebují pro přechod k elektromobilitě speciální technologie a baterie,“ řekl Cingolani. Narazil tak na fakt, že pro výrobce jedinečných supersportů je přechod na elektromobilitu mnohem složitější a hlavně dražší než pro běžné automobilky. Těm by pak přechod k elektromobilitě měla usnadnit výstavba velké továrny na baterie, která je v Itálii v plánu.

Lamborghini odhaluje své plány elektrifikace. Přijdou plug-in hybridy i elektromobily, ale zůstane i benzinový motor V12

Jedním z argumentů pro možnou výjimku je počet prodaných aut. Zatímco běžné automobilky chrlí tisíce aut měsíčně, Ferrari a Lamborghini vyprodukují maximálně několik tisíc aut ročně. Zdá se tedy, že Italové to budou hrát na mizivý počet aut, který se na emisích nijak výrazně nepodepíše.

To má ale možná malý háček. Pokud bude oběma automobilkám výjimka udělena, je naprosto jisté, že se ozvou další. A jakmile bude podobných výjimek víc, je dost pravděpodobné, že se ozvou i velcí hráči, kterých se takové dvojí posuzování nebude líbit. A zcela oprávněně.

Přečtěte si také:  Takhle fantasticky zní nové Lamborghini Countach! Nechybí mu ani ty tolik typické „Lambo dveře“

Ať už to dopadne jakkoliv, právě Lamborghini už s nástupem doby elektrické počítá. Ostatně, už dnes nabízí elektrifikované modely, třeba nový Countach. Do roku 2025 by pak Lamborghini mělo představit první plug-in hybrid. První plně elektrické Ferrari by pak mělo spatřit světlo světa téhož roku.

Přidat komentář