Test Volkswagen Touran 1.8 TSI 132 kW DSG

Letošní, již druhé, „covidové“ léto se jako vloni většina Čechů vydává za poznáváním po České republice nebo upřednostňují dovolenou na chatách a chalupách. Proto také stoupá zájem o vozy kombi, SUV a MPV, které mají pro tento typ dovolené ideální parametry. Nejvýraznější nárůst je v kategorii luxusnějších modelů, jako jsou například BMW řady 3 nebo Škoda Superb.

Letošní letní prázdniny nás donutily ke změně našich zvyklostí, proto se mnoho z nás rozhodlo namísto leteckého zájezdu investovat do automobilu. Výrazně stoupl zájem o kombi, SUV a MPV. „Podíl prodaných kombíků se za poslední měsíc vyšplhal na třicet procent a jde tak o nejprodávanější variantu vozu. Zákazníci kvůli pandemickým opatřením omezili cestování hromadnou dopravou, proto větší vozy válcují ty menší, jako jsou například hatchbacky, které byly donedávna nejprodávanější variantou. SUV se pohybuje v poměru k ostatním variantám na dvaceti jedna procentech. Nejvíce ale vzrostla poptávka po MPV, kterých se jen v červenci prodalo o dvacet šest procent více než před rokem,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítí autocenter AAA AUTO. „Letošní letní sezóna patří obecně k těm nejsilnějším v naší historii, což potvrzuje i fakt, že jsme v červenci prodali vůbec nejvíce automobilů ve srovnání s předchozími červenci za dobu téměř třicetileté historie. V rámci skupiny jsme prodali přes osm tisíc sedm set automobilů,“ doplnila Topolová.

Přečtěte si také:  Jaké značky ojetých aut jsou nejčastěji a naopak nejméně často bourané? Statistiky ukazují zajímavá data

Přestože žebříček oblíbenosti velkoprostorových automobilů vedou stále Škoda Octavia (10,7 %), Škoda Fabia (6,3 %) a Volkswagen Passat (5,6 %), oproti loňsku se jich prodalo v síti autocenter AAA AUTO daleko méně. V případě Škoda Fabia poklesl zájem dokonce o 15,3 %. Do popředí se začínají dostávat i donedávna o něco méně oblíbené modely. Například zájem o BMW řady 3 se za poslední měsíc zdvojnásobil. V kategorii luxusních vozů roste i zájem o Škodu Superb, která je zároveň čtvrtým nejprodávanějším automobilem letošního léta.

Ojetá auta zdražují, některá i o 70 tisíc korun. Je to souhra několika faktorů

Nejprodávanější velkoprostorové vozy v síti autocenter AAA AUTO za první měsíc léta:

  MPV SUV Kombi
1. Volkswagen Touran Škoda Yeti Škoda Octavia
2. Hyundai ix20 Kia Sportage Škoda Fabia
3. Škoda Roomster Dacia Duster Volkswagen Passat
4. Ford S-Max Hyundai ix35 Škoda Superb
5. Citroën C4 Grand Picasso Volkswagen Tiguan Ford Focus

„Pandemie a změna cestovatelských zvyklostí Čechů ovlivňuje i nároky na výbavu automobilů. Přestože komfortní prvky jsou stále na vzestupu, pozorujeme výraznější skok v zájmu o ně. Například automatickou převodovku volí u větších automobilů o osmnáct procent více zákazníků než vloni a poptávka tak tvoří již téměř třetinu ze všech prodaných vozů. To je nejvíce v naší historii,“ upozornila Karolína Topolová.

Přečtěte si také:  Nejsou ani nová auta, ani ojetiny. Ty navíc za rok průměrně zdražily o 20 000 Kč

Oproti loňsku vzrostl i zájem o vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Naopak tomu je v případě volby paliva, kde diesel poráží benzín a další alternativní paliva s podílem 60 %, a to i přesto, že poptávka po benzínech u velkoprostorových automobilů posílila o 16 %.

Přidat komentář