Přehled všech opatření kvůli koronaviru, která se dotýkají řidičů

Autor: Anina Russová - Zdroj: - Foto: BMW/MINI - 22. 3. 2020


Současná karanténní situace je pro všechny velmi náročná. Nefungují školy, většina služeb a i obchody fungují jen omezeně. Epidemie koronaviru se tak dotkla prakticky každého, řidiče nevyjímaje. Víte, že si můžete nechat opravit auto, ale nové si nekoupíte? A víte také, že STK zvládnete vyřešit, ale vyřešit pokutu už může být problém? Všechno si teď přehledně shrneme.

Roušky i v autě?

Ano i ne. Roušku v autě musíte mít jen v tom případě, že vezete někoho dalšího, s kým standardně nesdílíte domácnost, tedy třeba kolegy z práce. Musíte ji také mít, když budete stahovat okno a třeba si u rychlého občerstvení objednávat jídlo nebo s někým něco řešit. Pokud v autě jedete sami, nosit ji nemusíte. Použitou roušku v autě nikdy nenechávejte, odneste ji domů na desinfekci.

Propadlá technická

Vláda v rámci svých opatření nechala v provozu stanice technické kontroly, ale faktem je, že někteří jejich provozovatelé raději zavřeli. Máte-li propadlou technickou, raději vámi vybrané pracoviště nejprve kontaktujte telefonicky. Pamatujte, že i při návštěvě STK musíte mít na sobě ochranné pomůcky, hlavně pak roušku!

Kvůli koronaviru se nemohou konat automobilové srazy, burzy, ani další (nejen) autařská setkání. Rozhodla to vláda

Pokuta za parkování

Velká většina jednotlivých oddělení městských policií napříč celou republikou v současné době nevyřizuje udělené pokuty, například za parkování. Agendy přestupků jsou buď zcela uzavřené, nebo je jejich provoz alespoň omezený. Pokud jste tedy za stěračem našli pokutu, nikam zatím nechoďte. Zkuste zavolat na příslušné oddělení a zeptat se, jak bude řešení probíhat. Některá oddělení městských policií už avizovala, že všechny pokuty bude řešit teprve až po skončení vládních nařízení. Mimochodem vláda zrušila modré zóny pro rezidenty, parkovat na nich nyní mohou všichni bezplatně.

Propadlý řidičák

Mohlo se stát, že vám v době od 12. března skončila platnost řidičského průkazu a vy jste to zjistili až teď. Můžete být v klidu. Ministerstvo vnitra oznámilo, že v takovém případě můžete na území Česka výjimečně za volant a žádný postih vám nehrozí. Hned, jak skončí vládní nařízení, musíte si všal výměnu řidičáku zařídit. Nehrozí vám přitom žádná pokuta za pozdní výměnu.

Pamatujte ale, že to platí jen pro ty, kterým platnost dokladů, včetně občanského průkazu, skončila v době nařízených bezpečnostních opatření.

Do servisu ano, do showroomu ne

Stejně jako provozovny STK, dostaly výjimku také auto servisy. Ovšem jejich návštěva má také svá pravidla. V prvé řadě prosí většina servisů na svých webech a sociálních sítí, abyste se předem telefonicky informovali o nejlepším čase, kdy do opravny vyrazit. Samozřejmě pak i při návštěvě servisu platí, že je nutné nosit roušku a ideálně i jednorázové rukavice. Pokud jen potřebujete přezout pneumatiky, vyčkejte. Nejde o nic, co by se nedalo odložit, a v současné době je lepší místa v servisech přenechat těm, kteří to opravdu potřebují.

Ministr vnitra si myslí, že řidiči jezdí zbytečně. Chce zpět policejní kontroly. Už tento víkend

Zapomenout ale na čas musíme na návštěvu showroomů. Vládní nařízení je všechny zavřelo. Pokud ale potřebujete auto, je možné si jej pořídit online. Někteří velcí prodejci automobilů se z prodejních ploch přesunuli na internet.

Automyčky

Čisté auto je pro spoustu lidí základem, ale v dnešní době je to trochu problém. Automyčky a ruční myčky totiž byly v drtivé míře uzavřeny. Ty servisy, které mají vlastní myčky, je používat mohou, ale pouze pro vlastní potřebu. Některé čerpací stanice nabízí mycí služby jen prostřednictvím online aplikací. Jinak mají výhodu hlavně ti, kteří mohou umývat doma.

Desinfekce nejen rukou, ale i auta

Už jsme vás informovali o tom, že hygiena našich aut je dnes důležitější než cokoliv jiného. Nejde tak o to, mít auto naleštěné, ale mít jej hygienicky čisté. Nezapomínejte na kliky, klíče od auta a hlavně na interiér. V tomto odkaze najdete všechny důležité rady a doporučení, na co nezapomenout.

Jak zůstat v bezpečí při cestách autem během pandemie koronaviru? Poradíme vám

Tankování

Možná nepatříte, mezi ty, kteří by využívali nabídku volně dostupných jednorázových rukavic u čerpacích stojanů. Tak teď to dělejte! Tedy, pokud nemáte vlastní jednorázové rukavice, ale těch je na trhu kritický nedostatek. Rukavice si vezměte ještě dříve, než vůbec sáhnete na tankovací pistoli. A nechte si je až do doby, dokud nezaplatíte a nebudete odcházet ke svému autu. Až pak je sundejte a hned vyhoďte do nejbližšího odpadkového koše.

Méně policejních kontrol

Před týdnem se policejní prezident na svém twitterovém účtu svěřil, že v rámci bezpečnosti řidičů, ale i policistů, omezí preventivní silniční kontroly. Jen o pár dnů později se ale ministr vnitra Jan Hamáček nechal slyšet, že se mu nelíbí, jak Češi zbytečně cestují a kontroly chce zpět. Policisté tedy mají být na silnicích více vidět, ale zastavovat budou řidiče jen nutných případech. Připomněli ale také, že snížení počtu kontrol neznamená, že si řidiči budou dělat, co chtějí. Pravidla platí stále a pro všechny!

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *