ridicsky-prukaz-RP-vzor

Výměna řidičáku na vlastní kůži. Co to s těmi úřady je?

Autor: Anina Russová - 21. 11. 2019


Ministerstvo dopravy před nedávnem zveřejnilo varování všem, kterým končí platnost řidičského průkazu. Jen během listopadu propadne řidičák celkem 144 000 řidičů. Dalších 102 303 řidičů už řidičák propadlý má a neřeší to. Ministerstvo proto na všechny apeluje, aby s výměnou příliš neotáleli. Kdyby se totiž jen malé procento z těch všech dostavilo na úřad, nejspíš by zkolaboval jak systém, tak sami úředníci.

Mně osobně má skončit platnost řidičáku 4. ledna 2020, a protože vím, že prosinec bude hodně náročný, raději jsem na úřad vyrazila trochu s předstihem. A čekalo mě tam velké překvapení.

Výměna zdarma? Jak kdy

Vezmeme to ale postupně. Zkontrolujte si raději i vy svůj řidičský průkaz. Pokud zjistíte, že vám v příštích třech měsících jeho platnost končí, budete mít výměnu zdarma. Nemusíte tedy chodit na úřad až poté, co vám jeho platnost skončí. Na výměnu máte čtvrt roku. O výměnu zdarma můžete také ještě 20 dnů před koncem jeho platnosti, přičemž úřady mají na výrobu nového průkazu právě maximálně 20 pracovních dnů. Hotov ale bývá dříve.

Pokud jste ale právě zjistili, že vám platnost vyprší za týden, pořád to můžete vyřešit. Jen si musíte požádat o expresní vyřízení průkazu do pěti pracovních dnů, vyjde to ovšem na 700 Kč.

A co, když už máte řidičák propadlý? Pak, pokud by vás zastavila policie, riskujete pokutu na místě do 2 000 Kč, v případě správního řízení až 2 500 korun. S propadlým řidičákem se také můžete dočkat pokuty 50 Kč a to přímo na úřadě, při vyřizování nového. Ne vždy k tomu ale úředníci přistupují.

Během listopadu a prosince skončí desetiletá platnost řidičského průkazu ještě 144 tisícům motoristů

Žádné fotky a vypisování formulářů

Velkým překvapením pro mě byl fakt, že fronty až před úřad jsou minulostí. Shodou okolností jsem si v posledních dnech musela nechat vyměnit i občanku, také kvůli končící platnosti, a ani v tomto případě jsem fronty nezaznamenala. S občankou jsem na úřadě byla 45 minut před koncem úředních hodin, s řidičákem naopak po osmé ranní.

Přečtěte si také:  Ukrajinské řidičské průkazy v ČR platí, ale jen po omezenou dobu

Tomuto „nečekání“ pomáhá zejména fakt, že (nejen tyto) doklady si můžete vyřídit na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností. Jejich seznam najdete zde. Už tedy nemusíte jen tam, kde máte trvalé bydliště. Pokud jste přes týden běžně pracovně v Ostravě, ale bydlíte v Praze, řidičák vyřídíte v pohodě právě v té Ostravě. Takřka nulovému čekání pomůže i objednání se na konkrétní čas na internetu. Nabízí to všechny úřady a rozhodně se to vyplatí. Na určený čas se dostavíte na úřad, v přístroji, který vydává pořadová čísla, naťukáte pin, který vám po registraci času přijde do mailu, a jdete na řadu přednostně.

U okýnka vás nečeká žádné vyplňování zdlouhavých formulářů. Úředníci jsou schopni si veškeré informace vytáhnout ze systému, jen se podepíšete. Nemusíte s sebou mít ani fotku. Buď si vás na úřadě vyfotí sami, nebo použijí fotku, kterou mají v tom stejném systému. Vše je otázka asi pěti minut.

V případě řidičáku mi pak bylo rovnou sděleno datum, od kterého si dle vlastních časových možností můžu pro nový, hotový doklad přijít. V případě občanky mi nabídli poslání sms nebo e-mailu ve chvíli, kdy bude doklad hotov.

Naštvaní úředníci? Ani náhodou

Také máte zažito, že návštěva úřadu je dobrá leda k naštvání a že vás tam čekají kyselí úředníci? Je možné, že jsem jak v případě výměny občanky, tak řidičáku měla velké štěstí, ale rozhodně to nemůžu potvrdit. Fronty nulové, těch, kteří na odbavení čekali bez on-line rezervace, bylo asi pět. A a to i brzy ráno, kdy zpravidla na úřadech bývá frmol. Jako bonus jsem pak poznala dva úředníky ze zcela rozdílných úřadů, ale oba byli milí, usměvaví a i na mé hloupé otázky odpověděli mile. I na informacích, a ptala jsem se na nich na obou úřadech, seděly fajn zaměstnankyně. Jedna mě navíc pochválila, že jdu včas. :)

Je moc dobře, že z návštěvy úřadu už nemusíme mít kopřivku. Tak s výměnou řidičáku neotálejte, zabere to opravdu jen pár minut! Mimochodem, hotová občanka na mě čekala po 9 dnech, pro řidičák si mam přijít za 12 dnů. 

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek