Jak vydesinfikovat interiér auta? Stačí i obyčejný čisticí prostředek

Autor: Anina Russová - Zdroj: Redakce - Foto: Redakce - 16. 3. 2020


Jestli existuje v současné době slovo, které řeší a používá každý, pak je to desinfekce. Hned v závěsu jsou pak hygiena a čistota. Právě tyto atributy totiž pomáhají v boji proti šíření korona viru. Ale zatímco většina lidstva pochopila, že je potřeba si umývat ruce, aby nebyly plné bakterií, zapomínáme na to, že absolutní líhní virů jsou také mobily, klíče nebo naše auta, respektive jejich interiéry.

Co se mobilů týče, stačí je čas od času otřít desinfekčním ubrouskem. Ale co klíče (i ty od auta) a interiéry? Klíče je dobré průběžně otírat desinfekčním ubrouskem. Víme, že jich je nedostatek, takže je možné ubrousek nahradit klasickou desinfekcí na ruce. Další verzí je klíče postříkat prakticky jakoukoliv desinfekcí na povrchy, ať už primárně určenou do kuchyní nebo koupelen. Všechny tyto prostředky fungují na stejném principu, jen se některé používají praktičtěji než jiné. Připomínáme, že jde o poměrně agresivní chemické látky, proto používejte gumové rukavice. Obzvlášť v případě silných čistících přípravků.

Také nemáte? Pak vsaďte alespoň na obyčejné mýdlo. Netvrdíme, že máte klíče máchat ve vodě, ale zkuste je pořádně vydrbat třeba utěrkou namočenou jen do mýdla a pak pořádně očistit.

Policie nebude provádět silniční kontroly. Jsou to bagatelní činy

Mýdlo pomůže i v interiéru

Věděli jste, že na mobilech a volantech aut je víc bakterií než na záchodovém prkénku? Je to proto, že záchody doma celkem často umýváme. Ale zkuste si vybavit, kdy jste naposledy desinfikovali volant, řadicí páku nebo třeba jen ovladače v autě? Teď máme jedinečnou příležitost to napravit a naučit se novým, čistějším pravidlům.

I k interiéru auta se dá přistupovat stejně, jako ke klíčům. Ideální je, pokud máte nějakou desinfekci, která ničí bakterie. Skvělé jsou na to opět desinfekční ubrousky, kterými lze otřít prakticky celý interiér. Máte-li je, udělejte to! Pokud ne, použijte jakoukoliv jinou desinfekci nebo alespoň obyčejné mýdlo. Ale pozor.

Co se mýdla nebo jiného čisticího prostředku týče, používejte jen ty přípravky, které nejsou označeny jako „eko“, „bio“, „bez detergentů“ a podobně. Důvod je prostý, takové čisticí prostředky nemají dostatek chemických látek, které umí reagovat s omývaným povrchem, zjednodušeně řečeno narušovat jen a důkladně čistit. Ideální je použít přípravky s příměsí alkoholu, například Clin na okna ve spreji je s alkoholem a umí vyčistit i hodně špinavou palubní desku či volant. Vyzkoušeno!

Video ukáže první československou ruční myčku. Kompletní umytí stálo 14 Kčs

A co sedačky? V případě látkových je to problém, ty je ideální vytepovat, tedy vyčistit mokrou cestou a to s příměsí desinfekčního prostředku. Nemáte-li tu možnost, alespoň je otřete desinfekčním přípravkem. Větší možnosti mají majitelé kožených interiérů. Musí ovšem dát dobrý pozor, jaký přípravek na kožená sedadla používají. Silná chemie by mohla nadělat velkou paseku, fleky a mohla by kůži poničit. Raději vsaďte na mýdlo na ruce rozředěné v teplé vodě. Sedadla pořádně otřete a nezapomeňte pak mýdlovou vodu odstranit! To pak samozřejmě platí pro všechny čisticí prostředky na všech částech interiéru auta.

Nezapomeňte na hydrataci

Když už si dáte tu práci a vyčistíte interiér auta, navíc silnými prostředky, neměli byste zapomenout na následné ošetření jednotlivých umytých částí. Desinfekční a čisticí prostředky totiž velmi vysušují, a to jak lidskou kůži, tak všechny materiály, které takto vyčistíte. Nejlepší je použít na hydrataci plastů nebo kůže přímo k tomu určený prostředek. Ale dá se to řešit, i když ho zrovna nemáte.

Je to jednoduché, požádejte svou partnerku o pár ubrousků na odlíčení obličeje. Jsou napuštěny šetrnými hydratačními látkami a pro jednou rozhodně žádnému materiálu neuškodí. Pomůže třeba i prostředek na prach, který používáte doma. Ani jedno není ideální, ale jako nouzový prostředek funguje. Doporučujeme ale objednat si na internetu přípravky na ošetření interiéru. Jak vidno, mít je doma se vždy hodí.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Jak vydesinfikovat interiér auta? Stačí i obyčejný čisticí prostředek”

  1. Já teda údržbu auta zas až tak moc neřeším. Jsem rád, když ho čas od času vyluxuju a očistím palubku a plasty vodou. Auto má sloužit mně, a ne já jemu. Aby se ale neřeklo, tak jsem si nedávno objednal nějaké nové plasty z https://www.autodilyvojkov.cz/vnitrni-casti-vozidla . Už byly popraskané a nevypadlo to dobře, tak jsem se rozhodl, že do auta zase trochu zainvestuju.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru