Test-2022-Skoda_Kodiaq_RS-20_TSI_4x4-DSG- (3)

Pozor na červená auta. Podle statistik mají nejčastěji dopravní nehody

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: carVertical - Foto: Pavel Srp - 29. 8. 2022


Barvy auta často odrážejí osobnost majitele. Konzervativní kupující volí spíše monochromatická vozidla, zatímco extrovertnější řidiči preferují světlé barvy. Celkově lze říci, že ačkoliv výrobci automobilů nabízejí barvy, které se hodí ke každé osobnosti, většina řidičů preferuje časem prověřené tóny.

Popularita barev automobilů se může v různých zemích lišit – odstíny, které jsou oblíbené v USA, nemusí být nutně populární v Německu, Španělsku nebo třeba v Mexiku. Obecně platí, že trendy v barvách automobilů se v průběhu času mění. Chvíli je módní bílá, jindy hnědá, jindy šedá.

Barva vozu však není jen otázkou stylu. Například červená auta mají zřejmě větší pravděpodobnost nehody, což jen dokazuje důležitost pečlivého výběru. Dokazují to analýzy při prověřování ojetých automobilů. Červená auta jsou nejčastěji bouraná.

Havarované ojeté auto nemusí být strašák, pokud se kvalitně opraví

Řidiči se barevným autům spíše vyhýbají

V zemích s teplým klimatem je ve srovnání se severskými zeměmi více barevných vozidel. Jízda v jasném autě v Norsku, Kanadě nebo Švédsku může zvednout místním obočí, ale v Kalifornii nebo Itálii by to bylo docela normální – zde jsou jasné barvy samozřejmostí. Obecně platí, že bílá auta jsou populárnější v teplejších podnebích, protože bílá odráží sluneční světlo.

Jak ukazuje nedávná studie, bílá je nejoblíbenější barvou v Austrálii (39,1 %) a v EU (26,8 %). Australané si často pořizují i stříbrná (15,9 %) a šedá auta (14 %). Evropané preferují šedou ještě více (25,9 %), následují černá vozidla (24,5 %). Podobné procento černých vozidel lze nalézt také v USA (24,7 %). Američané mají rádi i bílá (20,9 %) a stříbrná (17,3 %) auta.

„71 % vozů kontrolovaných na naší platformě bylo monochromatických – černá, bílá, šedá nebo stříbrná. To jen dokazuje, že lidé jsou při nákupu vozidel docela konzervativní,“ říká Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí komunikace ve společnosti carVertical.

Trendy barev aut se mění

V posledních 20 letech došlo k výrazným změnám v trendech barev automobilů. 42 % vozů vyrobených v roce 2002 a kontrolovaných na uvedené platformě historie vozů bylo šedých nebo stříbrných. Mezitím, ačkoliv bílá je v současnosti jednou z nejoblíbenějších barev, bylo v roce 2002 bílých aut minimum. V dnešní době se věci mají úplně jinak. Ze všech vozů vyrobených v roce 2020, které byly zkontrolovány, bylo 26 % šedých a 18 % bílých.

Podíl černých aut mezi lety 2002 a 2020 zůstal víceméně podobný. Někdy barevné trendy trvají jen několik let. Například mezi lety 2012 a 2014 rostl počet hnědých aut, ale pak začal v následujících letech prudce klesat.

nehody_aut-barva-statistiky
Proměna oblíbenosti barev podle roků výroby | Zdroj: carVertical

Které barvy aut jsou nejbezpečnější pro řízení?

Podle výzkumu carVertical má barva vozidla vliv na pravděpodobnost nehody. 60 % červených aut kontrolovaných na platformě mělo nehodu, což z ní činí nejnebezpečnější barvu pro řízení. Hnědá (59 %) a černá (57 %) jsou také barvy automobilů, které mívají nehody častěji než ostatní, následuje žlutá (55 %), modrá (54 %), bílá (50 %) a šedá (50 %). I když rozdíly mezi ojetými vozy nejsou významné, výzkum naznačuje, že vozidla určitých barev jsou méně náchylná k nehodám.

„Není žádným překvapením, že červená auta jsou častěji účastníky nehod. Sportovní auta jsou obvykle natřena červeně a milovníci rychlosti mají větší zájem sáhnout po červených autech než konzervativní řidiči. To stačí k domněnce, proč jsou červená auta na prvním místě tohoto konkrétního seznamu,“ vysvětluje Buzelis.

Výrobci automobilů představili v posledních desetiletích spoustu zářivých barev. Nezdá se však, že by šedá, bílá nebo černá v dohledné době ztratila na popularitě.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru