auto-roku-2020-v-ceske-republice-1-kolo-jizd-report- (6)

Jak se volí Auto roku 2020: První kolo testovacích jízd

Autor: Pavel Srp -   5. 11. 2019


Anketa Auto roku má v České republice už poměrně dlouho historii, ale víte, jak se v ní volí? V rámci naší redakce máme v porotě člena, tak se na to pojďme podívat.

Anketa Auto roku 2020 startuje. Která auta se utkají o titul?

V případě letošní ankety Auto roku 2020 v České republice jde již o 26. ročník. Nominováno bylo původně 26 modelů: Audi e-tron, BMW řady 3, Citroën C5 Aircross, DS 3 Crossback, Honda CR-V hybrid, Hyundai i30 Fastback N, Kia XCeed, Lexus ES, Lexus UX, Mazda CX-30, Mitsubishi Outlander PHEV, Mitsubishi ASX, Mitsubishi L200, Opel Corsa, Opel Zafira Life, Peugeot 208, Peugeot 508 SW, Renault Clio, Renault Captur, SEAT Tarraco, Subaru Forester e-Boxer, Suzuki Jimny, Škoda Kamiq, Toyota Corolla, Toyota RAV4 a Volkswagen T-Cross.

Všechna nominovaná auta musela splnit pravidla, která pořadatel ankety stanovil. Ta říkají, že aby mohl výrobce auto do ankety přihlásit, musí mít zcela, nebo výrazně novou strukturu karoserie a zcela, nebo výrazně nové mechanické ústrojí (pohon, podvozek). Případně mít strukturu karoserie a mechanické ústrojí natolik změněné, že se výrazně změnil charakter vozu, jeho poslání a pozice na trhu.

Automobil musí být novinkou na českém automobilovém trhu v období od 30. října 2018 do 31. prosince 2019, ale zároveň se nejpozději k poslednímu zmíněnému dni musí sériově vyrábět a prodávat v ČR. Přihlášený vůz musí být také k dispozici k testovacím jízdám porotců. Pokud by některou z podmínek nesplnil, ankety se nakonec účastnit nesmí. A to se u několika vozů také stalo. Z ankety tak nakonec vypadly modely Opel Corsa, Mitsubishi Outlander PHEV, Subaru Forester e-Boxer a Renault Captur.

Vítěze volí ve dvou kolech 35 porotců z řad motoristických novinářů, kteří auta v rámci své profese testují a jedním z nich jsem i já. Připraveny jsou pro nás dvě kola testovacích jízd s tím, že v tom prvním jsou nám k dispozici všechny přihlášené automobily, které splňují pravidla, v tom druhém pak vybraní finalisté.

A první kolo testovacích jízd se odehrávalo v minulém týdnu ve středu a ve čtvrtek. V letoším ročníku bylo protaženo do dvou dnů tak, aby měli všichni porotci více času a možností se s auty, které je zajímají, projet a seznámit.

Na jednom místě se tak sešly téměř čtyři desítky automobilů, z nichž mohli porotci k testovacím jízdám vybírat. Na každou testovací jízdu byla vyhrazena půl hodina času s tím, že každý porotce ji může strávit tak, jak chce. Ať už samotnou jízdou anebo zkoumáním multimediálního systému a podobně.

Teď je třeba vstřebat dojmy, promyslet fakta a rozhodnout se, jaká bude pětice aut pro finále. Termín k odevzdání anketního lístku mají porotci do pátku 8. listopadu 2019. Po odevzdání všech hlasů budou spočítány jednotlivé nominace, z nichž vzejde finálová pětka, která bude porotcům k dispozici ve druhém kole jízd. Ty se budou konat 21. listopadu 2019. Celkový vítěz pak bude slavnostně vyhlášen 8. ledna 2020.

[poll id=“81″]

Hlasovat můžete tradičně přímo v anketě i vy. Stačí navštívit webové stránky ankety, vybrat si z nominovaných vozů a svůj výběr odeslat. Partneři ankety: Svaz dovozců automobilů – vyhlašovatel ankety, Cubex Centrum Praha – NEJLEPŠÍ NOVÉ VENUE ROKU 2019 (Vítěz v soutěži 9th Global Eventex Awards), Vincario – unikátní VIN dekodér, Rymax, Alcar, ORUN – dodavatel sportovního oblečení.

Foto: Auto roku 2020

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *