2021-Dacia_Bigster_Concept- (1)

Dacia Duster nové generace dostane i naftový motor a nový hybrid

Autor: Radim Plachý - Zdroj: RNews.cz - Foto: Dacia - 22. 4. 2023


Nová generace Dacii Duster se blíží, uvidíme ji už za pár měsíců. Díky tomu s odhalují další novinky. Teď je to například sklad pohonných jednotek. Docela překvapivou zprávou je, že kromě benzinové motoru, LPG pohonu a hybridní jednotky by se pod kapotou měl objevit i naftový motor.

Třetí generace oblíbeného SUV je aktuálně ve fázi testování v produkční karoserii. Technika už se ale v rámci předsériového testování důkladně ladí. Zatím jsme mohli pouze odhadovat, co se objeví pod kapotou, ale teď se na světlo dostávají některé další informace. Přišel s nimi magazín RNews.cz.

Ten tvrdí, že pod kapotou nového Dusteru třetí generace se objeví nejen ty motory, o kterých se mluvilo už dříve – benzinový tříválec, kombinace benzinu a LPG, mild-hybridní pohonné jednotky a full-hybridní jednotky – ale i naftový motor 1.5 BluedCi! A to by bylo opravdu velké překvapení, vzhledem k tomu, že z nabídky koncernu Renault postupně vypadávají. Dnes už bychom modely francouzského výrobce, která mohou naftový motor mít, spočítali asi na prstech jedné ruky. Nahrazují je totiž právě hybridní pohonné jednotky. Není ovšem potvrzeno, že se Duster s naftovým motorem bude prodávat i v EU a je možné, že ho dostanou jeho deriváty, které se někde prodávají jako Renault nebo dokonce Nissan.

Grafik vykreslil novou Dacii Duster podle špionážních fotek

Pod kapotou Dusteru má být úplně nový tříválec 1.2 TCe, který bude právě jezdit čistě na benzin nebo na kombinaci benzin-LPG, ale bude to také mild-hybrid. Očekáváme, že dostane podobně jako Renault Austral pouze 12V palubní síť, nikoliv 48V síť jako má dnes většina ostatních mild-hybridů.

Novinkou má být full-hybridní verze, tedy ta, kterou nelze nabíjet ze zásuvky, ale dokáže jezdit čistě na elektřinu. Dacia Duster by měla dostat jeho novou generaci, která vystřídá v současnosti používaný benzinový motor 1,6 SCe za nový a větší 1,8 SCe. V této verzi půjde o pohonnou jednotku, která je připravena na novou emisní normu Euro 7. Je tedy možné, že než Euro 7 vejde v planost, bude Duster používat ještě původní jedna šestku, protože to bude levnější.

Potvrzen ovšem stále nebyl pohon všech kol, ačkoliv na těchto špionážních fotkách to vypadalo, že vzadu mezi koly je diferenciál. Některé spekulace to, že by Duster měl pohon všech čtyř kol dostat, potvrdily.

Štítky: , , , ,

2 názory na “Dacia Duster nové generace dostane i naftový motor a nový hybrid”

  1. Ta 1.2 na LPG by mě zajímala třeba v Joggeru. S litrem to vůbec nejede, tak by se mohl nahradit.

    1. No 1.8 by mohla byt fakt povedena uz ta 1.6 neni vubec spatna a nova 1.2 tce no beru ze to nekomu staci ale snad to nebude takovy desny prusvih jako ta minula, tech aut jsou plne bazary a koupi to jen blazen.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru