Stačí se u nás rozhlédnout po parkovišti u nákupního centra, místo nových aut tady často převládají auta, která mají ty nejlepší roky dávno za sebou. I když se ve velkém rozmáhá operativní leasing a další formy financování nákupu nových aut, český vozový park přesto stárne. A jak stárne, začínají opravy starých aut často vycházet dráž než kolik je hodnota samotného auta. To dnes je realita, které čelí stále více řidičů.
16 let a pořád roste
Podle oficiálních statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) bylo průměrné stáří osobních aut v České republice na konci roku 2024 už 16,5 roku. To je o několik let více než evropský průměr, který se drží kolem 12 let. Pokud se však podíváme jen na auta, která opravdu jezdí pravidelně na STK, čísla vypadají o něco příznivěji. Podle toho vychází průměr kolem 13 až 14 let. Přesto platí, že patříme k zemím s jedním z nejstarších vozových parků v celé Evropské unii.
Ministerstvo dopravy proto připravuje legislativu, která by měla registr vozidel „očistit“. V evidenci by měla zůstat jen ta auta, která pravidelně procházejí STK a jejich majitel v posledních pěti letech platil povinné ručení. Tím by z registru zmizely tisíce vozidel, která sice formálně existují, ale ve skutečnosti už dlouho nejezdí. Podle úřadu by to mohlo (i vzhledem k výše zmiňovaným odhadům) k omlazení vozového parku přispět. Na druhou stranu tato změna může přinést komplikace majitelům veteránů a dalších aut, kteří auta mají dlouhodobě odstavená, protože je třeba renovují nebo opravují.
Přečtěte si také:
Proč Češi jezdí v tak starých autech?
Proč ale český vozový park stárne tak rychle? Největší roli hraje cena aut v poměru k výši platů. Nový vůz je pro mnoho domácností nedostupným luxusem a i zánovní auta z druhé ruky kopírují vývoj cen nových aut, jsou tak rok od roku dražší. Starší ojetiny sice vypadají na první pohled výhodně, ale jejich technika už má něco za sebou a je potřeba je častěji opravovat. Servis takových aut je tedy čím dál náročnější a samozřejmě i dražší. Porucha klíčových součástek, jako je například turbodmychadlo, samotný motor nebo řídicí elektronika, dokáže cenu celého vozu velmi snadno převýšit. A co pak někteří lidé udělají? Auto opraví jen tak, aby se s ním dalo nějak jezdit.
Ani výhled do budoucnosti není příliš optimistický. Přísnější emisní normy a tlak na ústup od spalovacích motorů ceny nových aut dále zvyšují. A opět platí, že to zvyšuje i ceny ojetin. Alespoň, že automechanici se o práci bát nemusí…
💸 Ceny pojištění rostou!
Zajistěte si nejlevnější autopojištění, než zase zdraží.
📊 Porovnat a ušetřitZabere to jen 2 minuty • Výsledek hned
Nevidím důvod na ježdění do Kauflandu kupovat Teslu za milion…Já najedu za rok 2000 km a stará Corsa z roku 1999 mě plně postačuje. Opravy téměř žádné a na STK zatím bez problémů. Je pravda,že autům rozumím a starám se o auto co nejlépe to jde. Auto trvale garážováno a koupeno před 15 lety od 90 letého důchodce co už nedostal od lékaře potvrzení řídit.Auto mělo najeto 55000 km a stálo 25000 kč. Lepší kup jsem nemohl udělat.
Peugeot 206 1,4 HDI, spotřeba 3,5-4,5L/100km (nové vstřiky a katalyzátor abych nesmradil). Jezdí 24 let spolehlivě a mohl bych si koupit nové auto, za cash, ale proč? Auto jezdí kolem komína a na veřejných parkovištích budu u nového jenom počítat škrábance a promáčkliny a mít stres. Já to mám tak, že nechci mít s autem srtarosti, když dojede, koupím zase něco mechanického a spolehlivého. za životnost auta je to podle mě i přes „traktor“ pod kapotou nejekologičtější auto. Kdybych měl Teslu, tak za tuhle dobu už budu mít 3. Teslu a v každé z nich ještě jednou vyměněnou baterku. Tak mi řekněte, co je ekologičtější. 3x 2 tunová Tesla nebo 1x 950kg Peugeot, se kterým ve městě všude zaparkuju a neblokuji tím 3 místa.
Ano přiznávám se taky jezdím v 15 let staré Octavii I 1.9 TDI , fve na domě mám sice jen na ohřev vody v bojleru ,ale nákup elektromobilů min. 5 let neplanuji, s mojí výškou 190 cm neexistuje žádný elektromobil do 500 000 korun (nový vůz) do kterého bych se vešel , nehodlám se mačkat v Renaultu Zoe , nebo Dácii spring a ojetou proprďěnou Teslu po Helmutovi z DE fakt nechci .Tak mi nezbývá než čoudit dál i když nám tu naftu budou uměle zdražovat, mě osobně to zas tak nepálí při nájezdu do 5000 km ročně.
dle příspěvků vidím, že drtivá vetšina motoristů v této republice má lepší uvažování, než unijní politici. už je dávno dokázané, že správná údržba tecnicky jednoduchého auta je menší ekologickou zátěží, než výroba nového auta. a to nemluvím o hmotnosti elektroaut. osobně si myslím, že je jen otázkou času, kdy se začnou danit auta i podle hmotnosti. jestliže mám fabii 1, která váží asi 1000 – 1100 kg, tak budu určitě méně ničit cesty než stejně velké nové auto, které váží o 300 – 500 kg více kvůli bateriím. a to nemluvím o zbytečně vyšší spotřebě kvůli vyšší hmotnosti auta. to samozřejmě vede k vyššímu opotřebení cest a tím i k častějším a „neekologickým“ opravám cest.
když si spočítám, že mě uvedení auta do provozuschoného stavu a jeho kupní cena vyšla za poslední roky na cca 1100,- kč měsíčně, tak v porovnání se ztrátou ceny nového auta (nebo operativní lesing), které se pohybují od 5000,-kč měsíčně, pořád jsem na tom lépe než ti co si koupí nové auto, jen proto, že je „nové“.
Rozdíl je v tom, že někdo si kupuje auto na ježdění a někdo jako sociální status. Nové auto jistě vzbudí spoustu závisti na sociálních sítích. Já potřebuji auto na dopravu, takže dávám přednost spolehlivým mechanickým řešením bez zbytečné elektroniky
To je ale divny ze vetsina lidi po zallaceni hypoteky/najmu, uctu za energie a nutnych vydaju na obzivu nemaji jiz chut utracet za zbytecnou televizi v aute a nepotrebne funkce. My si radeji zaplatime za dovolenou s rodinou nez auto ktere zase za par let nekdo prohlasi za malo ekologicke nebo jinak znehodnoti. Na to staci to stare co mam.
a proč by ne :) R21 Nevada 1987 a Megane cabrio 2001.. udržuju, pečuju, vařím lakuju, měním díly.. jezdí.. co má pisatel za mindrák? co mu je potom v čem si kdo jezdí?
Hoši hoši…Já jezdím už 10 let denně v mladé- jen 40 let staré -Škodě 125 na LPG…Ročně cca 20-23 tis.km…Předtím totéž 35 let s Embéčkem z r.68.(to už dnes netýrám a jen občas v létě projedu..)..Teď jsme s ní byli s klukem prozměnu 14 dní na dovolený cca 1.200km -včetně spaní v ní po vlastech Českých a Moravských…Podobně před 5ti lety 14 dní až na Východ.Slovensku…Spotřeba v LPG kol 7-8 litrů…Vše si na ní dělám sám-žádný servis…STK prošla vloni bez problémů…Tak nevím proč si pořizovat nějakej předraženej např.elektrosráč nebo jinou kasičku na opravy v servisech..Tak ať se kola točí..Míla-Praha
To chválím,dobře děláte. Přeji mnoho štastných km.
To je slovo! Ať se Vám, pane Mílo, nadále daří! Moje babička měla také Embéčko z roku 1968, Škoda MB 1100 De Luxe. Já začínala jezdit se 105-tkou, zlatá mechanika, jen automechaničinu neumím a hlavně není kde. Bohužel. Ale upřímně Vám fandím!
Vlastnim Fabii 1combi r.v.2004, je po 80letém pánovi garažovaná bez koroze a se základní výbavou s poctivým nájezdem 122000km za 20000kč poř.cena.Motor běži tiše dovoluji si řici skoro neslišně na volnoběh,žádné chrastění rozvod.řetísku! Nějaký ten škrábanec samozřejmě mněl,tak že lehká oprava za 3000kč,dutiny vystříkány.No a po aplikaci NANOTECHU se motor velice lehce vytáči do 5800ot./min o proti seriovému provedení a to nemluvím o brzd. destičkách na toto auto které stoji 380kč zručnější člověk si je vymění sám a to nemluvim o spotřebě 5,5l na 100km.!!!
Musel bych být padlý na znak s otřesem mozku, abych si kupoval nový vuz za skoro 500000kč který je naditý elektronikou která má jepičí život a s každou prkotinou jezdil do servisu… !?To prostě nemužu akceptovat obzvláště, když už jsem v duchod.věku.a duchod je pruměrný!Takovích to lidí v Čr jsou statisíce.Tak že, vážení je to tak, pokud nepřijde nějaký politik se zakazem těchto starších, ale dobrých aut, tak ty auta tady budou jezdit ještě hodně dlouho….
Jako tu už několikrát padlo. Není to o penězích, ale kvalitě. Novější auta jsou komplikovanější, takže automaticky méně spolehlivá. Nejenže nabízejí věci, které člověk nechce, ale nenabízí nic nového, co by motivovalo ke změně za staré. A je to dobře. A to i kvůli emisím, protože ty (zbytečné) výrobní se odloží.
Pane, jestli říkáte, že to není o penězích, tak asi žijete někde jinde, než většina lidí u nás v ČR. Jak tady už v jednom příspěvku padlo, zaplatíte hypotéku, inkaso a jste rád, že vám zbude pár korun na obživu! A to ještě nemluvím o důchodcích.
Duchodci skoro všichni jezdí v autech co jsou 5-10 let staré a novějších. Ja prostě rád jezdím starým autem co občas i vyloudi úsměv. A když potřebuju jezdim 150LC hlavně na sněhu či když potrebuju něco táhnout.
Jak stará auta používají farmáři v USA? STK tam nemají, protože mají svobodu.
Ano,ještě tu původní poctivou a ne tady tu okleštěnou eurosvobodu.
No opravdu, čemu se autor diví. Doma máme starou dobrou Octavii II s klasickým benzínovým atmosférickým motorem. Skvělé jízdní vlastnosti, žádné otravné asistenty, prochází to bez větších problémů STK. A náš dvorní servisák říká: „Držte si tohle auto, dokud funguje, žádné druhé takové není.“ Proč tedy měnit něco, co funguje.
Jsem v duchodu,mám octavii dvojkovou a jsem fakt moc spokojen jezdí za 4,5 l ale výrobci potřebují vyrábět a prodávat.To chápu, ale ceny jsou přemrštěné aza každý prd jezdit do servisu to jako tedy pardon.
Proc? Protoze nove neznamena lepsi. Je to proste tak. Nestojim o kram plnej kurvitek kterej notabene zere o 25% vic nez moje prastary VW. ..ktery mmch prochazi emisema i STK bez poskvrny i uplatku. .. narozdil od nekterych prokazanych pripadu kdy nove auto ma problem projit svoji prvni TK z duvodu emisi. S novyma autama jezdim pracovne z pujcoven, za poslednich 20let mi zadny z nich neuchvatilo natolik abych si ho chtel koupit. A o penezich to neni.
Prostě čím starší tím kvalitnější. Jako vyrobit auto které by bylo nenáročné na servis, nemělo zbytečný asistentů navíc,. Nová auta vám budou moci vypnout na dálku. Když jsem o tom to nebezpečí psal před 10 lety tak se mi tady vysmívali. Ovšem dnes už je to skutečností. Koupíte nové auto které musí mít povinně připojení internetu a policajti či kdokoliv oprávněný vás vypne na dálku. Prostě velký automobilový bratr už je tady.
Krom ceny je problém, že dnes vyráběná auta mají menší užitnou hodnotu, než ta starší. Třeba Jedničková Škoda Octavia Kombi 1.9 Tdi. Jezdí za 4 litry nafty, nepotřebuje žádné AdBlue, na jednu nádrž ujede 1500 km. Opravy žádné, jen pravidelná údržba. Náhradní dily k sehnání za poloviční ceny. Uvnitř spousta místa a neobsahuje otravné asistenty, které se vás snaží buď zabít, nebo vám aspoň ztrpčují život. Proč by takové auto někdo měnit za jiné horší, které má větší spotřebu, vejde se do něj méně, ujede méně kilometrů, musí řešit AdBlue, každé 2-3 roky v něm kvůli startstopu musí měnit akumulátor a když se auto rozhodne, tak musí vykonat dlouhou zbytečnou jízdu (regenrace filtru). Navíc za tuto výměnu zaplatí nejméně půlmilion.
Jedničková Oktávka a spousta místa uvnitř? I na zadních sedačkách? Mám 3 Superby, proto mě toto tvrzení donutilo napsat tento komentář.
Je to samozřejmě o cenách, současně ale i o pohonech (s tím souvisí výdrž – asi požadavek výrobců) i o samotných „vylepšeních“, jako ovládání, asistenty a jiné zbytečnosti. Ekologie se řeší jen naoko a jednostranně.
Aha takže k supermarketu vyjedou senioři, co tam jezdí tak 2 x týdně a podle toho dělám závěry? No já taky jezdím málo a stačí mi 1. Fabie, nájezd 95 t km stav 95%
bez koroze. Spotreba cca 6 litrů na sto km. A to si mám kupovat nové auto?….
jezdí krásně. Tak samozřejmě otázka nákupu nového auta je otázka peněz,
pořád jsme východní provincie tak asi tak