Zákaz aut se spalovacími motory nebude tak horký, jak původně vypadal. Záchranou mohou být syntetická paliva

Od Anina Russová | Zdroj: ČTK - Foto: ÚAMK - 2. 7. 2022


Oznámení Evropské unie o tom, že od roku 2035 zakáže prodávat nová auta se spalovacím motorem, způsobilo malý poprask. Ne tolik u samotných automobilek, které s tím už nějaký ten pátek počítají a většinou s tím nemají problém, ale hlavně u zákazníků. Zdá se ale, že ten zákaz nebude tak striktní, jak na první dobrou vypadal. Nejen, že některé státy řeší případný odklad zákazu a některé automobilky dostanou výjimku, ale teď ministři životního prostředí EU přiznali, že by spalovací auta mohlo zachránit syntetické palivo. To zatím ale existuje jen v laboratořích.

V prvé řadě je potřeba říct, že zmiňovaný termín 2035 není zcela definitivní, protože ještě v roce 2026 má Evropská komise v plánu zhodnotit, jestli je EU ten termín vůbec schopna dodržet. Pokud bude vyhodnoceno, že ne, je možné, že zákaz bude ještě posunut.

A pokud ne, ve hře jsou právě syntetická paliva. „V roce 2035 nekončí prodej aut se spalovacími motory, auta dál, pokud budou mít čisté alternativní palivo, mohou být prodávána,“ řekla pro ČTK česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Přečtěte si také:  Syntetické e-palivo už vyvíjejí i Kia a Hyundai. Toto palivo sníží emise spalovacích motorů až o 80%

Problém ale je, že jejich vývoj je poměrně v plenkách. Pracuje na nich třeba Porsche, ale postupně se začnou přidávat i další firmy. Tato paliva je možné vyrábět například z rostlinného odpadu nebo z průmyslových odpadů. Ovšem ve velkém je to zatím trošku oříšek. Navíc je toto palivo drahé, protože je k jeho výrobě potřeba více surovin než u fosilních paliv. Vývoj jde ale kupředu a je tedy možné, že v následujících deseti letech pokročí natolik kupředu, že bude možné tato paliva rozšířit a používat.