Test_2021_Hyundai_i30_kombi-N_Line-15_T-GDI-Mild-Hybrid-DCT- (17)

Evropská komise definitivně potvrdila termín konce spalovacích motorů. Zatím jen u nových aut

Od Anina Russová | Zdroj: Evropská komise, ČTK - Foto: Pavel Srp - 8. 6. 2022 2

O tom, že spalovací motory skončí, se mluví už hodně dlouho. Zatím ale nic nebylo oficiální. To se ale změnilo ve středu, kdy se Evropský parlament dohodl na tom, že spalovací motory budou zakázány v roce 2035. Zatím ale nejspíš ne pro všechny.

Rozhodnutí Evropského parlamentu je ale zatím jen návrh, který by se od roku 2035 měl týkat osobních aut a lehkých užitkových vozidel. Ovšem zatím jen nových, o osudu ojetin se bude dále jednat. Důvodem pro zákaz spalovacích motorů je tlak na výrobce, aby auta vybavená těmito motory ideálně přestali vyrábět a věnovali se emisně čistým modelům.

Přečtěte si také:  Problém nejsou spalovací motory, ale fosilní paliva. A ta jdou nahradit i bez masivního nástupu elektromobility, tvrdí Němci

Tento zákaz je jedním z kroků, kterým chce Evropská unie dosáhnout uhlíkové neutrality, k čemuž by za ideálního stavu mělo dojít v roce 2050. Pokud by byly ojetiny z tohoto zákazu definitivně vyřazeny, je pravděpodobné, že jejich cena dále výrazně vzroste.  „Ceny ojetin pravděpodobně půjdou nahoru, protože na trhu bude panovat minimálně po přechodnou dobu nejistota. Ceny budou zvedat také nové vozy (de facto jen elektromobily), které budou drahé úměrně tomu, jak drahé budou jejich baterie,” řekl pro ČTK Alexandr Vondra, europoslanec za ODS.