volkswagen-vyfuk

Zákaz spalovacích motorů automobilky vcelku vítají. Většina je na něj už dnes dobře připravena

Od Anina Russová | Zdroj: Automotive News Europe - Foto: Volkswagen - 16. 6. 2022 0

Mluvilo se o tom dlouho, ale teprve před několika málo dny bylo oficiálně potvrzeno, že v roce 2035 přijde zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. Na ojetiny se to zatím vztahovat nebude. Co je možná nepříjemné pro zákazníky, vítají ale samotné automobilky, které už s postupným přechodem na elektromobilitu začaly a na toto datum jsou dle všeho připravené.

Kladně se o novém pravidlu podle magazínu Automotive News Europe (ANE) vyjádřil třeba Volkswagen, který sice označil plán Evropské unie za ambiciózní, ale zároveň jako dosažitelný. Automobilka mimo to uvedla, že posun auto průmyslu k elektromobilitě je nevratný. „Je to jediný ekologicky, technologicky a ekonomicky rozumný způsob, jak co nejrychleji nahradit spalovací motory,“ uvedla pro ANE automobilka.

Přečtěte si také:  Evropská komise definitivně potvrdila termín konce spalovacích motorů. Zatím jen u nových aut

Stejně dobře naladěna je ohledně zákazu spalovacích aut i automobilka Mercedes-Benz. „Jsme připraveni do roku 2035 přejít výhradně na elektromobilitu. Jde jen o podmínky trhu, kdy nám to dovolí,“ řekl agentuře DPA Eckart von Klaeden, šéf vnějších vztahů automobilky. Upozornil ale také na to, že evropské rozhodnutí jde ruku v ruce s povinností jednotlivým členským státům zajistit dostatečnou infrastrukturu.

Kromě značek Mercedes-Benz a Volkswagen se i Ford, koncern Stellantis nebo Jaguar Land Rover vyjádřily v tom smyslu, že jsou připraveny a do roku 2035 nebo dříve v Evropě přestanou prodávat auta se spalovacími motory.