rolls-royce-cullinan
Rolls-Royce Cullinan | Foto: Rolls-Royce

Když se kolem sebe během cest v autě rozhlédnete, schválně si všímejte toho, jak barevná auta kolem vás jsou. Nedávno jsem nad tím přemýšlela v koloně a odhadem 90 % aut mělo buď šedivou, černou nebo bílou barvu. Pár ostatních bylo červených a jeden nebo dva odvážlivci měli třeba nějakou variaci na modrou barvu.

Že jsou tyto barvy mezi zákazníky oblíbené, dokazují statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA). Podle nich bylo za letošní březen zaregistrováno nejvíce šedých aut, konkrétně 5652. Hned za nimi jsou v žebříčku auta bílá, těch bylo v březnu 4644. Následují auta modrá s 3171 kusy a černá s 2722 kusy. Ona zmíněná červená si pak v březnu zaregistrovalo 2360 lidí. Také vám to přijde jako nuda?

Přečtěte si také:  Audi nalakované barvou reagující na teplo vypadá hodně zajímavě, ale má jednu nevýhodu

Problém ale nemusí být v samotných zákaznících, ale i v automobilkách, které v posledních letech jako kdyby zapomněly na to, že existují i jiné barvy než neutrální. Těch, které na to pamatují, mnoho není. Například nabídka španělského SEATu není zrovna temperamentní a odvážná, vlastně nejzajímavější a nejvýraznější barvou příplatková Desire červená. A je to obrovská škoda, protože v minulosti právě SEAT nabízel parádní zelenou a vpravdě fantastickou tyrkysově modrou. Sesterská značka CUPRA pak nabízí alespoň modrou matnou s lehkými zlatavými odlesky s názvem Petrol modrá. Nic extrémně výrazného, ale zajímavá a nepřehlédnutelná rozhodně je.

Škoda Auto nabízí i růžové či fialové odstíny.
Škoda Auto nabízí i růžové či fialové odstíny | Zdroj: Škoda Auto
Přečtěte si také:  Sběratel vlastní několik vozů Rolls-Royce upravených od Bespoke. Září všemi barvami

Hodně mě baví nabídka barev značky Škoda, která má v portfoliu barev na přání fialovou, růžovou nebo mentolově zelenou. A tu mimochodem nově nabízí také program Bespoke značky Rolls-Royce a zrovna obří SUV Cullinan je v této barvě naprosto nepřehlédnutelný. A když už jsme u Rolls-Royce, zmínit musím i BMW, které je v nabídce křiklavých a nepřehlédnutelných barev takřka nepřekonatelné. Je libo svítivě zelenou či žlutou? A co zlatou nebo tak modrou, že i Šmloulinka se bude stydět? U programu Individual značky BMW žádný problém, tedy až na jeden, který mají všechny značky, které nějakou zajímavější barvu nabízí, společný.

Barvy nejsou levné

A tím problémem je zároveň nejspíš důvod, proč kolem nás ty tak hezké barvy na silnicích nevídáme. Jsou prostě drahé. Bohužel nevím přesnou částku za speciální mentolové lakování Cullinanu, ale tuším, že by se za ni dala pořídit třeba Škoda Fabia. U běžnějších značek to takový extrém nebude, přičemž třeba BMW například u modelu M4 nesmírně překvapilo a svítivě jedovatě zeleno žlutou má u modelu jako standard, tedy bez příplatku. Ale taková fantastická fialová Ametrine, která díky třpytkám na sluníčku rozehraje hotový koncert, vyjde na 66 378 Kč. A když se vrátíme ke značce CUPRA, tak výše zmíněný lak vyjde na 53 900 Kč. A ještě vzhledem k tomu, že je lehce matný, vyžaduje speciální péči. Ale vypadá zatraceně dobře. 🙂

CUPRA Formentor v barvě Petrol blue | Foto: CUPRA
Přečtěte si také:  CUPRA Formentor VZ5 s pětiválcem se představí už za necelé tři týdny

A s největší pravděpodobností nejde jen o ty finance, ale i o to, že řada lidí auta parkuje venku. A také s nimi jezdí na nákup. A tam všude se pak bohužel může setkat s těmi, kteří nijak nerespektují cizí majetek. Pak se asi shodneme, že jen máloco umí rozčílit tolik, jako důlek ve dveřích od cizího nákupního košíku nebo jiných dveří jiného auta. Tohle sobectví a arogance mě nikdy nepřestane udivovat. Takže vlastně chápu, že je lepší mít auto šedé a nestresovat se škrábancem v laku za cenu několikatýdenní dovolené. Ale ten pohled na silnice je pak prostě občas takový smutný, šedý, bez barev a trochy radosti.

5 komentáře

  1. Bílou barvu na autě bych snad zakázal, mě bílí auto přijde děsně ošklivý a co je zvláštní, tak i když je nové, tak mi přijde od pohledu staré, je fakt že červený, modrý, zelený metalizy jsou super a auto vypadá krásné… A vedle se postaví bílí …hnus!

  2. V současné barevnosti aut se kloubí praktičnost s nabídkou-výběrem, konzervativizmem a s trvající módností…Kdysi byla auta jen černá, pak přišly syté barvy a následně metalízový lak převedl vše do stříbrna-šediva. Posledních pět aut jsem měl jen taková… I když výskyt odstínu do bronzu mě potěšil.

  3. Tak toto je mega-blbý článek, respektive přemýšlení redaktorky. 90% aut, jenž kolem redaktorky jezdí jsou auta za několik mega, že si myslí, že si takové barvy lidi nekupují kvůli drahým opravám???? kde žije redaktorka??? v monte carlu???? jediný důvod proč jsou dnes nejprodávanější auta bílá a šedá (černá barva hlavně kvůli praktičnosti je z dané trojice nejméně kupovaná) je ten, že je to většinou základní bezpříplatková barva, takže lidi ušetří a řekněme si upřímně, že oněch 90% nových vozů je v ceně několika set tisíc korun, a kolem milionu, a tady lidé řeší i slevu 2.000 Kč… no a vlastně je tady ještě jeden důvod, a to praktičnost, která hraje hlavní roli při rozhodování lidí, kteří chtějí auto, na kterém není vidět prach a samotné auto nepřitahuje pozornost na majitele.. paní nebo slečno redaktorko, když chcete napsat o nových barvách Cullinanu, tak to dejte do samostatného článku a trochu se zamyslete. nebo stačí když budete sledovat nákupní názory lidí kolem a nebo když půjdete prodávat auta…

    • TO není pravda. Podívejte se do katalogů a u některých automobilek najdete variaci na bílou, šedou a černou barvu a k tomu jen pár drobností. A rozhodně nejsou stříbrné, černé a bílé barvy bez příplatku. Samozřejmě můžete mít barvy i jiné, ale vyjde to na desítky tisíc.

    • Ďalší múdry človek čo z pohodlia domu vie len kritizovat a urážať. Obidvaja máte pravdu a netreba hneď urážať ľudí okolo seba, lebo ma ten druhý iný názor. Je smutné, že ľudia už zabudli byť k sebe milý. Človek sa boji napísať niečo na net, lebo v zápätí začne dostávať facky, že má svoj názor. Ak si myslíte, že ste múdrejší a lepší, tak sa dajte na kariéru redaktora a uvidíme čo sa stane.

Přidat komentář