Ačkoliv zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, někteří to vůbec neřeší. Stačí se v posledních dnech projet kolem míst, kde se často pohybují nákladní auta, a kolem silnice si můžete všimnout rozdrceného ledu. Všechen s největší pravděpodobností popadal z návěsů těch, kteří právě výše zmíněnou citaci ze zákona zcela ignorují.

A právě jeden takový způsobil v pondělí vážnou dopravní nehodu. Z návěsu mu spadl velký kus ledu zrovna ve chvíli, kdy kolem něj jel řidič Volkswagenu Golf. Led autem projel jako teplý nůž máslem. Prorazil čelní sklo, naštěstí jen lehce zavadil o hlavu řidiče, částečně zůstal na zadním sedadle a zbytek vyletěl zadním sklem. Je vlastně obrovské štěstí, že se řidiči nic vážného nestalo. 6. ledna může slavit své druhé narozeniny.

Řidič kamionu usnul a projel areálem prodejce nových vozů. 27 aut zdemoloval

Podle Lenky Drahokoupilové, mluvčí Jihomoravské policie, je možné, že řidič náklaďáku o nehodě nevěděl. „Pokračoval v jízdě dál a my po něm nyní pátráme. Na osobním autě vznikla hmotná škoda asi patnáct tisíc korun a jeho řidič utrpěl lehké zranění. Po ošetření v nemocnici byl pak propuštěn do domácího léčení.”

To ho ale neomlouvá. Pokud jej policisté najdou a nehodu mu dokáží, hrozí mu trest i za ujetí od té nehody. Jenomže právě to prokazování je nesmírně náročné. Ideální tak je za oknem vozit kameru, jejíž záznam by případně posloužil jako důkaz. Problém také je, že i když takový střet s kusem ledu vůbec není vaše chyba, pojišťovna vám v případě, že máte jen povinné ručení, nic nezaplatí. Pomůže vám jen havarijní pojištění, které by náklady na opravu pokrylo. Ideální ale je, aby řidič kamionu, který něco takového způsobí, zůstal na místě a sepsal protokol o nehodě. Tím se k vině přizná a následná oprava auta je hrazena z jeho povinného ručení.

Ještě dodáme, že výtečníkům, kteří očistu svého auta neřeší, a týká se to třeba i v případě sněhu řidičů osobních aut, hrozí od policie při případné kontrole pokuta 2000 Kč.