bmw-historie-ledvinky

Již 87 let jsou symbolem BMW ‚ledvinky‘. Podívejte se na jejich vývoj až do dnešních dní

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: BMW - 6. 8. 2020


Od roku 1933 byla přední část téměř každého BMW vybavena dvojicí ledvinek tvořících masku chladiče. I když se design během let měnil – stával se propracovanějším a funkčnějším – stále symbolizuje výrazný prvek identity značky. Další díl miniseriálu z historie BMW je proto zaměřený právě na typické ledvinky a jejich vývoj v průběhu času.

13 příkladů evoluce designu typických BMW ledvinek tvořících masku chladiče:

BMW 303 (1933)

BMW 303 představuje v historii BMW milník ze dvou důvodů: za prvé byl tento sedan střední třídy prvním vozem společnosti se šestiválcovým motorem a za druhé byl prvním modelem, u něhož se představilo to, co se v následujících téměř 90 letech stalo charakteristickým prvkem vozů BMW – pár nasávacích otvorů, jenž později vstoupil ve známost jako ledvinky. Ačkoliv mřížky chladiče rozdělené (většinou chromovanou) centrální příčkou nebyly v automobilovém designu té doby ničím novým, díky zakulacení horní a spodní části těchto otvorů a umístění modro-bílého kruhového znaku BMW mezi horní oblouky se v případě BMW 303 podařilo dosáhnout u celé masky výrazně působivého efektu. Vznikl tak celek, který je dodnes snadno rozpoznatelný. Do období druhé světové války se maska chladiče ve tvaru dvou ledvinek s každým dalším modelem BMW, mezi něž patřila legendární BMW 327/BMW 328, stále zužovala. Tím byla stále elegantnější, ale vždy následovala základní tvar stanovený modelem BMW 303.

bmw-303
BMW 303

BMW 503 (1956)

V roce 1956 BMW dokončilo svého „Barokního anděla“, BMW 501/502, a taktéž sportovní kupé a kabriolet, BMW 503. U tohoto čtyřmístného modelu byly vysoké masky známé ze 30. let nahrazeny středně vysokým, zcela pochromovaným párem otvorů ve tvaru ledvinek. Tento design přední části fungoval dokonale. Menší formát bylo možné zvolit i díky tomu, že ledvinky masky chladiče již nebyly jediným prvkem používaným ke chlazení motoru – stejně jako v případě předchozích modelů BMW 501/502 s touto funkcí pomáhaly dva krajní nasávací otvory. Následující dvě kupé v podobě BMW 3200 CS (1962) a BMW 2000 CS (1965) využívala podobně tvarovanou masku chladiče ve tvaru ledvinek.

bmw-503
BMW 503

BMW 507 (1956)

I když byl roadster BMW 507 poprvé nabízen ve stejném roce jako BMW 503, svým pokrokovým designem byl proti svému sesterskému modelu jednoznačně napřed. Stal se prvním BMW, které mělo dva velké, horizontálně umístěné otvory pro nasávání vzduchu. Tvůrce tohoto roadsteru, hrabě Albrecht von Goertz, postupoval při návrhu ledvinek masky chladiče čistě dle své tvůrčí svobody. Ony velké nasávací otvory ale byly v případě BMW 507 nutností, protože byly jediným zdrojem čerstvého vzduchu pro chladič motoru V8 umístěného pod velmi nízkou kapotou. Design přední části zaslouží zmínku i z dalšího důvodu: BMW 507 bylo prvním modelem BMW s negativně zešikmenou přední částí, známou jako „žraločí nos“, která opticky prodlužuje kapotu a naznačuje touhu vozu po jízdě vpřed. Tento prvek nakonec našel své pevné místo na modelech „Nové třídy“ ze 60. let a dále charakterizoval modely řad 3, 5 a 7 až do 90. let.

Elvisovo BMW 507 ožije: Návrat se odehraje na přehlídce Concours d’Elegance v Pebble Beach

BMW 1500 (1961)

Modely „Nové třídy“, řadící se do střední třídy, předznamenaly pro BMW v každém ohledu bod zlomu: technicky, obchodně, a také v oblasti typického designu značky BMW. Dvě ledvinky masky chladiče BMW na modelu BMW 1500 (a sesterských typech 1600, 1800 a 2000) byly podobné jako u BMW 503, ale poprvé se vzájemně spojily, byly užší než v případě jakéhokoliv předchozího modelu BMW a umístěné mezi dvěma horizontálními mřížkami procházejícími celou šířkou přední části vozu. Toto uspořádání s hlavními a sekundárními mřížkami vytvořilo celek, který byl vzorem pro design předních části zásadních modelů BMW až do 80. let, a to včetně řady 02 (od roku 1966), sedanů BMW 2500 a 2800 (od roku 1968) a z nich vycházejícího kupé BMW 2800 CS (taktéž od roku 1968) a jejich následujících kultovních variant, BMW 3.0 CS, CSi a CSL.

BMW 1500
BMW 1500

BMW M1 (1978)

Legendární sportovní BMW M1 s motorem uprostřed z roku 1978 je z hlediska designu ledvinek masky chladiče speciálním vozem. Ze zřejmých důvodů bylo možné pro dlouhou přední část použít pouze ultra nízké otvory pro nasávání vzduchu – jenže vzdát se charakteru ledvinek identifikujících značku nepřicházelo v úvahu. Výsledkem jsou jedny z nejmenších ledvinek, jaké lze na BMW spatřit. Inspirací pro kupé byl koncept BMW Turbo z roku 1972. Stejně jako u pozdějšího M1, i zde vypadají ledvinky jakoby „odlité“ do prodloužení kapoty a od úzkých sekundárních nasávacích otvorů jsou odděleny povrchy karoserie v barvě vozu. Po stranách je ohraničují vyklápěcí světlomety. Design BMW ledvinek masky chladiče modelu M1 byl následně připomenut také u specifických modelů jako BMW Z1 (1988) nebo BMW řady 8 (1989).

Na prodej je dokonalé BMW M1. Z ceny ale mrazí

BMW řady 3 (1990)

Další posun v evoluci následoval v roce 1990 s představením třetí generace BMW řady 3: zde jsou BMW ledvinky masky chladiče ploché a umístěné horizontálně, ovšem nejsou tak široké. Na rozdíl od předešlých generací BMW řady 3 byly obě poloviny masky chladiče opět rozděleny. Obě ledvinky jsou účelně obdélníkové s jemně zakulacenými rohy a, což je zde mimořádně důležité, nejsou odděleny od pásů světlometů dalšími mřížkami, ale pouze povrchy v barvě karoserie. Tento designový směr ovlivnil celou řadu modelů od 90. let dál – od BMW řady 7 (1994) a BMW řady 5 (1995) přes BMW Z3 (1995) a další generaci BMW řady 3 (1998) až po první dvě generace BMW X5 (1995).

Test BMW 318i Cabrio (E36)

BMW řady 3 (2011)

O tři generace později přišla s tehdy aktuálním BMW řady 3 další evoluce: u řady 3 (F30) se oddělené, relativně široké ledvinky masky chladiče poprvé propojily se světlomety a nebyly od nich odděleny boční mřížkou nebo povrchy v barvě karoserie. Podobný styl BMW masky chladiče byl použitý také u BMW řady 7 z roku 2015 (což byl zároveň první model vybavený viditelnými aktivními lamelami pro přívod vzduchu), současné generace BMW řady 5 a dosud poslední generace BMW řady 6 (obě z roku 2017).

Test BMW 335d xDrive Touring (2016)

BMW i3 (2013)

Design přední části elektrického BMW i3 demonstruje, jak estetika masky chladiče BMW zcela opustila svou technickou funkci. Plochá, relativně široká maska chladiče ve tvaru ledvinek se zde objevuje s uzavřenými vnitřními plochami a modrými detaily. Díky této kombinaci je snadné model identifikovat jako BMW, ale taktéž ho rozlišit jako inovativní elektrický vůz. Z uzavřených „mřížek“ ledvinek u BMW i3 těží i aerodynamika. Velmi podobný design dvojitých ledvinek jako u BMW i3 lze najít i u BMW i8. Zároveň je inspirací pro všechny následující plně elektrické modely BMW.

Test elektromobilu BMW i3s BEV (2018)

BMW řady 8, BMW Z4 (2018)

U dvou aktuálních výjimečných modelů BMW dostaly ledvinky masky chladiče v roce 2018 nový a relativně hranatý obrys. Z pohledu tvaru tvoří masku, která je u řady 8 spojená a u BMW Z4 nikoliv, horizontálně umístěné, velmi široké pětiúhelníky. S předními světlomety je propojují pouze malé příčky v barvě karoserie. Stejně jako u všech nových kupé BMW je sportovnost zvýrazněna faktem, že obě poloviny masky se „rozevírají“ směrem dolů a přitahují pohled k dolní části přídě, a tím pádem blíž k silnici. Pokud hovoříme o funkci, tyto masky slouží jako sekundární nasávací otvory pro přívod vzduchu a mají aktivní lamely, které se v případě potřeby otevírají a zavírají. U BMW řady 8 (a taktéž u dalších modelů se spojenými mřížkami) může být mezi polovinami masky umístěna kamera asistenčních systémů.

Test BMW M850i xDrive Gran Coupe (2020)

BMW řady 3 Sedan (2018)

Moderní design BMW ledvinek masky chladiče u aktuální generace BMW řady 3 kombinuje některé velmi známé prvky (spojené ledvinky a na ně navazující světlomety, pětiúhelníkový tvar rámečku) s dalšími, novými nápady. Horní okraje ledvinek například zasahují výrazně výše, než je umístěna horní hrana světlometů, nahoře se rozšiřují a ohýbají se směrem ke kapotě. Horní hrany předních světlometů jsou vzájemně propojeny se zalomením mřížky, které má stejný úhel. Verze M Performance řady 3 je vybavena výraznou alternativou klasických vertikálních lamel, kterou je síťová struktura doplněná malými ozdobnými prvky.

Test BMW 320d xDrive (2019)

BMW X7, BMW řady 7 (2019)

Jak moc se může design BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek lišit napříč modelovou řadou je patrné při porovnání BMW řady 3 a dvou modelů, které debutovaly v roce 2019 – BMW X7 a současné BMW řady 7. Oba vozy mají dvojitou masku ve tvaru ledvinek v podobném designu jako řada 3, a to včetně horizontálního zalomení na horní hraně. Nicméně u obou těchto modelů je BMW maska chladiče o dost větší a výrazně přitažlivější, a tím pádem ještě modernější.

Svezli jsme s dvěma největšími BMW. První kilometry za volanty řady 7 a X7

BMW řady 4 Coupé (2020)

Nejnovější vývoj ledvinek masky chladiče pro sériové vozy oslavil svou digitální světovou premiéru v designovém studiu BMW Group v Mnichově, v historických halách BMW Group Classic a na testovacím polygonu BMW Group v Aschheimu v Německu. Hlavní pozornost byla věnována individuálním designovým prvkům, mezi něž na přední části vozidla patří větší, svisle orientované a dopředu nakloněné ledvinky BMW tvořící masku chladiče. Pohled zpět do historie BMW a evoluce masky chladiče ukazují, jak výrazně nové BMW řady 4 Coupé následuje tradici legendárních sportovních vozů. Součástí fascinující historie kupé od BMW jsou výjimečné klasické vozy, mezi něž patří například BMW 328 Coupé z 30. let a BMW 3.0 CS ze 70. let. Ona historie, která je charakterizována prestiží, ryzí radostí z jízdy a úspěchy na závodních okruzích, je nyní obohacena o další kapitolu. Pieter Nota, člen představenstva BMW AG pro oblast zákazníků, značek a prodeje, vysvětluje: „Nové BMW řady 4 Coupé ztělesňuje podstatu značky BMW. Je novou, vpřed hledící interpretací dlouho zavedeného DNA značky BMW.“

Nová generace BMW řady 4 Coupé se představila. Design je revoluční

BMW Vision iNEXT (2018), BMW Vision M NEXT (2019)

Dvojicí designérských studií BMW Vision iNEXT a BMW Vision M NEXT ukazuje BMW své vize, jak by mohla BMW maska chladiče – primární identifikační prvek značky – vypadat u vozů budoucnosti. U čistě elektrického BMW Vision iNEXT na sebe dvojité ledvinky masky chladiče berou formu další evoluce masky z BMW i3, s pokusem o jediný výrazný zlom v oblasti obvyklé středové příčky. Za uzavřeným povrchem obou polovin masky jsou umístěné kamery, senzory a další technologie pro automatizovanou jízdu. U hybridního sportovního vozu BMW Vision M NEXT jsou BMW ledvinky masky chladiče navržené ve tvaru výrazných otvorů krytých sklem, které se bez zábran vynořují přímo z přední části vozidla a v jejichž površích jsou vygravírovaná stylizovaná loga BMW. Trojrozměrný efekt je dále podpořen osvětlením mřížky a barevnými vnitřními plochami.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru