Na prodej je dokonalé BMW M1. Z ceny ale mrazí

Autor: Anina Russová - 27. 7. 2017


BMW M1 je svým způsobem unikát. Ačkoliv y mělo jít o čistokrevného Němce, na jeho designu pracoval také jeden z nejznámějších italských designérů, sám Giorgetto Giugiaro z Lamborghini. Jednu dobu to dokonce vypadalo, že se italská automobilka bude podílet i na jeho výrobě, z čehož ale nakonec sešlo. Italové si totiž řekli za tuto spolupráci tak šílenou sumu, že BMW raději vsadilo na své vlastní schopnosti a auto dodělalo samo. Tedy, jak se to vezme. Několika italským inženýrům se u BMW zalíbilo natolik, že dali u Lamborghini výpověď a zběhli do Mnichova. Tomu se říká síla značky v praxi. :)

Jak už to u podobných automobilových legend bývá, i tato v roce 1978 vznikla původně jen proto, aby automobilka prošla homologačními testy a s jeho závodní verzí pak mohla závodit. V té době prostě asi nečekala, že by fanoušci značky mohli tuhle italsko-německou spolupráci nějak výrazněji ocenit. Jenomže z auta se okamžitě stal kult a fanoušci šíleli.

Nakonec i samotné BMW uznalo, že stvořilo něco úžasného a když pak představilo řadu 1, dostala její ostrá verze označení 1M Coupé, protože M1 bude už navěky patřit jen jedné jediné ikoně. Té, která má uprostřed atmosférický šestiválec o objemu 3,5 litru, který disponuje výkonem 277 koní. Vzhledem k tomu, že auto má hmotnost pouhých 1 300 kilogramů, umělo z 0 na 100 km/h vystřelit za pouhých 5,6 sekundy a maximální rychlost se zastavila na 262 km/h. To jsou hodně působivé údaje na dobu, kdy M1 vzniklo. A vlastně i dnes…

Civilních verzí BMW M1 nakonec vzniklo pouze 456 kusů, a tak se není co divit, že jejich cena je opravdu jako z jiného světa. Na jamesedition.com může být tento skvělý kus auta váš za cenu 745 tisíc dolarů, tedy asi 16,66 milionu korun.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru