lucie-a-mercedes-amg-gt-63s-4matic-4dverove-kupe

Ojeté automobily typu SUV, MPV a kombi, které si nejčastěji pořizují Češky pro přepravu své rodiny, volí v porovnání se slovenskými maminkami převážně praktičnost a vyšší bezpečnost. Naopak méně řeší automatickou převodovku či masážní sedadla. Například parkovací senzory si pořizuje téměř polovina maminek a bez bezpečnostního systému Isofix již automobily téměř nekupují. Vyplynulo to z analýzy zaměřené na maminky a jejich nákup automobilů rodinného typu (SUV, MPV, kombi), která vychází z prodejů největšího prodejce ojetých automobilů AAA AUTO. Analýza byla připravena při příležitosti Dne matek, který se slaví 12. května.

České maminky ve věku od 25 do 45 let si stále častěji kupují velkoprostorové automobily a automatickou převodovkou. Letos si ji pořídilo již 21 % žen, což je o 5 % více než v loňském roce. Nejčastěji jde o maminky do 34 let. Téměř 70 % žen s dětmi odjíždí s vozem s tempomatem, s masážními sedačkami více než 60 %, s handsfree 45 %, s parkovacími senzory 43 %. Velké oblibě se těší i pomocníci jako je automatický rozjezd do kopce nebo systém udržení se v pruhu.

„Srovnáme-li poptávku českých a slovenských maminek po automobilech, Češky jsou o dost praktičtější. Raději upřednostní bezpečnostní prvky a velikost zavazadlového prostoru. Slovenky naopak kladou důraz na komfortní prvky a obecně vyšší standard aut. S tím souvisí i průměrná cena automobilů, kdy Češky zaplatí o 12 000 Kč méně. Ušetřené peníze raději investují do rodiny a společných zážitků na úkor komfortních prvků jako jsou masážní sedadla nebo navigace. Naopak dbají i na počet najetých kilometrů a oproti Slovenkám si pořizují méně ojeté automobily. Mezi nejoblíbenější modely Češek patří Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Passat,“ vysvětluje Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings. „Od té doby, co mám sama dcerku, i já více řeší bezpečnost a prostornost automobilu,“ doplňuje Topolová, která má čtyřletou holčičku.

Nejprodávanější rodinné ojeté automobily v síti autocenter AAA AUTO:

České maminky

1.

Škoda Octavia

6.

Ford Mondeo

2.

Škoda Fabia

7.

Volkswagen Touran

3.

Volkswagen Passat

8.

Kia Sportage

4.

Hyundai i30

9.

Škoda Superb

5.

Ford Focus

10.

Kia Ceed

Slovenské maminky

1.

Škoda Octavia

6.

Kia Sportage

2.

Škoda Fabia

7.

Nissan Qashqai

3.

Volkswagen Passat

8.

Škoda Superb

4.

Ford Focus

9.

Audi A4

5.

Hyundai ix35

10.

Volkswagen Golf

České i slovenské maminky rovnocenně preferují rodinné automobily na dieselový pohon, které jsou stále úspornější na delší vzdálenosti. Přestože jsou obě skupiny spíše konzervativní, Česky se již začínají přiklánět i k alternativním pohonům. Obecně ženy s dětmi preferují silnější motory, a to nejčastěji 2.0 TDI. V barvách aut vévodí šedá, kterou následuje černá, bílá a modrá.