Test BMW 750Ld xDrive (AT)

Test BMW 750Ld xDrive (2017)

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 29. 3. 2017


BMW chce pro své zákazníky to nejlepší a tak se snaží neustále posouvat svá auta dopředu. Jednou z těch zásadních novinek je třeba nový motor 50d pro BMW řady 7, který jsme vyzkoušeli v testu.

Přeplňování jedním nebo dvěma turbodmychadly je dnes zcela běžná věc. Trojí přeplňování už nás také příliš nepřekvapí, používá ho například BMW v motorech 50d nebo Audi SQ7, ale přeplňování čtyřmi turbodmychadly? To jsme znali prakticky jen od Bugatti Veyron. Jenže teď dostalo čtyři turba i nové sedmičkové BMW.

Design je extravagantní

Testované auto vypadalo zvenku velmi extravagantně. To, co by na první pohled jasně viditelné, byl matný hnědý (ačkoliv vypadá jako černý…) lak BMW Individual, za který je třeba připlatit 100 tisíc Kč. Tmavý lak doplňovaly černé lišty kolem oken, které bývaly původně chromové, stejně jako obrovské koncovky výfuku. Z boku vynikla velká 20″ kola, která jsme v průběhu testovacího týdne vyměnili za ještě větší, 21palcová.

Test BMW 750Ld xDrive (AT)

To interiér vypadá podobně odvážně, všemu vévodila luxusní oranžovohnědá kůže doplněná o prvky v klavírovém černém laku. Přístrojová deska nabízí typické rozvržení prvků jako ostatní bavoráky, oproti nim ale přichází s mnoha novinkami. Za prvé je ovládání vyhřívání sedadel a ovládání větráků klimatizace dotykové přímo na malém barevném displeji, dotykový je také velký displej multimédií na vrchu palubní desky, dá se ale samozřejmě ovládat i klasickým otočným ovladačem iDrive s touchpadem. U BMW je novinkou také ovládání gesty – je jich 6: 5 přednastavených a 1 volitelné.

Testovaný vůz byl navíc v prodloužené verzi „L“ a byl vybaven paketem zadních sedadel Executive Lounge. Sedadla jsou elektricky ovládaná, mají paměť, mohou být vyhřívaná i odvětrávaná a nabídnout mohou také masáž. K dispozici je i „Odpočinkový program BMW“, jak je to nazváno v tabletu, který umí posunout a sklopit nejen pravé zadní, ale zejména pravé přední sedadlo tak, že si vzadu lze pohodlně natáhnout nohy. Řidič ale pak nemá příliš dobrý výhled do vnějšího zpětného zrcátka.

Tabletem SAMSUNG na zadních sedadlech, který je schovaný ve středové loketní opěrce, se dá ovládat a prohlížet stav prakticky celého auta. Tablet může ovládat dokonce víc věcí než řidič. Lze přes něj nastavovat pravou přední, ale i obě zadní sedadla ve všech směrech, měnit stanice rádia nebo televize (auto má digitální příjem TV, jejíž obraz vzadu funguje i při jízdě). Možné ale je také například stahovat nebo vytahovat sluneční clony, měnit teplotu v interiéru, zkoumat jízdní data či navigaci, surfovat na internetu a podobně.

Test BMW 750Ld xDrive (AT)

Budí respekt…

Zajímavé je chování ostatních řidičů. Tohle auto brali úplně jinak, než například menší pětku. Od auta si řidiči ostatních za každých okolností snaží udržet dostatečný rozestup, „nelepí“ se mu na zadek, neházejí mu myšky.

Zajímavé je také pohybovat se s ním po dálnici. Nutno uznat, že nejen staticky, ale také při jízdě vypadá největší BMW majestátně, působivě pak hlavně ve zpětném zrcátku. Při klidné jízdě s rychlostí „tempomatových“ 140 km/h způsobuje to, že řidiči ostatních aut vám uhýbají a pouštějí vás.

To hlavní je motor!

Tohle všechno jsme ale už měli v BMW 750Li xDrive, které jsme testovali před rokem. Základní cena obou verzí je na chlup stejná, liší se ale jako noc a den. Zatímco BMW 750Li pohání benzinový osmiválec přeplňovaný dvěma turbodmychadly, verzi 750Ld pohání naftový šestiválcový třílitr se čtyřmi turby. Dynamika je podle technických údajů velmi podobná.

Test BMW 750Ld xDrive (AT)

Motor v BMW 750Ld xDrive nabídne 294 kW/400 koní a točivý moment vrcholí hodnotou 760 Nm ve dvou tisících otáčkách za minutu. Pohon všech kol je v tomto případě jedinou možnou volbou. Zrychlení této více než dvoutunové limuzíny z 0 na 100 km/h je otázkou 4,7 sekundy (750Li xDrive to zvládne za 4.5 sekundy) a maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

Přeplňování čtyřmi turbodmychadly není jednoduchá věc, tvoří ji dvojice a dvojice spolupracujících výfukových turbodmychadel. V nižších otáčkách pracují kvůli rychlým reakcím dvě nízkotlaká turbodmychadla, jemuž postupně začne „pomáhat“ jedno větší, vysokotlaké. K tomu se ve 2500 ot/min. připojuje i to druhé (celkově to čtvrté). Maximum točivého momentu je přitom k dispozici mezi 2 000 ot./min až 3 000 ot./min, maximum výkonu až ve 4 400 ot./min.

Jak jede?

Motor má velmi příjemný zátah, který se dostavuje prakticky hned po sešlápnutí plynového pedálu. Zátah ale není nijak dramatický, spíše je dlouhotrvající a neúnavný. Je jedno, jestli tahle sedmička zrychluje z 50 km/h, 150 km/h a nebo z dvoustovky. Stačí sešlápnout pedál plynu, tradičně výborná osmistupňová automatická převodovka (ZF s hydrodynamickým měničem) podřadí klidně o několik rychlostí a auto vyrazí vpřed. Nedostatek výkonu? Neexistuje.

Test BMW 750Ld xDrive (AT)

Přeplňování turbodmychadly už dávno není primárně kvůli výkonu – ačkoliv i dnes ještě existují výjimky – ale spíše kvůli laboratornímu snižování emisí a spotřeby paliva. Ta udávaná pro BMW 750Ld xDrive je 5,9 l/100 km. Že by obrovská dvoutunová limuzína jezdila za 6 litrů nafty na 100 kilometrů, tomu se mi nechtělo věřit. A také, že ne, ale ani výsledných 8-9 l/100 km při běžné, klidné nezní vůbec špatně! Pokud budete využívat potenciál motoru, pak samozřejmě musíte počítat se spotřebou klidně 2x vyšší…

Ačkoliv jde o více než pětimetrovou limuzínu, její jízdní projev, respektive agilita a obratnost v zatáčkách tomu neodpovídá. Díky několika příplatkovým prvkům týkajících se podvozku jako jsou například aktivní stabilizátory nebo natáčení kol zadní nápravy podvádí fyziku. Tohle auto působí „lehkým dojmem“ a zatáčí s radostí.

Velká kola vypadají skvěle, ale…

Velké auto si zaslouží velká kola, bude lépe vypadat. Jenže větší kola se projeví na jízdním komfortu. Ten má sedmičkové BMW sice skvělý, ale klidně jen nepatrná změna průměru disku o jeden palec znamená poměrně zásadní změnu. První polovinu týdne jsme jezdili na zimních 20″ discích, tu druhou na letních 21″. Hned první metry po výměně disků ukázaly fakt, že jízda je o poznání tvrdší, kola mají nižší pneumatiku a zejména krátké příčné nerovnosti se projeví výrazněji. Volil bych tak raději maximálně 20″ disky.

Test BMW 750Ld xDrive (AT)

Standardně dodávaný vzduchový podvozek si ale poradí s velkou částí nerovností a na běžných silnicích a nerovnostech je pohodlné, ale jisté. Podvozek navíc za všech okolností tichý a do zatáček se vůz prakticky nenakloní, stejně tak ani při brzdění. Dálnici D1 si ale ani tak užívat nebudete.

Automatické parkování

Poprvé jsme také mohli vyzkoušet automatické parkování, s nímž řada 7 přišla jako první BMW. Nově ho může mít také menší řada 5. Jde o příjemného pomocníka při vjíždění nebo vyjíždění do/z úzkých prostor. Na rozdíl od dálkového parkování, které má například Mercedes-Benz třídy E, umí ale jet pouze rovně.

Parkování probíhá prostřednictvím klíčku s displejem. Na tom je třeba auto spojit a po celou dobu držet stisknuté tlačítko na boku klíče. Po spojení vozu a stisknutí tlačítka se vůz nastartuje a pak na displeji vyberete šipku ve směru, ve kterém chcete s autem popojet. Dráha je pouze „rovně“, pouze se lehce koriguje podle místa kolem podle parkovacích senzorů. Jak to vypadá můžete zhlédnout v přiloženém videu.

Závěr

Nová generace BMW řady 7 není z nejlevnějších, testované auto stojí téměř 4,5 milionu Kč. Jde ale o jednu z nejvybavenějších sedmiček a podle toho také vypadá i jezdí. Ušetřit bych vám ale doporučil za 21″ kola, menší dělají s pohodlím opravdové divy. Váháte-li mezi Mercedes-Benzem třídy S a nebo BMW řady 7, rozhodování bude těžké. Chybu neuděláte ale ani s jedním, BMW budete raději řídit, s mercedesem se ale budete rádi vozit hlavně na zadních sedadlech. Jsme zvědaví, jak s luxusními limuzínami zahýbe letošní příchod nové Audi A8.

Cena nejlevnější verze 730d startuje na 2,364 milionu Kč, za pohon všech kol připlácíte 90 tisíc Kč. Nejlevnější benzínová verze stojí 2,5 milionu Kč. Za prodlouženou verzi „L“ připlatíte přibližně 150 tisíc Kč.

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Auto nabité moderními technologiemi,Parkování ve městě
Design a zpracování interiéru,21″ kola dají pocítit nerovnosti
Spotřeba motoru,Testované auto za cenu pěkného domu (4.4 mil. Kč)
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,BMW
Typ:,750Ld xDrive
Motor:,řadový šestiválec
Objem válců:,2 993 ccm
Plnění motoru:,4x turbodmychadlo
Palivo:,nafta
Pohon:,4×4 xDrive
Výkon:,294 kW/400 koní při 4 400 ot./min
Točivý moment:,760 Nm při 2 000 – 3 000 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,4.7 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,osmistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,6.9 / 5.3 / 5.9
Emise CO2:,154 g/km
Objem nádrže:,75 litrů
Délka:,5 238 mm
Šířka:,1 902 mm
Výška:,1 467 mm
Rozvor:,3 210 mm
Pohotovostní hmotnost:,2 055 kg
Objem zavazadlového prostoru:,515 litrů
Ceník:,ke stažení ZDE
[/table]

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru