V roce 2021 se stalo skoro 100 tisíc nehod. Problémoví byli cyklisté bez přileb a pod vlivem alkoholu

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR -  9. 1. 2022


Každoročně touto dobou zveřejňuje policie statistiky nehodovosti a přestupků za uplynulý rok. A letošek není výjimkou. Je dobře, že počet lehce a těžce zraněných při nehodách se snížil, ale jinak mají všechna čísla vzrůstající tendenci. Policisté upozorňují na to, že nárůst evidují hlavně u počtu usmrcených chodců, přičemž jak se ukazuje, velmi často mohou za nehody právě oni sami.

Více nehod i mrtvých

Podle policie se v roce 2021 stalo 99 332 dopravních nehod, což je oproti předchozímu roku nárůst o 4538. Při těchto nehodách zemřelo 470 osob, i v tomto případě jde o nárůst (o 10 lidí více). Méně osob skončilo v nemocnici (1624) a méně jich také bylo ošetřeno na místě (20 581). Nehody vyšly na celkem 6,7 miliardy korun.

Přečtěte si také:  Důchodce se chtěl otočit v zúžení do protisměru. Skončilo to nehodou a vážným zraněním

Ukázalo se, že největším problémem je pro řidiče (ne)věnování se řízení. Právě fakt, že za volantem dělali vše možné, jen se nevěnovali tomu, co se děje kolem, stál za skoro 20 % všech nehod. 10 % má na svědomí nesprávné otáčení nebo couvání. Třeba nedodržení bezpečné vzdálenosti má na svědomí sedm procent nehod. Tři procenta řidičů pak nehodu způsobili ve chvíli, kdy přejeli do protisměru.

Pokud se podíváme na nejtragičtější příčiny dopravních nehod, pak suverénně vede „nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky“, při němž zemřelo 78 osob. Přejetí do protisměru má na svědomí 56 osob a nevěnování se řízení 54 osob.

Přečtěte si také:  Emoce za volant nepatří. Agresivní řidiči způsobují podle statistik vážné dopravní nehody

Statisticky nejvíce nehod se stalo v pátek, kdy jich bylo 16 532. Hned v závěsu je čtvrtek s 15 550 nehodami a pak středa s 15 480 nehodami. Nejméně se bouralo v neděli, kdy policisté evidovali 10 194 nehod. I přesto v sobotu a v neděli umíralo nejvíce lidí, v obou případech po 69. Nejméně osob při nehodách zemřelo v úterý (57).

Ještě zajímavější je rozklad nehod podle dní a hodin, přičemž stále vede pátek, ale na dalších místech už jsou dny v týdnu jiné:

Řidiči nejčastěji bourají v pátek a v úterý. Častěji pak odpoledne než ráno

Chodci jako častí viníci nehod a cyklisté bez přileb

Ve chvíli, kdy se objeví zpráva o dopravní nehodě auta s chodcem, hned nás napadne, že chybu udělal řidič. Jak ale ukazují policejní statistiky, není to vždy pravda. Nehod, při nichž nedal řidič chodci přednost na přechodu, se stalo 772. Ovšem nehod, ve kterých v tom byl řidič nevinně a chyba byla naopak na straně chodce, se stalo 733. Chodců zemřelo v roce 2021 při nehodách 90, z toho 64 v obci. 48 tragických nehod se stalo za dne a 42 v noci.

Policisté také upozorňují, že evidují až příliš velký počet nehod, při nichž zemřeli cyklisté. Celkem jich v loňském roce zemřelo 43, ovšem 72,1 % z nich nemělo helmu! 38 z toho byli dospělí lidé, policie bohužel eviduje i pět dětí.

Přečtěte si také:  Policistům dochází trpělivost s neviditelnými chodci a cyklisty. V následujících dnech se na ně zaměří

Alkohol znovu úřadoval, především u cyklistů

I v loňském roce se stala řada nehod způsobených vlivem alkoholu. Dle policie jich bylo 4452, přičemž 41 lidí při nich zemřelo. Drtivou většinu těchto nehod, celkem 2762, způsobili ti, kteří měli více než 1,5 promile. Nejméně pak ti, kteří měli do 0,24 promile (184), což je nejnižší trestná hranice. Ovšem ne vždy tyto nehody zavinili opilí řidiči, ostatně, ti mají na svědomí „jen“ 4,5 % těchto nehod. Ohromujících 26,8 % těchto nehod zavinili opilí cyklisté.

Štítky: , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *