servis

Svolávacích akcí bylo za duben více než dost. Víte o nich?

Autor: Tisková zpráva - 10. 5. 2019


Web svolavacky.cz pravidelně informuje o svolávacích akcí týkajících se vozidel, která jsou k dispozici na českém trhu. Nahlédli jsme do přehledu všech těchto akcí za poslední měsíc a nestačili jsme se divit. Problémy má kde kdo. Jen za duben letošního roku bylo vyhlášeno 29 svolávacích akcí, které se dotkly 50 modelů 17 značek.

Pět svolávacích akcí vyhlásil Citroën, čtyři Peugeot. Po třech akcích mají Volkswagen a Mercedes-Benz, dvě pak vyhlásil SEAT. Alespoň jednou svolávaly do servisů Audi, Dacia, DS Automobiles, Ferrari, Ford, Hyundai, Lamborghini, Land Rover, Nissan, Renault, Subaru i Volvo. Fakt, že se tyto akce vyhlašují ale nevidíme jako problém. Naopak, je dobře, že se ke všem i domnělým problémům automobilky staví čelem a snaží se je řešit.

A jaké svolávací akce tedy automobilky byly nebo jsou nuceny řešit? Například Peugeot a Citroen bojují se svými velkými modely Expert a Traveller, respektive Jumpy a Spacetourer. Jde o modely vyrobené od srpna 2015 do prosince 2018, u nichž může být špatně upevněný mechanismus řízení, nesprávně upevněné montážní úchyty ramene zadní nápravy, ale může také prasknout spodní kulový čep na přední nápravě nebo upevňovací šrouby příčného stabilizátoru. Prasknout může také upevňovací konzole klimakompresoru, jenž může po uvolnění poškodit další součásti motoru.

Problém by neměli mít ti, kteří pravidelně jezdí do autorizovaných servisů. K těm se jistě dostanou případné svolávací dopisy. Problém můžou mít ti, kteří jezdí do jiných servisů a dílen. I proto jsou tato upozornění zveřejňována. Všechny opravy týkající se těchto nebo i jiných svolávacích akcí zákazník nikdy nehradí.

Porsche vyhlašuje svolávací akci! Neuhodnete, co bude kontrolovat

Na servisní akce svolává také například Dacia. Do servisů by se měli dostavit majitelé modelů Logan a Logan MCV druhé generace vyrobené do 5. února 2019. Oba modely mohou mít špatně utaženou spodní svorku sloupku řízení. Mohlo by docházet k vertikálnímu pohybu volantu, což by narušilo funkci řízení. V případě pravostranného řízení se závada může vyskytnout u vozů vyrobených mezi 19. 9. 2017 a 9. 2. 2018. Kvůli vadné spojovací tyči řízení svolávala automobilka Dacia Logan už v lednu 2016. U aut vyrobených na podzim roku 2015, může tyč prasknout a vozidlo se stát neovladatelným.

A nemyslete si, že takové starosti s případnými vadami se netýkají i prémiových značek. Například Mercedes musel minulý měsíc svolávat do servisů pick-upy třídy X. A dokonce hned dvakrát. Před měsícem to bylo kvůli možnému poškození šroubů tažného zařízení, tento týden je na vině lampička osvětlující prostor pro nohy řidiče. Ta se může uvolnit a blokovat volný pohyb brzdového pedálu u aut vyrobených od září 2017 do dubna 2018.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru