test-mercedes-benz-R107-280-SL-Cabrio-tachometr-budiky

Stočil autům kilometry celkem o téměř 4,5 milionu. Dostal za to 5leté vězení

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Yahoo.com - Foto: Pavel Srp - 14. 6. 2023


Stáčení kilometrů bývala u ojetin velmi častá věc. Ani dnes nejde ještě o nic úplně výjimečného ani u nás, kde má podle statistik upravené počítadlo kilometrů 1 z 9 aut. Jsou ale lidé, kteří si na tom postavili živobytí. Jednomu prodejci bylo prokázáno stočení kilometrů celkem o téměř 4,5 milionu kilometrů na 32 autech, což je průměrně něco přes 138 tisíc kilometrů na každém z aut. Soud rozhodl, že stráví 5 let ve vězení.

Britský prodejce ojetých vozidel Ashley Wilson z britského města Fareham dlouhodobě stáčel kilometry u prodávaných ojetých aut. Soud mu prokázal celkem 32 aut, u kterých kilometry upravil o celkem 2,75 milionů mil, v přepočtu cca 4,4 milionu kilometrů. Tímto podvodem si měl oproti původní tržní ceně ojetých vozidel přijít navíc na 446 tisíc liber (v přepočtu cca 12,4 milionu korun). Navíc je možné, že by si původně auta s takovým nájezdem zákazníci ani nekoupili.

Brit to dělal opakovaně, měl vymyšlený postup, aby se na to nedalo na první pohled jednoduše přijít. Kromě upraveného počítadla kilometrů totiž falšoval také servisní historii. Auta dodával i k velkým prodejcům ojetin, u nichž se na to nakonec přišlo.

Které ojetiny mají nejčastěji stočené počítadlo kilometrů? Jedna značka se tu objevuje nápadně častěji

Výsledkem je trest 45 měsíců za mřížemi. 27letý Ashley Wilson to neprováděl poprvé, takže mu soud přidal dalších 12 měsíců. Celkem tedy ve vězení zůstane bezmála 5 let. Informoval o tom britský magazín Yahoo.com.

V poslední době je na stočené kilometry jednodušší přijít. V České republice, ale i v zahraničních zemích totiž existují služby, které dokáží (nejen) ojetá auta prověřit podle VIN a zjistit o nich spoustu informací, právě i včetně vývoje najetých kilometrů. Kromě toho v České republice funguje i speciální webová stránka kontrolatachometru.cz, kterou provozuje Ministerstvo dopravy a kam se zadávají hodnoty z STK.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru