Kia-Stinger-GT-widebody-wcc-sema-1

Pokud je vám mezi 16 a 24 lety, jste dle americké studie společnosti SEMA milovníky aut a jejich úprav. To alespoň vyplývá z velké studie, kterou tato společnost zpracovala. Z ní také vyplývá, že jen za loňský rok utratila tato věková skupina jen za úpravy a příslušenství pro svá auta asi 7,2 miliardy dolarů. Podle všeho by se 58 % všech dotázaných bylo schopno na týden vzdát spíše svého chytrého mobilního telefonu než auta.

Logicky za úpravy auta nejvíce utrácejí ti, kteří už mají přístup k penězům. Takže zatímco mladší řidiči auta upravují jen tak, aby se neřeklo, celých 82 % řidičů starších 23 let je schopno za svůj vůz a jeho úpravy utratit i polovinu výplaty. Za loňský rok potom milovníci úprav utratili průměrně mezi 101 a 500 dolary, přičemž jen 32 % tunerů byly ženy.

Pokud jde o konkrétní tuningové díly, pak 49 % lidí sáhne jako první po výměně kol a pneumatik. 42 % pak vymění i nějaký díl karoserie, 39 % mění olej či přidává aditiva do paliva a 36 % mění interiér nebo jeho části. 33 % mění světlomety a jen 27 % řeší vylepšení brzd nebo podvozku. Výfuk pak mění 22 % majitelů aut a je neuvěřitelné, že do větší bezpečnosti auta investuje jen 9 % těch, kteří ve výzkumu odpovídali.

Studie se také zabývala tím, kde vlastně milovníci tuningu hledají inspiraci. Asi nepřekvapí, že vyhrál internet, ale jen se 32 %. 23 % se zeptá raději kamaráda a 21 % člena rodiny. 17 % vsadí na sociální sítě a 15 % se nechá inspirovat výstavami a tuningovými srazy. Jistě vás zajímá, jestli se na nějakém místě umístily filmy jako je třeba Rychle a zběsile. Ano, umístily, ale až na předposledním místě s 10 %. Totožných 10 % pak dostaly časopisy a lehce pod 10 % dotázaných se jde zeptat do nějaké profesionální tuningová firmy.

Studie také zjišťovala, jaké osobnosti veřejného světa mladé, co se aut a jejich úprav týče inspirují. Drtivá většina si jako první vzpomněla na Danicu Patrick, tedy slavnou americkou automobilovou závodnici. Na druhém místě se objevil Dale Earnhardt Jr., tedy pilot série NASCAR, následovaný svým otcem Dalewm Earnhardtem, který jezdil ve stejném šampionátu, a který zemřel v roce 2001 při jednom ze závodů na Daytona International Speedway. Na čtvrtém místě se pak umístil moderátor a velký sběratel aut Jay Leno společně s Jeffem Gordonem, taktéž pilotem NASCAR. Ve výběru se objevil i Elon Musk, ale skoro až na úplném konci. Spolu s ním několik dotázaných uvedlo i Vina Diesela, Paula Walkera, moderátory Top Gearu nebo Aarona Kaufmana a Richarda Rawlingse z Gas Monkey Garage.