Když v prosinci 2016 Aaron Kaufman oznámil odchod z Gas Monkey Garage a tím pádem i z populárního pořadu Fast N‘ Loud, málokdo čekal – vzhledem k jeho prudké nátuře i faktu, že hnacím motorem projektu býval spíše jeho parťák Richard Rawlings – Aaronův brzký návrat na televizní obrazovky. Opak je ale pravdou, a již brzy bude tento vousatý svéráz z Texasu realizovat své vize v novém pořadu Změna rychlosti s Aaronem Kaufmanem (Shifting Gears with Aaron Kaufman).

Richardovi s Aaronem se ve spolupráci s Discovery před 13 lety podařilo vytvořit kultovní sérii, která je milována zástupy auto-moto fanoušků. Z Gas Monkey Garage společnými silami vybudovali mezinárodně proslulou značku a úspěch slaví i tematický bar a restaurace Gas Monkey Garage N‘ Grill, jejímž je Richard Rawlings majitelem. Autodílna se ale do budoucna bude muset obejít bez svého hlavního stavitele a na vině byla i Kaufmanova touha po seberealizaci a vlastním podnikání, které by pro něj bylo větší srdcovkou. Při přestavbách automobilů možná působili jako nerozluční kumpáni, zdání ale může klamat. Sami přiznávají, že šlo spíše o svazek z rozumu než přátelství, zato naplněný vzájemným respektem k práci a ke schopnostem toho druhého. Nicméně na životní cestě provází každého z nich jiná filozofie.

„Nebylo to žádné překvapení. Vyjadřoval jsem se v tomhle duchu poměrně nahlas už nějakou dobu, takže to byla spíš otázka času,“ řekl Aaron ke svému odchodu v rozhovoru pro Star Telegram.

Konflikt mezi podnikatelským záměrem a kreativní prací začal být dlouhodobě neudržitelný. Nejednalo se sice o bolestivý rozchod po italsku, oba si navzájem přejí úspěch v budoucí kariéře, ale další potenciální spolupráce je prý teď velmi nepravděpodobná. Aaronův odkaz v Gas Monkey Garage však přetrvává i nadále, což si uvědomuje i sám Richard: „Z mého pohledu díky němu prostě stavíme lepší auta, než jsme byli schopni kdy předtím. Můj obchod je teď to nejúžasnější místo, které jsem kdy viděl, a život je milionkrát lepší.“

Richard Rawlings dál maká na svém projektu a těší se z čerstvých nápadů svých nových konstruktérů, Aaron s podobným zápalem vkládá veškerou energii do vlastní business venture. Ambicí jeho nové garáže Arclight Fabrication není najít ojetinu, vymazlit ji a pak prodat, jak jsme byli zvyklí. Tady je šéfem a má hlavní slovo. Navíc disponuje týmem vlastnoručně sestaveným z geniálních konstruktérů, se kterými ho váže buď osobní pouto nebo jsou prostě uhrančiví. Mise je jasná – nastolit renesanci vozů F-100, terénních trucků, Hummerů a užitkových aut.

„Od raného dětství mě fascinovaly velké stroje. Sklápěče, buldozery, traktory. Na cokoliv si vzpomenete, pokud to dělalo hluk a hýbalo se to, tak mě to zajímalo,“ směje se své posedlosti Aaron.

Se změnou stylu přichází i obměna schématu – nové projekty budou rozprostřeny do trojdílného narativu, zahrnujícího návrh nového designu, provedení samotné konstrukce a završeného zátěžovou zkouškou díla v rychlostním závodě. Výsledkem by měla být televizní reality show, blížící se spíše dokumentárnímu cyklu, která si zakládá na realismu. Podle tvůrců je její vznik takovým malým zázrakem, který si vyžádal daň v podobě šestihodinové večeře plné přemlouvání, než obě strany došly ke vzájemné shodě. Sám Aaron totiž tvrdí, že chtěl z televize odejít, ale televize ho nenechala.

To, jak se s tím popere bez podpory Richarda, odkryje Změna rychlosti s Aaronem Kaufmanem (Shifting Gears with Aaron Kaufman), která u nás startuje ve středu 25. dubna 2018 od 21:00 na Discovery Channel.

A co si o tom myslí jeho bývalý parťák? „Odvedl tady kus skvělý práce a doufám, že to pořádně vohulí!“

Zmena-rychlosti-Aaron-Kaufman