BMW X1 xDrive23i

Kupujete ojeté SUV? Vybrali jsme 5 modelů se spotřebou do 5 l/100 km

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Carvago.com - Foto: BMW - 19. 8. 2022


Obliba vozů SUV stále roste. Téměř každý druhý (45,5 %) nový automobil prodaný v Evropě je SUV a mezi ojetinami na našem trhu dosahuje podíl této kategorie 25,2 %, respektive 34,9 % procent, u vozů do pěti let stáří. Jako důvody pro pořízení SUV zákazníci nejčastěji uvádějí lepší rozhled, snadnější nastupování, pocit bezpečí a více jistoty při pohybu po nezpevněných cestách, protože i SUV bez pohonu všech kol mívají zvýšený podvozek.

Právě jejich vyšší stavba však znamená větší jízdní odpory a tedy i vyšší spotřebu – což je v době rekordních cen pohonných hmot ostře sledovaný parametr. Vybrali jsme proto pět modelů SUV, které vás možná nenapadnou jako první, ale nezruinují vás při pořízení ani při provozu a přitom vyhoví prostorovým nárokům běžné rodiny.

Přečtěte si také:  Podoba chystaného faceliftu BMW X7 unikla na internet. Dělené přední světlomety opravdu dostane

Jak jsme vybírali?

Najít úsporné SUV by nebylo nic těžkého, kdybychom se spokojili s malými vozy, jako je Peugeot 2008 nebo Škoda Kamiq. My jsme ale pátrali jen mezi modely, které zvládnou odvézt na dovolenou čtyřčlennou rodinu (pokud se trochu uskromní). Jako základní vyhledávací parametry jsme si stanovili cenu 700 000 Kč (ostatní trhy €28,000), nájezd do 99 000 km a stáří do pěti let, z výbavy jsme požadovali alespoň tempomat a parkovací senzory.

A co je vlastně nízká spotřeba? Pro nás do pěti litrů na sto kilometrů. Ano, reálně budou tyto vozy jezdit za víc – už proto, že byly ještě homologovány benevolentnější metodikou NEDC, kterou v posledních letech postupně nahradil „přísnější“ měřící cyklus WLTP. Přínos jednotné metodiky měření spotřeby ale spočívá v tom, že lze porovnávat jednotlivé modely mezi sebou – a tyto jsou jednoduše úspornější než jiné vozy schvalované ve stejné době stejným postupem.

Rodinná auta do půl milionu korun: Vybrali jsme pět vhodných ojetin

Zvolená kritéria jsme zadali do vyhledávacího filtru služby Carvago.com, která má díky svému mezinárodnímu záběru v nabídce statisíce ojetých a zánovních vozů z celé Evropy. Modely jsou seřazeny abecedně bez nároku na pořadí.

BMW X1 20d xDrive Steptronic

  • Výkon: 140 kW/190 koní
  • Spotřeba: od 4,9 l/100 km

Kdo by čekal, že hned první v našem přehledu bude vůz prémiové značky? Navíc rovnou s automatem a pohonem všech kol? Je to tak. BMW umí napříč kategoriemi extrémně účinné motory, které dosahují nízké spotřeby i v reálném provozu, pokud se řidič aspoň trochu snaží. Vozy v našem cenovém limitu nebudou ve stavu nových a nebudou hýřit příplatkovou výbavou, ale výběr je i tak slušný. Tip: pokud se spokojíte s nižším výkonem, model 18d je ještě úspornější (od 4,3 l/100 km) a s výkonem 110 kW/150 koní stále jede naprosto dostatečně. Nezapomínejte však, že pořizujete prémiový produkt. Na palivu možná ušetříte, ale ceny některých náhradních dílů ani hodinové sazby autorizovaných servisů nízké nebudou.

BMW X1 xDrive23i
BMW X1 | Foto: BMW

Mazda CX-5 2.2 Skyactiv-D

  • Výkon: 110 kW/150 koní
  • Spotřeba: od 5,0 l/100 km

Mazda si ráda dělá věci po svém. Vůbec třeba nepřistoupila na trend downsizingu, tedy zmenšování zdvihového objemu zejména benzinových motorů a „dohánění“ výkonu turbodmychadlem. A všimněte si, že i její diesel má velkorysý objem 2,2 l. I proto splňuje náš limit spotřeby pouze ve slabším provedení, s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

Přečtěte si také:  Test BMW 540i xDrive Touring (2022)

To ale nevadí, i tak vás čeká jeden z nejlepších řidičských zážitků v této kategorii díky příjemné pozici za volantem a harmonickému chování v zatáčkách, na kterém si Mazda dává u všech modelů velmi záležet. A velký motor dodá v případě potřeby příval síly, jehož nenucenost nemohou menší jednotky nikdy zcela napodobit.
Drobné výstřelky nejsou na závadu. Dotykový displej například nefunguje za jízdy, protože Mazda tvrdí, že to není bezpečné a že při jízdě máte palubní systém obsluhovat ovladačem mezi sedadly. A má pravdu.

mazda-cx5
Mazda CX-5 | Foto: Mazda

Nissan Qashqai 1.5 dCi

  • Výkon: 85 kW/115 koní
  • Spotřeba: od 3,8 l/100 km

Japonský výrobce před lety jako jeden z prvních pochopil, že SUV nepotřebuje pohon všech kol ani terénní ambice, protože lidé si je kupují z úplně jiných důvodů – a Qashqai, prezentovaný jako „městský crossover“, zaznamenal v celé Evropě ohromný úspěch. Dnes už čelí mnohem početnější konkurenci a v žebříčcích nejprodávanějších modelů ho nenajdete, zejména v jižních zemích však zůstává velmi populární. Náš limit spotřeby splňuje i benzinová třináctistovka, ale v praxi má s relativně hmotným vozem hodně práce, proto jsme vybrali vznětovou jednotku 1.5 dCi. Do limitu spotřeby by se vešla i s automatem (4,4 l/100 km).

Aktuální třetí generace se už s dieselem nevyrábí, na trh však přišla teprve loni a v nabídce ojetin se zatím vyskytuje jen zřídka.

2021-Nissan_Qashqai- (19)
Nissan Qashqai | Foto: Nissan

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi

  • Výkon: 96 kW/130 koní
  • Spotřeba: od 4,2 l/100 km

Stejně jako menší 2008 a větší 5008 nenabízí ani tento Peugeot pohon všech kol, zákazníkům to však nevadí. Model 3008 je dlouhodobý šlágr, třeba v loňském roce nalezl v Evropě víc zákazníků než Volkswagen Tiguan. Proto je velmi bohatá i nabídka ojetin.

Přečtěte si také:  Ukrajinci po střední Evropě vykupují ojetiny. Jejich ceny i v České republice porostou

V roce 2020 prošel Peugeot 3008 faceliftem, při kterém velmi prokoukl. Zejména uvnitř nyní působí velmi moderním a hodnotným dojmem. Takzvaný i-cockpit s malým, nízko položeným volantem může po prvním vyzkoušení odrazovat, ale dá se na něj zvyknout. Dieselová patnáctistovka působí svižně a její spotřeba příliš neroste ani v kombinaci s automatem.

Peugeot 3008
Peugeot 3008 | Foto: Peugeot

Toyota RAV4 2.5 Hybrid

  • Výkon: 145 kW/197 koní
  • Spotřeba: od 4,9 l/100 km

Když Toyota, tak hybrid. Přestože naše kritéria by splňovala i RAV4 s dieselovým motorem, její největší konkurenční výhodou je propracovaný hybridní pohon. Do cenového limitu se nám vejdou vozy předchozí generace, nabízené do roku 2018. Hybrid existuje i ve verzi AWD s druhým elektromotorem u zadní nápravy, standardem ale byla kombinace 114kW spalovacího a 105kW elektrického motoru, roztáčející přední kola.

Do levého pruhu dálnice ani na horské silnice se tento typ pohonu příliš nehodí, o to víc ale září ve městě, kde konvenční spalovací motory naopak mají spotřebu nejvyšší. Vaše okolí pak ocení, že spalovací motor pracující v tzv. Atkinsonově cyklu vypouští do ovzduší podstatně méně škodlivin než podobně úsporný diesel.

2023-modelovy_rok-toyota_rav4- (1)
Toyota RAV4 | Foto: Toyota

Za velká kola a pohon 4×4 zaplatíte při každém tankování

Mějte na paměti, že spotřeba paliva závisí mimo jiné na vašem řidičském stylu, profilu tras a zatížení vozu. Ve fázi výběru ji můžete ovlivnit tím, že se vyhnete autům s velkými koly. Jinak stejný vůz s menším rozměrem kol bude zpravidla úspornější. Nežádoucí vliv na spotřebu má také pohon všech kol. I když se připojuje jen v případě potřeby, jeho hardware zvyšuje hmotnost i jízdní odpory. V některých případech bývá navíc pohon 4×4 kombinován s kratším zpřevodováním, což sice zlepšuje záběr v terénu, jinak to ale znamená při stejné rychlosti vyšší otáčky motoru, a tedy vyšší nároky na palivo.

Přečtěte si také:  Hledáte úsporné auto? Máme tipy na ojetiny se spotřebou do 3,5 l/ 100km

V minulosti byla zaručeným receptem na zvýšenou spotřebu, v extrémních případech klidně o padesát procent, rovněž automatická převodovka. Moderní automaty se sedmi a více převodovými stupni ale mohou být zejména na dálnici dokonce úspornější než ekvivalentní model s manuálem.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 názor na “Kupujete ojeté SUV? Vybrali jsme 5 modelů se spotřebou do 5 l/100 km”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek