Jaguar F-TYPE SVR: 575 koní, 700 Nm a 322 km/h oficiálně! – foto + video

Autor: Tisková zpráva - 21. 2. 2016


Nový Jaguar F-TYPE SVR je prvním Jaguarem s označením SVR, který naplno využívá potenciál lehkého hliníkového sportovního vozu. Jde o supersport s maximální rychlostí 322 km/h. Vyšší výkon, nižší hmotnost, vylepšený podvozek a pohonné ústrojí, i aktivní aerodynamika poskytují kupé a kabrioletu za všech podmínek výkon supersportu.

Díky zvýšení parametrů kompresorem přeplňovaného pětilitrového osmiválcového motoru na 575 koní a 700 Nm dokáže Jaguar F-TYPE SVR zrychlit z nuly na 100 km/h za pouhé 3,7 sekundy. Maximální rychlost kupé je 322 km/h, kabriolet pak dosahuje 314 km/h. Divize Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations od počátku využívala schopnosti modelu F-TYPE a vyvinula nejrychlejší a nejvýkonnější sériově vyráběný vůz značky Jaguar.

Pohonná jednotka, hnací ústrojí a podvozek

Jaguar F-TYPE SVR je nejrychlejší a nejvýkonnější sériově vyráběný Jaguar. Vše bylo optimalizováno od kalibrace systému pohonu všech kol po ventily v tlumičích a šířku pneumatik. To zaručuje, že je stále přizpůsobivým sportovním vozem pro každodenní ježdění.

Vysoký výkon

Jaguar F-TYPE SVR spoléhá na nejnovější verzi kompresorem přeplňovaného pětilitrového osmiválcového motoru. Změny v kalibraci motoru jsou převzaté z modelu F-TYPE Project 7. Nejvýkonnější verze má 575 koní a točivý moment 700 Nm.

Větší vstupy vzduchu v předním nárazníku spolu s přepracovanými mezichladiči nasávaného vzduchu a upravenými výdechy na kapotě zaručují odpovídající zvýšení výkonu chladicího systému a účinnosti pohonné jednotky.

Nový lehký titanový a inconelový výfukový systém si poradí s vyššími teplotami, snižuje protitlak a šetří 16 kg. Ve srovnání s výfukem z nerezové oceli u verze F-TYPE R větší tepelná odolnost inconelu znamená, že tloušťka stěn může být poloviční a to pouhých 0,6 mm.

Nový výfukový systém rovněž poskytuje výrazný zvuk, zejména když se otevřou aktivní ventily v zadních tlumičích. K tomu dochází při nižších otáčkách motoru. To podtrhuje celkový sportovní charakter Jaguaru F-TYPE SVR. Protože jde o lehké řešení, jsou z titanu vyrobeny i samotné ventily. Čtyři kruhové koncovky výfuku jsou ozdobeny označením SVR.

Osmistupňová převodovka Quickshift se dočkala nové kalibrace a řidič tak maximálně využije vyšší výkon motoru. Spolu s lepší přilnavostí zajištěnou širšími předními a zadními pneumatikami s šířkou 265 a 305 (o 10 mm širší než u verze F-TYPE R) a díky optimalizaci technologie inteligentního řízení dynamiky hnacího řetězce (IDD) systému pohonu všech kol typu torque-on-demand se F-TYPE SVR vyznačuje mimořádným chováním při akceleraci a také bezprostřední odezvou.

Změny technologie IDD a úpravy zadního elektronicky řízeného aktivního diferenciálu (EAD) zaručují optimální rozložení točivého momentu mezi přední a zadní nápravou a na zadní nápravě. V kombinaci s kalibrací systému kontroly dynamické stability (DSC) to zlepšuje trakci a dynamiku na každém povrchu a za každého počasí, přičemž si F-TYPE SVR zachovává charakter pohonu zadních kol a vyváženou ovladatelnost.

Při výběru režimu Dynamic mohou řidiči naplno využít schopnosti verze F-TYPE SVR, zejména při přepnutí systému DSC do režimu TracDSC nebo při jeho úplném vypnutí. Technologie IDD za těchto podmínek použije nejextrémnější kalibraci systému pohonu všech kol a elektronicky řízeného aktivního diferenciálu, aby naplno využila dostupnou přilnavost.

Vyšší výkon a ovladatelnost ovšem nefungují na úkor spotřeby paliva a emisí CO2. Ve srovnání s verzí F-TYPE R zůstávají hodnoty při evropském kombinovaném cyklu nezměněné 11,3 l/100 km a 269 g/km.

Lehký, tuhý, přesný

Na vylepšení pohonné jednotky a hnacího ústrojí navazují úpravy podvozku. Cílem těchto změn bylo posunout dynamické schopnosti SVR na novou úroveň a poskytnout dokonalou agilitu, přesnost, kontrolu a odezvu podvozku. Přesto zachovávají kvalitu jízdy a vrozenou dualitu charakteru modelu F-TYPE. Nijak ohrožena nebyla ani každodenní využitelnost a komfort.

Hliníkové přední a zadní zavěšení se dvěma příčnými rameny a nejmodernější systém řízení s elektrickým posilovačem (EPAS) modelu F-TYPE poskytly týmu divize SVO nejlepší výchozí bod pro vývoj dynamiky SVR. Skutečnost, že je standardně o 25 kg lehčí než F-TYPE R AWD a o 50 kg lehčí s příplatkovými prvky jako jsou brzdy Carbon Ceramic Matrix a střecha z uhlíkových vláken, přináší bezprostřední výhody z hlediska ovládání. Navíc byla optimalizována aerodynamika díky zadnímu spoileru, který snižuje vztlak, a to při zvednuté i snížené poloze.

Tato základní vylepšení doplňuje řada dalších hardwarových a softwarových změn, které dovolují naplno využít potenciál každého dílu podvozku. Zadní zkrutný stabilizátor je silnější. Ventily v adaptivních tlumičích byly upraveny a řídicí software, centrum systému Jaguaru Adaptive Dynamics, byl překalibrován. Výsledkem je zlepšení jízdního komfortu při nízkých rychlostech a kontroly při vysokých rychlostech.

Zadní unašeč je zcela nový. Konstrukce tohoto složitého, hmotnostně optimalizovaného hliníkového dílu vyráběného tlakovým litím zvyšuje tuhost podvozku o 37 % v podélném a 41 % v příčném směru. Projevuje se to lepší kontrolou styčné plochy pneumatiky a ještě lepší zpětnou vazbou v řízení.

Průměr předního zkrutného stabilizátoru byl nepatrně zmenšen. Tyto změny společně s upraveným softwarem řízení adaptivních tlumičů a jedinečným naladěním systému Torque Vectoring, který přináší ještě přesnější kontrolu nad brzděním vnitřních kol, potlačují nedotáčivost a to i při vysokých rychlostech v nájezdu do zatáčky.

F-TYPE SVR je standardně vybaven brzdami Jaguar Super Performance s velkými brzdovými kotouči o průměru 380 mm vpředu a 376 mm vzadu. Za příplatek je možné objednat brzdy Jaguar Carbon Ceramic Matrix (CCM). Ty využívají ještě větší kotouče s průměry 398 mm a 380 mm a šestipístkové a čtyřpístkové třmeny. Tento systém nabízí skvělý brzdný výkon a výbornou odolnost proti vadnutí. Samočinné udržování tlaku v brzdovém systému zaručuje konstantní citlivost pedálu při každém brzdění.

Širší, speciálně vyvinuté pneumatiky v rozměrech 265/35 ZR20 a 305/30 ZR20 poskytují vynikající úrovně přilnavosti bez snížení kvality jízdy nebo kultivovanosti. Řada kovaných hliníkových kol 9J a 11J šetří až 13,8 kg na auto a otevřený design přispívá k lepšímu chlazení brzd.

Systém EPAS modelu F-TYPE má velkou úroveň citlivosti a odezvy řízení zejména mimo středovou polohu. Další ladění řídicího softwaru ještě zlepšilo zpětnou vazbu a v kombinaci s tužším zadním unašečem, novými koly a pneumatikami a upraveným nastavením tlumičů to znamená, že řízení verze F-TYPE SVR je ještě pohotovější a přesnější.

AERODYNAMIKA

Snížení odporu vzduchu a vztlaku přispívá ke zlepšení dynamiky a výkonu. Tým divize SVO měl za úkol vyřešit často neslučitelné požadavky na snížení odporu vzduchu a vztlaku. Navrhl proto celou řadu prvků, které společně vylepšují dynamiku, stabilitu, výkon a účinnost. Za účelem snížení odporu vzduchu byl prodloužen přední nárazník, který maximálně zakrývá kola. Zároveň pomáhá udržet proudící vzduch u boků vozidla, což ještě více snižuje odpor vzduchu.

Ke snížení odporu vzduchu přispívají také přední spodní spoiler a kryt podvozku, které výrazně zlepšují chlazení motoru. Lamelová konstrukce nových průduchů v kapotě využívá proud vzduchu nad kapotou k odvedení ještě většího množství horkého vzduchu z motorového prostoru. Otvory v podbězích kol pomáhají odvádět stlačený vzduch skrz průduchy v blatnících, což pomáhá potlačit vztlak na přední nápravě.

Zakrytování zadního zavěšení urychluje proudění vzduchu, snižuje tlak a tím potlačuje vztlak. Aerodynamika je dále zlepšena zadní Venturiho trubicí. Využití tohoto prvku bylo možné pouze díky lehké titanové a inconelové konstrukci výfukového systému. Použití dvou samostatných zadních tlumičů místo jednoho příčného tlumiče dovolilo elegantní osazení Venturiho trubice mezi obě jednotky. Ovšem nejúčinnějším prvkem vyvinutým pro F-TYPE SVR je výsuvný zadní spoiler. Vysoce optimalizovaná konstrukce je efektivnější a aerodynamicky účinnější v horní i spuštěné poloze.

Pokud je vůz v režimu Normal, spoiler se u kabrioletu vysune při dosažení rychlosti 97 km/h a 113 km/h u kupé. Spoiler se také samočinně vysune, pokud řidič zvolí režim Dynamic. Ve zvednuté poloze spoiler společně s dalšími aerodynamickými úpravami dovoluje dosáhnout snížení odporu vzduchu verze F-TYPE SVR o 2,5 % a koeficientu vztlaku o 15 % ve srovnání s provedením F-TYPE R s vysunutým spoilerem. Když je navíc spoiler SVR ve spuštěné poloze, jsou zlepšení 7,5 % a 45 %.

Mezi příplatkové designové doplňky karoserie, které doplňují zadní spoiler z uhlíkových vláken, patří střešní panel a sada prvků z uhlíkových vláken zahrnující spodní část předního nárazníku, otvory v kapotě, mřížky výdechů v blatnících a kryty vnějších zpětných zrcátek.

Interiér

Zakázkový interiér podtrhují propracované detaily a multimediální systémy, které podporují nejnovější nositelné technologie.

Výkon u verze F-TYPE SVR nijak nepotlačuje komfort. Naopak. Interiér získal pohodlná sportovní sedadla SVR se 14 nastavitelnými parametry. Ta jsou potažená kůží Jet a ozdobená výrazným vzorem Lozenge Quilt, kontrastními švy a mikro lemováním. Hlavové opěrky pak nesou logo SVR. Zákazníci mohou zvolit kožené čalounění v odstínu Siena Tan nebo v červené barvě.

Volant SVR potažený kůží Jet a příplatkový volant potažený stejnou kůží a semišem mají černé vnější části paprsků a kontrastní švy v jedné ze čtyř nabízených barev. Páčky řazení z anodizovaného hliníku jsou větší než v ostatních verzích modelu F-TYPE. Řazení je tak ještě instinktivnější. Uspořádání sedadel „1+1“ s důrazem na řidiče je zvýrazněno semišovým potahem přístrojového panelu a středové konzoly.

Multimediální systémy InControl Touch a InControl Touch Plus využívají 8″ dotykový displej, intuitivní uživatelské rozhraní a přináší ostré, přehledné zobrazení 3D map. Dále nabízí audiosystémy Meridian s prostorovým zvukem a výkonem 380 a 770 W.

Kromě již známého systému konektivity pro chytré telefony InControl Apps, monitorování vozidla InControl Secure a systému tísňového hovoru InControl Protect nabízí F-TYPE SVR také nejnovější funkci InControl Remote, která podporuje nositelné technologie pro dosažení maximální praktičnosti.

Společníkem aplikace InControl Remote pro chytré telefony s operačním systémem iOS je doplňková aplikace vyvinutá pro chytré hodinky Apple Watch. Řidiči mohou pomocí tohoto zařízení zamknout a odemknout vůz nebo zkontrolovat důležité informace, jako je hladina paliva, počet najetých kilometrů nebo možnost najít vozidlo na mapě. Aplikace InControl Remote řidičům dokonce umožňuje nastartovat motor a nastavit teplotu klimatizace, aby byl interiéru připraven s ideální teplotou ještě před vyjetím.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru