seat-arona-plaz-saty-more-dovolena-opalovani

Dovolené jsou za rohem. Řidiči by ale neměli podceňovat přípravu sebe ani auta

Autor: Anina Russová - Ilustrační foto: SEAT - 20. 6. 2022


Zdá se, že po dlouhých dvou letech bude letošní léto, alespoň co se cestování týče, celkem normální. Dá se tedy očekávat, že řada lidí vyrazí na dovolenou nebo na delší výlet. Ať už ale půjde o cestu dlouhou pár set nebo i několik tisíc kilometrů, důležité je připravit sebe, posádku a v neposlední řadě také auto.

Servis a pojištění

Ať už jedete do Chorvatska nebo třeba jen na Slovensko, pamatujte, že před cestou je dobré s autem navštívit servis. V něm si nechte zkontrolovat a doplnit provozní náplně, ale i základní techniku auta. Důrazně doporučujeme kontrolu rezervního kola, případně sady na opravu pneumatik a samozřejmě i vyčistění a doplnění klimatizace. Takový základní servis není drahý a v konečném důsledku vám může ušetřit nemalé výdaje v zahraničních servisech.

Ty ale pomůže zkrotit i případné pojištění. Standardní povinné ručení platí i ve státech EU, jejich rozpis najdete na zelené kartě. Ovšem v případě problémů nemusí stačit, protože pokrývá jen základní asistenci. Ideální je mít havarijní pojištění, přičemž většina pojišťoven jej nabízí i v krátkodobé verzi právě třeba na cestu na dovolenou.

Pozor na pokuty ze zahraničí. V některých případech s nimi pomůže až advokát

Nabídky se liší, ale zpravidla takové pojištění zahrnuje lepší odtah, asistenci při nehodě, ale některé pojišťovny v rámci něj nabízí i náhradní auto zdarma. Doporučujeme si projít jednotlivé nabídky pojišťoven a vybrat takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Dostatek tekutin a pravidelný odpočinek

Nedávno jsme v diskuzi na sociální síti narazili na debatu řidičů na téma cestování. Většina z nich se chlubila tím, jak dovolenou do Chorvatska, Itálie, ale i Španělska zvládají na jeden zátah. Jenomže to opravdu není dobře a rozhodně nejde o něco, čím by se měl někdo chlubit. Únava a s ní bohužel často spojená nehoda může přijít velmi rychle.

Základem je se před cestou pořádně vyspat. Během cesty pak odborníci doporučují pravidelné přestávky, ideálně co dvě hodiny. Pokud máte v plánu dlouhou trasu, raději ji rozdělte na dvě části a v polovině cesty se ubytujte v hotelu. Během cesty pamatujte na dostatek tekutin, pravidelné protažení, lehčí svačiny a na vyhýbání se horku. S klimatizací ale pracujte opatrně, velké rozdíly teplot uvnitř a vně auta mohou způsobit migrény, rýmu, ale v některých případech i angínu. A nic z toho na dovolené rozhodně nechcete.

Pamatujte, že káva nebo energetické nápoje nejsou pro dlouhé cesty moc vhodné. Nakrátko sice nabudí, ale jejich účinek rychle vyprchá a únava pak nastoupí s o to větší silou. Stejně tak je vhodné se vyhýbat těžkým jídlům, která zbytečně unavují.

Při dlouhých cestách autem nezapomínejte na pravidelný odpočinek a pitný režim

Pozor na mikrospánek

Mikrospánek přijde až po několika varování a většinou během dlouhé a monotónní jízdy. „Nejohroženější skupinou jsou muži do 26 let, kteří riskují a únavu za volantem podceňují. Ohrožení jsou také lidé pracující na směny a profesionální řidiči. Všichni pak hlavně v noci, protože je tma a příroda velí spát. Podle statistik je nejhorší období mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní a také v horku na dálnicích,“ popsal BESIP.

Těmi varováními jsou silná únava, časté zívání, bolest a pálení očí, ale i neklidné sezení, nutnost si protahovat nohy a nezvyklé pohyby hlavou. Jakmile řidič pociťuje tyto příznaky, je ideální zastavit a odpočinout si. I 15minutový spánek v autě stačí, ale jen na krátkou chvíli. V žádném případě není vhodné se mikrospánek pokoušet přebít kávou nebo kolovými nápoji. Mikrospánek je odloží, ale s o to větší silou pak udeří.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru