test-2018-mercedes-benz-e220d-4matic-kabriolet-p3

K létu neodmyslitelně patří výlety a cesty na dovolenou. Řidiči ale často zbytečně přeceňují své síly, neodpočívají, na cestu nepřipraví, což bohužel někdy vede k vážným dopravním nehodám. Přitom stačí si uvědomit, že lidské tělo má své limity a bezpečnostní asistenty v autech všechno nezachrání.

Pozor na únavu

Před dlouhou cestou, třeba na dovolenou do Chorvatska, se dobře vyspěte. Ideálně alespoň šest hodin v kuse. Únava ale nemusí přijít jen z nevyspání, ale také z monotónní jízdy po dálnici nebo horka. Pamatujte, že ideální je klidně každé asi tři hodiny zastavit na zmrzlinu nebo třeba kávu na čerpací stanici. Stačí pár desítek minut, aby se mysl zregenerovala a vám se pak lépe jelo.

Přečtěte si také:  Pojedete na dovolenou autem? Do Španělska si vezměte dvoje brýle, do Polska víc reflexních vest

Ovšem s tou kávou nebo energetickými nápoji jen opatrně. Sice chvíli fungují, ale následný nástup únavy nebo dokonce mikrospánku může být mnohem rychlejší a silnější. Uspat nás může i horko, proti kterému může účinně pomoci klimatizace. Pamatujme, že je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Rozdíl mezi teplotami uvnitř a venku by neměl přesahovat 10 stupňů, jinak si zaděláte na angínu či jiné onemocnění.

Tipy pro letní cestování bez starostí. Nejezděte v žabkách a nelíbejte spolujezdce

Jídlo i pití hraje roli

Během dlouhých cest není doporučován konzumovat těžká jídla. A už vůbec není dobré je případně zapíjet nealkoholickým pivem. Svíčková se šesti sice možná zní lákavě, ale raději si ji nechte na domácí nedělní oběd a cestou vsaďte na něco lehčího. Po těžkém jídle se můžete dočkat nevolnosti, ale hlavně únavy. Tělo musí nápor jídla zpracovat a unavuje i pocit těžkého žaludku.

A platí to i pro pití. Jak už jsme zmínili, káva je dobrým pomocníkem, ale nesmí se to s ní přehánět. Stejně jako například černý čas vlastně dehydratuje. Lepší je dát si třeba zelený čaj, prokládat jej vodou nebo ovocnými džusy. Pamatujte, že jednu malou kávu by měly vyvážit dvě sklenky vody.

Přečtěte si také:  Extrémně vysoké teploty mohou být pro řidiče nebezpečné. Přesto lze i za letního horka cestovat bezpečně

Pro dlouhé cesty platí jednoduché pravidlo. Nepřeceňovat své síly. Je jasné, že se na dovolenou těšíte, ale tlačením na pilu a dojezdem za každou cenu na jeden zátah vlastně nemusíte do cíle vůbec dojet. Neřešte tlaky posádky, stesky dětí, že se těší na moře a věnujte se sobě a řízení.

Přidat komentář