2023-PEUGEOT_e208-elektromobil-dobijeni

7 automobilek plánuje vybudovat síť nabíjecích stanic pro elektromobily. Zakládají společný podnik

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Stellantis - Foto: Peugeot - 29. 7. 2023


Sedm předních světových výrobců automobilů – BMW Group, General Motors, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz group a Stellantis NV – se dohodlo na vytvoření společného podniku, jehož cílem je urychlit přechod na elektromobily v Severní Americe díky tomu, že zajistí pohodlnější, dostupnější a spolehlivější nabíjení elektrických vozidel.

Společný podnik vybuduje novou vysoce výkonnou nabíjecí síť s nejméně 30 000 nabíjecími stanicemi, aby se jízda s nulovými emisemi stala pro miliony zákazníků ještě atraktivnější.

V USA jsou momentálně na federální úrovni i na úrovni jednotlivých států realizovány investice do veřejné nabíjecí infrastruktury. Společný podnik tak bude využívat veřejné i soukromé prostředky k urychlení instalace vysoce výkonných nabíjecích stanic pro zákazníky.

Přečtěte si také:  Čekací doby na nová auta postupně klesají. Na Škodu Enyaq zákazníci čekají i jen tři měsíce

Nové nabíjecí stanice budou přístupné pro všechny elektromobily jakéhokoli výrobce využívající kombinovaný nabíjecí systém (CCS) nebo severoamerický nabíjecí standard (NACS) a budou splňovat cíle amerického programu NEVI (National Electric Vehicle Infrastructure). Cílem společného podniku je stát se největší sítí spolehlivých vysoce výkonných nabíjecích stanic v Severní Americe. Měl by vzniknout už v letošním roce, a to v závislosti na obvyklých podmínkách uzavření a schválení regulačními orgány.

Očekává se, že první stanice budou otevřeny v USA v létě 2024 a o něco později i v Kanadě. Každá stanice bude vybavena několika výkonnými nabíječkami na stejnosměrný proud (DC), které zákazníkům usnadní cestování na dlouhé vzdálenosti. V souladu se strategiemi udržitelného rozvoje všech sedmi automobilek hodlá společný podnik napájet nabíjecí síť výhradně energií z obnovitelných zdrojů.

Nabíječky na elektromobily se budou, zdá se, vypínat, aby nehrozil blackout

Lepší zákaznická zkušenost

Nová výkonná nabíjecí síť zlepší celkový zážitek z používání elektromobilů a podpoří jejich rozšíření. Síť bude poskytovat bezproblémové nabíjení s využitím zařízení, které bude nedílnou součástí vozu, bude napájeno obnovitelnou energií a podpořeno kvalitou, spolehlivostí a zdroji předních světových výrobců automobilů.

Stanice, jejichž cílem bude zajistit pohodlí zákazníků a snadné nabíjení, budou strategicky rozmístěny, pokud možno s přístřešky a zázemím, jako jsou toalety, občerstvení a maloobchodní prodejny, a to v blízkosti nebo v rámci stejného komplexu. Několik pilotních stanic bude nabízet doplňkové služby, které poskytnou výjimečný zážitek a mají umožnit nahlédnout do nabíjení budoucnosti.

Přečtěte si také:  Alfa Romeo upustí od obřích obrazovek. Zjistila, že zákazníci o ně nestojí

V rámci prvních projektů budou nabíjecí stanice rozmístěny v městských oblastech a na hlavních dálničních tazích, zejména na hlavních trasách do zaměstnání a do destinací využívaných k rekreaci a odpočinku.

Funkce a služby sítě budou dokonale kompatibilní se službami a aplikacemi, které nabízejí partnerští výrobci automobilů, jako jsou především rezervační služby, inteligentní plánování tras a navigace, platební aplikace, transparentní řízení spotřeby energie atd. Síť bude také optimalizovat technologii Plug & Charge, která dále zlepší zákaznický zážitek.

7 automobilek plánuje vybudovat síť nabíjecích stanic pro elektromobily. Zakládají společný podnik
Zdroj: Stellantis

Otevřená síť na podporu rozvoje elektromobilů

S přibývajícím počtem elektromobilů a zvyšující se mírou jejich rozšíření u spotřebitelů roste také poptávka po rychlém a spolehlivém veřejném nabíjení.

Podle amerického ministerstva energetiky funguje v současné době1 v USA 32 000 veřejných rychlonabíjecích DC stanic pro 2,3 milionu elektromobilů, což představuje poměr 72 vozidel na jednu stanici. Národní laboratoř pro obnovitelnou energii (National Renewable Energy Laboratory – NREL) odhaduje, že k uspokojení potřeb 30–42 milionů elektromobilů, které by v roce 2030 měly jezdit po amerických silnicích, bude zapotřebí 182 000 rychlonabíjecích DC stanic.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že do roku 2030 překročí prodej elektromobilů v USA 50 % celkového prodeje, bude rozšíření spolehlivé nabíjecí infrastruktury pro podporu rozsáhlého přechodu na elektromobily ještě důležitější.

Přečtěte si také:  Švédové ruší dotace na elektromobily a sníží poměr biosložky v palivu

Vytvoření inovativní nabíjecí sítě zajistí, že infrastruktura pro elektromobily bude schopna uspokojit potřeby současného i budoucího prodeje elektromobilů a usnadní zavádění elektromobilů.

Citace zakládajících partnerů společného podniku

Oliver Zipse, generální ředitel BMW group: „Severní Amerika je jedním z největších automobilových trhů na světě, který má potenciál stát se lídrem v oblasti elektromobility. Dostupnost vysokorychlostního nabíjení je jedním z klíčových faktorů urychlujících tento přechod. Našich sedm automobilek proto zakládá tento společný podnik s cílem vytvořit podmínky pro optimální nabíjení elektromobilů. Skupina BMW Group je hrdá na to, že patří mezi zakladatele tohoto projektu.“

Mary Barra, generální ředitelka General Motors: „Závazek GM dosáhnout plně elektrické budoucnosti se zaměřuje nejen na poskytování elektromobilů, které mají naši zákazníci rádi, ale také na péči o nabíjení a spolupráci se subjekty našeho odvětví s cílem zlepšit k němu přístup. Díky lepší uživatelské zkušenosti se přechod na elektrickou mobilitu bude rozvíjet rychleji.“

Použité akumulátory z testovacích prototypů Škoda Enyaq iV slouží jako energetické úložiště ve veřejné dobíjecí stanici

Toshihiro Mibe, generální ředitel Honda: „Zajišťování služeb nabíjení elektromobilů je pro automobilové výrobce příležitostí k vytváření vynikajících zákaznických zkušeností díky nabídce komplexních, pohodlných a udržitelných řešení. V souladu s tímto cílem bude tento společný podnik představovat zásadní krok k urychlení přechodu na elektromobily v USA a Kanadě a pomůže podpořit naše úsilí o dosažení uhlíkové neutrality.“

Jaehoon Chang, generální ředitel Hyundai: „Zapojení společnosti Hyundai do tohoto projektu je v souladu s naší vizí ‚Pokrok pro lidstvo‘, jejímž cílem je zpřístupnit udržitelnou dopravu. Know-how společnosti Hyundai v oblasti elektrifikace pomůže nově definovat vše, co je spojené s nabíjením, a těšíme se proto na spolupráci s našimi partnery při vytváření rozsáhlé sítě vysoce výkonných nabíjecích stanic.“

Ho Sung Song, generální ředitel Kia: „Zapojení společnosti Kia do tohoto společného podniku pro sítě vysoce výkonných nabíjecích stanic má za cíl zlepšit přístup k pohodlnému nabíjení pro současné i budoucí řidiče, a tím urychlit přechod na elektromobily v celé Severní Americe. Společnost Kia je hrdá na to, že může spolu s dalšími předními výrobci automobilů hrát důležitou roli v tomto společném podniku a že se vydala na cestu k bezproblémovému nabíjení pro naše zákazníky, což posílí identitu značky Kia na trhu s elektromobily.“

Ola Källenius, generální ředitel Mercedes-Benz group: „Boj proti změně klimatu je největší výzvou naší doby. Musíme proto dnes jednat rychle, napříč politickými, sociálními a obchodními hranicemi. Abychom urychlili přechod na elektromobily, podporujeme vše, co našim zákazníkům může usnadnit život. Nabíjení je nedílnou součástí používání elektromobilů a tato síť bude dalším krokem k tomu, aby bylo co nejpohodlnější.“

Přečtěte si také:  Citroën v České republice zlevnil své modely. Připravuje i další slevové akce

Carlos Tavares, generální ředitel Stellantis: „Vzhledem k očekávanému výraznému růstu trhu hodláme překonat očekávání zákazníků a vytvářet více možností pro bezproblémové nabíjení. Jsme přesvědčeni, že rozsáhlá síť nabíjení je zásadní pro ochranu svobody pohybu pro všechny, zejména v souvislosti s úsilím o dosažení našeho ambiciózního plánu uhlíkové neutrality. Spolehlivá nabíjecí síť musí být dostupná všem za stejných podmínek a musí být rozvíjena společně v duchu principu win-win. Rád bych poděkoval všem kolegům, kteří se na tomto projektu podílejí, protože je to nádherný příklad kolektivní inteligence při naslouchání našim zákazníkům a snaze o zajištění jejich potřeb.“

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *