Hyundai IONIQ 5 N

Vozy Hyundai budou možná brzy rozpoznávat možnou budoucí opilost řidiče i monitorovat případné trestné činy

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Hyundai -  7. 12. 2023


Na jednu stranu je až neuvěřitelné, v jaké době žijeme, na tu druhou je to ale minimálně trochu děsivé. Asi všichni se zájmem sledujeme neuvěřitelný technologický vývoj, který některé automobilky předvádí, ale minimálně někteří se jistě neubrání pocitu, zda to vše až příliš nezačíná připomínat slavné knižní dílo s názvem 1984.

To ale necháme na posouzení každého z vás, naší prací je vám představit několik velmi zajímavých technologických nápadů, které před nedávnem uvedla značky Hyundai. Ta už od roku 2010 pořádá pro své zaměstnance (mimochodem, i pro zaměstnance Kia) takzvaný Idea Festival. Jde o akci, na které mají zaměstnanci možnost přijít s nápady, jak zlepšit vozy těchto značek. Letošní téma festivalu bylo „Technologie se srdcem, které mění svět.“ Do finále se probojovalo 15 týmů zaměstnanců, které dostaly pět měsíců a veškeré vybavení na to, aby je přetvořili ve funkční koncept. Porota pak hodnotila nápady podle toho, jak moc jsou inovativní a potřebné. A rozhodně všechny byly minimálně hodně zajímavé, pokud byste chtěli, tak Hyundai o nich podrobně píše zde. Nás ale zaujala trojice inovací, která se zaměřuje na bezpečnost vozidel, ale i dopravy jako takové.

Auta budou nahlížet do budoucnosti

Prvním nápadem, který rozhodně stojí za pozornost je projekt s názvem Thank Goodness. Jeho myšlenka je taková, že vozidlo bude schopno předvídat možný pohyb chodců ve vozovce. Nápad pracuje s tím, že se až příliš často stává, že chodci vběhnou na silnici zpoza zaparkovaná auta a pro řidiče je velmi těžké na to reagovat. Technologie tak počítá s tím, že chodci budou muset mít u sebe detektor jejich pohybu, který bude komunikovat s vozidlem, a to tak bude schopné na ně reagovat. Nápad počítá s tím, že v místě, kde bude chodec auto na dálku pustí výstražná světla u zaparkovaného vozu a dá o něm vědět i protijedoucím řidičům. V případě potřeby pak zvládne auto i nouzově zastavit.

Vysavač, čepice, chrastítko nebo Hyundai? Korejská značka bude auta prodávat na Amazonu

Druhý nápad se jmenuje Drunk Hunter a jeho překlad, tedy lovec opilců, je dost všeříkající. Jde o zapojení umělé inteligence pro předvídání a prevenci jízdy pod vlivem alkoholu. Umělá inteligence by měla v reálném čase porovnávat obvyklé jízdní vzorce a chování řidiče a předpovídat tak pravděpodobnost toho, že se rozhodne jet pod vlivem alkoholu. V případě, že by systém pojal podezření, že řidič pojede nebo snad už jede pod vlivem, nejen, že ho na to upozorní, ale zároveň automaticky kontaktuje policii, aby provedla u řidič kontrolu. Systém by měl navíc zvládnout varovat chodce kolem vozidla, aby si na jeho řidiče dali pozor. Také vám to připomíná film Minority Report?

Třetí nápad dostal pojmenování H-SOS a pracuje s tím, že by auta mohla poslouchat zvuky a hlasy a tím předcházet nehodám a zločinům. Systém by měl fungovat tak, že rozpozná například křik nebo třeba tíseň v hlase. Pokud by k tomu došlo, auto zapne výstražné blinkry, začne troubit a zároveň vše nahrávat. Vše automaticky zašle spolu s polohou vozu pošle policii, která tak bude mít čas na toto nebezpečné auto reagovat. Může jít o řešení hádek v autě, které mohou vyústit v nepozornost řidiče, ale i o možné zločiny.

Všechny tyto technologické inovace jsou zatím jen ve formě nápadu, ale není vyloučeno, že je Hyundai nebo Kia časem nevyužijí. Možná třeba ne v přesně stejné formě, v jaké byly navrženy, ale značky si je mohou vzít jako inspiraci. Jestli to ale tak bude, to ukáže až budoucnost. Jen nejspíš ne tak vzdálená, jak si myslíme.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *