alkohol za volantem

Už brzy budou mít nová auta „alkolock“, který má znemožnit jízdu opilému řidiči. Cena aut opět vzroste

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk - Foto: Pixabay - 28. 11. 2023


V autech se brzy objeví nový bezpečnostní systém, který nemá umožnit řidičům, kteří požili alkohol, auto nastartovat a odjet s ním. Na jeho montáž musejí být od 7. června 2024 připravena všechna v Evropské unii prodávaná nová auta.

Nově homologovaná auta už ho mají, všechna od června

Systém, který má znemožnit odjet s autem řidičům, kteří požili alkohol, schválila Evropská unie už v roce 2018, ale nová auta je pro něj nutná připravit až od 7. června 2024. Prvním krokem nebude přímo montáž samotného detektoru alkoholu v dechu (tzv. „alkolock“), ale automobilky budou ve svých modelech muset připravit rozhraní, kam jej bude možné později připojit. Už dnes však tímto rozhraním musejí být vybavena auta homologovaná od loňského roku, všech aut se to bude týkat nejpozději právě od června.

„Alkolock“ je takový další imobilizer, do kterého bude muset řidič dýchnout do vestavěného alkohol testeru a pokud nebude v jeho dechu cítit alkohol, auto bude moci nastartovat. Pokud naopak alkohol ve svém dechu řidič mít bude, auto jej nastartovat nenechá. Je ale otázkou, jak to bude ošetřené, aby místo řidiče nefoukal do alkolocku spolujezdec nebo nějaký náhodný kolemjdoucí.

Buď strč prst skrz krk nebo nenastartuješ. Američtí vědci našli způsob, jak odhalit opilce ještě předtím, než sedne do auta

Už dnes mají některé země podobné systémy pro řidiče taxi, řidiče autobusů anebo kamionů. Jde o severské země jako Švédsko nebo Finsko. Zkušenosti s nimi má také Nizozemí, kde jsou tyto „alkoholové zámky“ určeny pro řidiče, kteří byli už dříve chyceni za řízení pod vlivem alkoholu. Tam tento projekt ovšem už nefunguje, v roce 2018 ho po 7 letech provozu zrušili.

Další zvýšení cen nových aut

Vzhledem k tomu, že je to další věc, kterou budou muset výrobci do nových aut dávat, opět vzroste jejich cena. Ceny systémů se pohybují v rozmezí přibližně 1500 až 2000 eur (vpřepočtu podle kurzu ČNB přibližně 37 až 49 tisíc korun).

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *