Existuje jedna možnost, kdy smí řidič usednout za volant pod vlivem alkoholu. Z pohledu zákona je to bruslení na tenkém ledě

Autor: Anina Russová - Zdroj: Squire Patton Boggs, Trestní zákoník - Foto: Policie ČR - 15. 1. 2022


Ve statistikách nehodovosti policisté poměrně často evidují dopravní nehody, při kterých hrál roli alkohol. V České republice platí nulová tolerance a pokud policisté řidiči naměří více než jedno promile, nejde už o přestupek, ale o trestný čin. Je tedy naprosto jasné, že řidič za volant pod vlivem alkoholu standardně nemůže. Existují ovšem nestandardní situace, kdy řidič pod vlivem alkoholu za volant může. Je to ale jako chůze po tenkém ledě. Prokázání toho, že mu nic jiného nezbylo, však nemusí být moc snadné.

Opravu výjimečné případy

V životě mohou nastat vpravdě různé situace. Ať už je to nenadálý příchod potomka na svět nebo třeba i vážné zranění. Při všech těchto situacích nám instinkt velí okamžitě pomoci. Co ale v případě, že v sobě máte nějaký ten alkohol? Pak je nasnadě dobře zvážit, zda je dobrý nápad sedat za volant a blízkého odvézt do nemocnice svépomocí.

Vladimír Polách, advokát ze společnosti Squire Patton Boggs k problematice řekl: „Řízení automobilu pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek je zásadně protiprávním jednáním, a to minimálně přestupkem, v horším případě trestným činem. Na výjimečné případy, kdy takové jednání není v rozporu s právem, pamatuje institut krajní nouze.“

Povinné ručení a alkohol: co se stane, když způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu

Neradujte se ovšem, že by to snad znamenalo možnost beztrestného řízení pod vlivem. Pojem krajní nouze totiž poměrně jasně řeší trestní zákoník, konkrétně paragraf 28. Vladimír Polách nám vysvětlil, že to znamená následující: „Jedná se o případy, kdy dotčená osoba odvrací přímo hrozící nebezpečí na životě či majetku, které nelze odvrátit jinak než právě usednutím za volant po konzumaci alkoholu. Může se například jednat o situaci, kdy je nezbytné a nevyhnutelné zraněnou osobu z těžko dostupného místa transportovat do nemocnice a neexistuje jiný možný postup.“

Jedním dechem ale dodal: „I v takovém případě je ale radno být obezřetný, poněvadž pokud by existovala možnost, namísto řízení pod vlivem alkoholu, přivolat sanitku či jinou formu zdravotní pomoci, pak by se pravděpodobně o krajní nouzi nejednalo a trestnost řízení pod vlivem alkoholu by vyloučena nebyla.“

Pozor na cestu zpět

Pokud to celé zjednodušíme, pak je možné pod vlivem sednout za volant jen v těch opravdu extrémních případech. Vždy ale raději volejte sanitku na čísle 155 a až případně po poradě s operátorkou jednejte. Rozhodně není možné řídit pod vlivem, byť do nemocnice, jen proto, že se vám rodí potomek nebo má někdo z vašich blízkých zlomenou nohu.

Je navíc nutné počítat s tím, že institut krajní nouze platí pouze pro případnou cestu k lékaři. Už rozhodně není možné sednout za volant a jet zase zpátky domů. V takovém případě už by policisté byli naprosto neoblomní.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru