Společnost Jaguar Land Rover představí na Tech Festu Jaguar E-Type s elektrickým pohonem. Festival se pro veřejnost otevře 8. září. Koncept s názvem Zero byl restaurován a přestavěn oddělením Jaguar Land Rover Classic v Coventry. Nedaleko místa, kde se zrodil právě původní Jaguar E-Type. Jaguar E-Type Zero nejenom jezdí a vypadá jako prvotní model, ale nabízí i vysoký výkon. Z nuly na 100 km/h zrychlí za pouhých 5,5 sekundy o vteřinu rychleji než E-Type Series 1.

„Koncept Jaguar E-Type Zero kombinuje dynamickou jízdu původního modelu s vylepšeným výkonem díky elektrickému pohonu. Tato kombinace napomáhá skvělému zážitku z jízdy,“ řekl Tim Hanning, Director Jaguar Land Rover Classic.

„Pro bezproblémovou kombinaci nového elektrického pohonu konceptu E-Type Zero a dynamického nastavení originální specifikace modelu E-Type jsme omezili výkon vozidla,“ upřesnil Tim Hanning.

Jaguar E-Type Zero je obnovený roadster Jaguar E-Type Series 1.5. Jde o původní specifikaci, kromě moderního elektrického pohonu a modifikovaných přístrojů – i když jsou inspirovány původním modelem E-Type. LED světlomety, které jsou součástí konceptu, se využívají k úspoře energie. Světlomety jsou přizpůsobeny také původnímu vozu.

Elektrická pohonná jednotka na zakázku

Elektrická pohonná jednotka s výkonem 220 kW byla speciálně navržena pro E-Type Zero. Jeho lithium-iontová baterie má stejné rozměry a podobnou hmotnost jako šestiválcový motor XK použitý v prvotním modelu E-Type. Elektrický pohon bude umístěn stejně jako motor u vozu XK. Elektromotor a redukční převodovka leží těsně za baterií, ve stejném místě jako převodovka automobilu E-Type. Nová spojovací hřídel přenáší výkon na diferenciál a ten potom na kola. Celkově je vůz lehčí o 46 kg než původní E-Type.

Použitím elektrické pohonné jednotky s podobnou hmotností a rozměry výstupního benzinového motoru a převodovky znamená, že se konstrukce vozu, včetně zavěšení a brzd, nezměnila. To zjednodušilo převod a homologaci. Přední a zadní rozložení hmotnosti zůstává nezměněno.

„Novou elektrickou pohonnou jednotku jsme integrovali do existující struktury vozu E-Type, což znamená, že by mohl být předchozí motor kdykoliv znovu dosazen. Je to nezbytné, protože si tak značka Jaguar stále zajišťuje svoji autentickou DNA,“ dodal Tom Hanning.

Přečtěte si také:  Historie elektromobilů Peugeot je bohatá. Prvopočátky sahají až do začátku minulého století

Šestiválcový motor XK byl vyráběn v letech 1949 až 1992 a byl téměř ve všech modelech značky Jaguar v tomto období, včetně modelů E-Type, XK120, MK2 a XJ6. Nová elektrická pohonná jednotka může být použita v každém z těchto vozidel.

‚Nejkrásnější auto, které kdy bylo vyrobeno‘

Jaguar E-Type se poprvé představil v roce 1961 a pravidelně patřil mezi vítěze o nejhezčí vůz všech dob. Enzo Ferrari o tomto modelu prohlásil, že jde o „nejkrásnější vůz, který kdy byl vyroben“.

Elektrická pohonná jednotka konceptu Zero byla vyvinuta odborníkem v oblasti elektrického pohonu ve spolupráci s techniky společnosti Jaguar Land Rover a s dohledem oddělení Jaguar Land Rover Classic. Inženýři využili některé technologie a komponenty z modelu I-PACE.

Jaguar E-Type Zero má dojezd 270 kilometrů, kterému napomáhá nízká hmotnost a skvělá aerodynamika. Vůz využívá 40kWh baterii, kterou může řidič dobít doma během noci (obvykle po dobu šesti až sedmi hodin, v závislosti na zdroji energie).

Jaguar Land Rover Tech Fest, kde bude odhalen elektrický Jaguar E-Type, se koná v Central Saint Martins v Londýně. Akce je pro veřejnost otevřena od 8. do 10. září 2017.