Porsche bude tisknout sedadla do svých aut na 3D tiskárně

Autor: Anina Russová - Zdroj: Porsche - Foto: Porsche - 18. 3. 2020


3D tisk se pomalu ale jistě dostává do automobilového průmyslu. Díky němu je možné vyrobit prakticky cokoliv a čím dál tím levněji. Jde například o části karoserie, různé držáky, kola anebo i sedačky.

Kola částečně vytištěná na 3D tiskárně ale už má třeba McLaren P1, Bugatti zase částečně tiskne brzdiče a další značky třeba části karoserie, ale třeba i komponenty podvozků. CUPRA pak na 3D tiskárně vytiskla velkou část svého závodního speciálu. Není se tedy co divit, že Porsche nechce zůstat mimo tuhle velmi pokrokovou partu značek. Navíc, s přihlédnutím k současné náročné době bude potřeba výrobu v budoucnu co možná nejvíce zlevnit. A k tomu by 3D tisk mohl pomoci.

Výrobce kol HRE Wheels bude své produkty tisknout na 3D tiskárně

Zpočátku bude vyrobeno 40 sedadel

Stuttgartská automobilka se rozhodla, že na 3D tiskárně nechá vytisknout speciální sedadla ve tvaru lidského těla. Nepůjde ovšem jen o jednu jasně danou sedačku. Porsche má v plánu tisknout tři druhy střední části nového sedadla, které budou rozdílné co do pevnosti i pohodlí. Zákazník si pak vybere tu verzi, která mu bude nejpohodlnější.

Novinka je založena na současných sportovních sedadlech Porsche, jen tu jejich funkčnost posouvá zase o kousek dál. Konstrukce bude vyrobena z expandovaného polypropylenu, který bude spojen s měkkou komfortní vrstvou sedadla, která bude součástí té vytištěné části.

Důvod, proč Porsche zkouší něco nového, je prostý. Sedadlo je nejdůležitějším spojením mezi řidičem a samotným autem. I díky němu se jako sportovní jezdec můžete zlepšovat nebo naopak zhoršovat. Porsche má v první fázi v plánu vyrobit, respektive vytisknout 40 sedadel, která budou k dispozici pro zákazníky s modely 911 a 718. Dodávky by měly být pro evropské zákazníky zahájeny v květnu. Je ale otázkou, jak do nich zasáhne současná epidemie koronaviru.

Štítky: , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *