Kola z 3D tiskárny poprvé v pohybu. Obul je McLaren P1

Autor: Pavel Srp - 27. 10. 2019


O tom, že se 3D tiskárny v posledních pár letech velmi rozšířily, jste už určitě slyšeli. Vyrábí se znich čím dál více věcí, včetně celých domů nebo karoserií aut. Kalifornský výrobce kol HRE Wheels ale na 3D tiskárně vyrobil kola, navíc na velmi exkluzivní auto.

Tahle kola mají oproti původním, sériovým více výhod. Na 3D tiskárně jsou vyrobena s příměsí titanu. Díky tomu jsou dokonce lehčí než ta sériová. U tohoto typu výroby je prý také (podle výrobce) o 80 % méně odpadního materiálu než u běžné výroby kola, takže 3D vytisknutá kola zanechají menší uhlíkovou stopu.

O takové výrobě kol se mluvilo už koncem loňského roku, ale více se o ni začalo mluvit v květnu letošního roku, kdy vznikly prototypy. Na těch HRE Wheels spolupracovali se specialistou na 3D tisk, společností GE Additive. Výsledkem bylo kolo s označením HRE3D+ Concept 1.

Výrobce kol HRE Wheels bude své produkty tisknout na 3D tiskárně

Vznikla kola s průměry 21 a 22 palců, jejichž hmotnost byla pouhých 7 a čtvrt kilogramu, respektive 8,6 kilogramu. Design je poměrně složitý, kolo je navíc pětidílné. Bylo potřeba, aby byla kola lehká, ale zároveň pevná a odolná. Musí totiž nejen unést auto, když stojí, ale hlavně když jede. Kola se při běžném provozu na silnici nesmějí ohnout, ani zlomit.

A zdá se, že se vše povedlo na jedničku, protože kola už finálně jezdí na autě. A rovnou na jednom z těch vůbec z nejlepších, kterým není nic jiného, než McLaren P1.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek