2021-Dacia_Bigster_Concept- (1)

Nová Dacia Duster dostane i mild-hybrid a hybrid. Pohon všech kol by měl zůstat

Autor: Radim Plachý - Zdroj: facebook.com - Foto: Dacia - 5. 2. 2023


Dacia Duster byla za letošní leden 10. nejprodávanějším modelem na českém trhu a mezi zákazníky je (nejen v ČR) oblíbená. Automobilka už ale pilně vyvíjí novou generaci, která dostane úplně novou techniku a zároveň přijde o pohon všech kol. Podle informací už automobilka začala s jejím předsériovým testováním na severu Evropy.

Třetí generace oblíbené Dacii Duster přijede příští rok na zcela nové podvozkové platformě, která s tou současnou (vycházející stále z první generace) nebude mít společného vůbec nic. Testovací prototypy v současnosti jezdí ve švédském Laponsku. S těmito informacemi přišel magazín RNews.cz.

Nový Duster dostane jako základ podvozkovou platformu CMF-B LS, na které dnes jezdí všechny nejnovější modely Sandero i Jogger. Kvůli tomu ale oblíbené SUV přijde o naftové motory. V nabídce tak budou benzinové motorizace, přičemž tím zásadním by měl být nový přeplňovaný tříválec 1.2 TCe s 48V mild-hybridní technologií. V nabídce má být několik výkonových variant. K tomu by neměla chybět ani oblíbená verze kombinující benzin a LPG. Na výběr bude jak manuální převodovka, tak i automatická převodovka.

Přečtěte si také:  Tato divná Dacia Duster pick-up je Renault Oroch. Má čerstvě po faceliftu

V nabídce budou i další motorizace, například full-hybridní Dacia Duster Hybrid, které dostane techniku Renault E-Tech. Konkrétnější informace ovšem zatím neznáme, takže není jasné, zda půjde o současné provedení s motorem 1,6 SCe, které dostane i Jogger Hybrid 140, anebo už s novým 1,8 SCe.

Ačkoliv se u výchozí podvozkové platformy CMF-B LS pohon všech kol nenabízí a původně se mluvilo o tom, že nebude, nejnovější informace hovoří o tom, že by jej přesto třetí generace Dacii Duster stále měla nabízet. Spekuluje se ale zároveň o tom, že by měl být spojen pouze s automatickou převodovkou. A to by bylo úplně naopak k tomu, co Duster nabízí dnes. Dnes totiž můžete mít buď pohon všech kol s manuální převodovkou nebo naopak automatickou převodovku, ale jen s pohonem předních kol. V obou případech navíc pouze k nejvýkonnější benzinové motorizace 1,3 TCe 150.

Přečtěte si také:  První jízda: Dacia Duster pick-up jezdí jako běžný Duster. Má naftový motor, čtyřkolku a uveze půl tuny

Jak se premiéra nového Dusteru bude blížit, budou se objevovat další a další informace. Zatím tedy musíme ještě vyčkat. Mimochodem, z nové generace bude vycházet i větší SUV, které dostane jméno Bigster (viz úvodní foto dva roky starého konceptu Dacia Bigster) a nabídne až sedm míst, Duster bude stále maximálně pětimístný.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *