test-2018-bmw-m140i-mt- (14)

Nejvíce poškozenými ojetinami v roce 2021 byla BMW. Nejčastěji kradené byly Octavie

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: carVertical - Foto: Pavel Srp - 15. 2. 2022


Trh s automobily se každým rokem rychle mění, ale některé praktiky a podvody prodejců aut zůstávají stále stejné. Analytická společnost carVertical připravila přehled toho, co se v roce 2021 na trhu ojetých aut dělo. Která auta byla nejvíce poškozená? Která měla nejčastěji stočené počítadlo kilometrů? A který byla nejčastěji kradená?

Nejvíce poškozená auta na trhu? BMW

Statistika škod je působivá, nikoliv však v tom pozitivním slova smyslu, ale naopak v tom negativním. Podle prověřování ojetých vozidel se přišlo na to, že všechny škody dosáhly 3 282 580 416 €, což je v přepočtu podle kurzu ČNB děsivých 80 538 110 507 korun.

Přečtěte si také:  Prověření ojetého auta před koupí

Zajímavé je, že ne všechny značky vozidel měly nějakou vážnou nehodu. Nejvíce poškozená byla vozidla BMW. Ukázalo se, že až 47,77 % všech prověřovaných BMW na trhu ojetých aut bylo určitým způsobem poškozeno. Nejméně poškozených bylo naopak vozidel Fiat. Z celkového počtu prověřovaných to bylo jen 29,53 %.

Podvody s kilometry jsou stále běžné

Stáčení najetých kilometrů patří stále mezi nejběžnější podvody. 18,5 % všech výsledků vykazovalo známky manipulace s počítadlem kilometrů. V celkovém součtu šlo u stočených celkem 7 112 444 874 kilometrů. To je celkem 177 478krát kolem Země, 18 502krát ze Zěmě na Měsíc anebo 47 a půlkrát ze Země ke Slunci.

Nedostatek ojetých vozů žene ceny vzhůru. Za co jste před pandemií koupili nové auto, získáte dnes jen lepší ojetinu

Nejčastější ukradené vozidlo: Škoda Octavia

Na trhu ojetých vozidel se prodávají také auta, která byla ukradena, ale dostala „nové papíry“. V loňském roce bylo díky prověřování ojetin odhaleno 672 kusů, z nichž bylo nejvíce modelů Škoda Octavia (38 ukradených aut). Podle těchto informací je pravděpodobnost krádeže Škody Octavia 3,75krát vyšší než například u BMW řady 3.

Přečtěte si také:  V loňském roce se ojetiny prodávaly méně. Celkově navíc zestárly i zdražily

Oblíbené značky: BMW, Volkswagen a Audi

Na základě údajů ze zpráv jsou pro prověřování ojetin nejoblíbenějšími výrobci automobilů BMW, Volkswagen a Audi. Dohromady tvoří 13 % ze všech požadavků o prověření. Hodně oblíbená jsou BMW řady 3, protože jich je 5 % z úplně všech výsledků. V závěsu jsou Volkswagen Passat a Audi A4.

Zákazníci často prověřovali také BMW řady 5, Volkswagen Golf, Audi A6, Škodu Octavia, Mercedes-Benz třídy E, Opel Astra, Mercedes-Benz třídy C, Ford Focus, Audi A3, BMW X5, Škodu Superb a BMW řady 1.

Přečtěte si také:  Autobazary vyprazdňují sklady a nabízejí obrovské slevy, obezřetnost je ale na místě

Nejstarší z kontrolovaných modelů aut jsou BMW

Modely prémiových značek si na trhu starších ojetin zpravidla drží vyšší cenu, možná i proto jsou nejstaršími prověřovanými auty BMW. 40,38 % všech prověřovaných BMW byla auta z let výroby 1990 až 2010. U Audi je to 19,97 % a u Volkswagenu 14,56 %. Například u Citroënu je podíl takto starých aut jen 10,92 %.

Štítky: , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek