test-2020-renault_clio_e-tech_hybrid- (15)

Nejprodávanějším autem v Evropě za rok 2021 už není Golf. Přeskočil ho Renault

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Focus2Move - Foto: Pavel Srp - 15. 1. 2022


Agentura Focus2Move zveřejnila statistiky prodejů za rok 2021, ve kterých je jedno velké překvapení. Dlouhá léta nejprodávanější model Volkswagen Golf už není nejprodávanějším modelem, ale z trůnu ho sesadil jiný francouzský model. Podívejte se na TOP 10 modelů, které se v Evropě za rok 2021 prodávaly nejvíce.

Žebříček prozrazuje 10 nejprodávanějších aut za rok 2021 bez ohledu na třídu. Seskládá se z dat, která jsou dostupná ze 44 evropských států od Portugalska až po Rusko. Najdeme v něm hned několik překvapení, která jsou zapříčiněna koronavirovou krizí i nedostatkem materiálů (hlavně chipů), které jsou k výrobě aut potřebné. 

Volkswagen tolik smutnit nemusí

Změny se udály i na úplném vrcholu tabulky, které dlouhá léta kraloval Volkswagen Golf. To však v roce 2021 neplatilo, když musel pozici přenechat Renault Clio, tedy modelu, kterému prvenství jen těsně uniklo už v roce 2020.

Mezi 10 nejprodávanějšími SUV světa je 9 asijských modelů. Evropa tu má jen 1 kousek

Volkswagen může být ale i tak spokojený, protože Golf je sice až na druhém místě, ale jinak má v TOP 10 jednoznačně nejvíc zástupců. Hned na třetím místě je totiž Polo, na pátém Tiguan a na devátém T-Roc. 

Úspěšný rok to byl i pro rumunskou automobilku Dacia, která zaznamenala velké úspěchy s modelem Sandero. To se každý měsíc umisťovalo velmi vysoko, v červenci dokonce bylo nejprodávanějším modelem. Navíc se stalo v roce 2021 nejprodávanějším autem ve Francii, kde předčilo nejen celkově vítězný Renault Clio, ale i jinak velmi oblíbený Peugeot 208. V Evropě skončilo nakonec na celkovém 4. místě. 

Tradičně úspěšná byla také Toyota, která zaznamenala obrovský úspěch s Yarisem. Ten meziročně poskočil o těžko uvěřitelných 12 příček dopředu, takže se v roce 2021 se stal v Evropě 7. nejprodávanějším autem. Lepší místo zaujala meziročně také Toyota Corolla, polepšila si o čtyři příčky a skončila celkově 10.

TOP 10 opustily některé stálice

Zatímco Toyotě se dařilo, jiným automobilkám moc ne. Příkladem může být třeba Škoda, protože model Octavia. Ta byla v roce 2020 na 5. místě, ale v roce 2021 z TOP 10 vypadla. Podobně je na tom i Peugeot 208, který byl v roce 2020 na 8. místě, letos v TOP 10 také není. A stejný osud potkal i Nissan Qashqai, který v roce 2021 prošel generační obměnou, takže výroba se na pár měsíců zastavila, kvůli čemuž jeho prodeje také spadly.

TOP 10 nejprodávanějších aut v Evropě

  1. Renault Clio
  2. Volkswagen Golf
  3. Volkswagen Polo
  4. Dacia Sandero
  5. Volkswagen Tiguan
  6. Peugeot 2008
  7. Toyota Yaris
  8. Opel Corsa
  9. Volkswagen T-Roc
  10. Toyota Corolla
Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru