Otrokovice-Kvitkovice-autobazar

Navzdory všemu zůstává český trh s ojetinami od začátku roku relativně stabilní

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: AURES Holdings - Tisková zpráva - 5. 3. 2022


V prosinci loňského roku se počet ojetých aut v nabídce na středoevropském trhu pohyboval na úrovni okolo 350 000 vozů. V letošním lednu už ale vozy v nabídce začaly přibývat a jejich počet stoupl na 395 999. Velkou měrou se na navýšení nabídky podílí rekordní dovoz aut ze západní Evropy. Tomu nepochybně doposud nahrával i kurz eura, který byl pro dovozce výhodný. S válkou na Ukrajině se však dá očekávat, že množství dovozů krátkodobě opět opadne, protože koruna proti euru oslabuje. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Koronavirová pandemie s příchodem varianty omikron ustupuje a ve všech sektorech dochází k postupnému rozvolňování. Bohužel, počínající optimismus v současné době výrazně tlumí válka na ukrajinském území, která bude ekonomiku a trhy v celé Evropě ovlivňovat podobně, jako dosud koronavirus. Z dat za leden a únor bylo patrné, že se sekundární automobilový trh začíná stabilizovat, ale budoucí vývoj je teď těžké odhadovat. Nepochybně bude záviset na tom, jak dlouho válka na Ukrajině potrvá,“ říká Luboš Vorlík, výkonný ředitel autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Přečtěte si také:  Zdražuje i povinné ručení. V červnu průměrně zdražilo nejvíce od roku 2019

Ve srovnání s letošním lednem ubylo v únoru ve středoevropské nabídce 11 437 ojetých aut, což není vhledem k ročnímu období nijak výrazný ani ojedinělý výkyv. Zároveň je únor nejkratším měsícem v roce, což počet aut v nabídce opticky snižuje. Střední hodnota ceny v únoru vzrostla v Polsku (2,2 %), Maďarsku (2,7 %) a na Slovensku (2,9 %). V Česku mediánová cena oproti lednu klesla o 2,7 %. Ve srovnání s únorem loňského roku však mediánová cena vzrostla o 16,1 %.

Jak koupit ojeté auto a nespálit se? Dodržte pět základních kroků

Nejčastěji nabízeným vozem na českém trhu byla v únoru v Česku Škoda Octavia (7 979 aut). Následovala Škoda Fabia (5 567 aut) a Volkswagen Golf (2 807 aut). Střední hodnota stáří byla v únoru 10,4 roku a tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval hodnotu 154 000 km. Nejvíce bylo v nabídce vozů s karoserií kombi, následovaly SUV a hatchbacky.

Přečtěte si také:  Pozor na dovoz auta ze Švýcarska a dalších zemí mimo EU. Je potřeba je nahlásit celníkům a zaplatit clo

Meziročně přibylo v nabídce 44,9 % vozů s hybridním pohonem a 74,7 % vozů s čistě elektrickým pohonem. Naopak se v nabídce méně objevovaly vozy na stlačený zemní plyn, kterých z trhu meziročně ubylo o 27,5 %. Úbytek je nepochybně způsoben i výrazným zdražením plynu, jehož cena se v posledních dvou letech téměř zdvojnásobila.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek