IAA Mobility 2023 | Mnichov

Na veletrhu mobility v Mnichově abyste auta pohledali. Většina z nich je navíc z Číny [fotogalerie]

Autor: Pavel Srp -  Foto: Pavel Srp - 6. 9. 2023


V pondělí začal v německém Mnichově veletrh mobility, tedy takové volné pokračování na velké autosalony, kterým dal poslední ránu koronavirus. Už to ale není hlavně o autech, ta tu hrají vlastně spíše takové druhé housle. Stánky tu navíc mají hlavně čínské značky.

Mnichovské výstaviště otevírá od 5. září do 10. září své brány návštěvníkům v rámci veletrhu IAA Mobility. V Evropě se velké autosalony konaly pravidelně dvakrát ročně, přičemž na jaře převáděly své novinky automobilky na výstavě v Ženevě a na podzim se střídaly autosalony v Paříži a ve Frankfurtu, později pak v Paříži a v Mnichově. A právě Mnichov letos na původní tradici navázal.

Přečtěte si také:  Ženevský autosalon opět ožije. Vstát z popela má začátkem příštího roku jako "cenově dostupná akce"

Už to ale není primárně o autech jako takových, ale o věcech s nimi spojených i o dalších druzích mobility. Prim hraje elektromobilita, na spočítání aut se spalovacími motory by vám stačily obě ruce i v případě, že jste opravdu nešikovný dřevorubec, stejně jako na stánky tradičních, v Evropě dlouho prodávaných automobilek.

Svůj stánek totiž přímo na výstavišti měly z tradičních evropských automobilek pouze BMW (hlavně s konceptem Vision Neue Klasse), Opel (koncept Experimental), Renault (ukázal nové modely Rafale a Scénic E-Tech) a Mercedes-Benz. Společný stánek pro některé svoje značky si připravil koncern Volkswagen. Vystaveny tu jsou modely Volkswagen (ID.7, koncept ID.GTI), Volkswagen Užitkové vozy (kempingový ID.Buzz), CUPRA (Tavascan a koncept DarkRebel) a Porsche (koncept Mission X) a v rámci novinářského dne tu byl i prototyp Audi Q6 e-tron.

Koncern Volkswagen prezentuje své plány pro budoucnost a sází na výraznější zaměření na design

Třeba Škoda tu ale žádné auto neukázala, přestože nedávno představila modernizované modely Scala a Kamiq a chystá představení nových generací Superb a Kodiaq. Jejich premiéra se ovšem odehraje na samostatných akcích. Na druhou generaci Škody Kodiaq se můžeme těšit začátkem října, čtvrtá generace Superbu přijde o měsíc později.

Přečtěte si také:  Ženevský autosalon opět ožije. Vstát z popela má začátkem příštího roku jako "cenově dostupná akce"

Do zavedených evropských značek už bychom mohli vlastně počítat i MG. A to si pro návštěvníky připravilo hodně novinek, přičemž tou nejzajímavější byl elektrický roadster MG Cyberster. Červený sporťák má elektricky ovládané vzhůru výklopné dveře a velmi zajímavé tvary. Auto, které bylo představeno na veletrhu, ještě není sériový model, ale předprodukční kus blízký sériovému modelu. Podle informací přímo od MG by se ale sériový model už příliš lišit neměl, přičemž jeho cena by se měla vejít do 70 tisíc eur, což je v přepočtu přibližně 1,7 milionu korun!

A prohlédnout jsme si tu mohli i modernizovanou Teslu Model 3.

Stánky měly ale některé evropské automobilky i mimo výstaviště. Kousek od výstaviště mel ten svůj Volkswagen. Ukázal tu novou generaci zamaskovaného Tiguanu i novou generaci Volkswagenu Passat. Přímo v Mnichově pak svůj stánek mají ještě Mercedes-Benz, CUPRA, Audi, ale i čínský BYD.

A právě čínské značky hrají na autosalonu hlavní roli. Je tu tolik značek, že by se Evropa opravdu měla začít bát jejich invaze. I na výstavišti představil své modely BYD, který se na evropské trhy chystá oficiálně v roce 2024, doplnil ho i SERES, Leap Motor, XEV či Dong Feng se značkou Forthing.

Přečtěte si také:  Ženevský autosalon opět ožije. Vstát z popela má začátkem příštího roku jako "cenově dostupná akce"

Na průlet mnichovským výstavištěm se můžete podívat zde v kompletní fotogalerii.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *