Volkswagen Passat Variant (2023)

Volkswagen Passat Variant: Nová generace se představuje už jen jako kombík

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Volkswagen - 31. 8. 2023


Volkswagen zveřejňuje první fotografie a fakta u příležitosti světové premiéry zcela nově vyvinutého modelu Passat. Nová generace bestselleru střední třídy se zaměřuje na působivý aerodynamický design, nové hospodárné pohony, vysokou kvalitu a velký počet nových technologií. Nový Volkswagen Passat bude již za několik dnů poprvé představen veřejnosti na autosalonu IAA Mobility v Mnichově.

Vůz bude uveden na trh v prvním čtvrtletí 2024 jako univerzálně využitelné kombi Variant. S více než 34 miliony prodaných exemplářů je Passat po Golfu historicky nejprodávanějším modelem značky Volkswagen, a předstihl dokonce již i legendárního Brouka.

Kompletně nový vůz, přesto typický Passat

Čistý a působivý design je z každé perspektivy nový, ale jednoznačně identifikovatelný jako Passat a Volkswagen. Požadavky zákazníků zohledňuje nabídka hospodárných pohonů, která zahrnuje tři nové plug-in a mild hybridní pohony a pět variant přeplňovaných zážehových a vznětových motorů. Passat Variant poskytne cestujícím v tichém a prostorném interiéru vysokou úroveň cestovního komfortu, kterou lze ještě umocnit na přání dodávaným novým adaptivním podvozkem („DCC Pro“) a novými sedadly ergoActive (s funkcí tlakové bodové masáže). Zcela nově vyvinutá digitalizovaná přístrojová deska umožní intuitivní ovládání všech funkcí. Na přání dokáže nový Passat navíc automaticky zaparkovat a překonávat dlouhé vzdálenosti v režimu asistované jízdy.

Dva nové plug-in hybridní pohony

Kai Grünitz, člen představenstva odpovědný za technický vývoj, k tomu říká: „Nejnovější evoluční stupeň modulární platformy MQB evo pro modely s motorem uloženým vpředu napříč tvoří vysoce inovativní technický základ deváté generace modelu Passat. Volkswagen díky velkým úsporám z rozsahu v rámci platformy MQB evo znovu demokratizuje četné high-tech systémy, které budou moci využívat statisíce řidičů.“

Nejlepším příkladem jsou dva zcela nově vyvinuté plug-in hybridní pohony (eHybrid) se systémovým výkonem 150 kW/204 koní nebo 200 kW/272 koní. Ve spojení s novou sadou akumulátorů o využitelné kapacitě 19,7 kWh umožní dojezd cca 100 km výhradně na elektřinu. Díky této vzdálenosti se nový Passat Variant promění v každodenním provozu v elektromobil. K tomu přispějí také krátké doby nabíjení, protože akumulátorovou baterii bude nyní možné nabíjet střídavým proudem výkonem 11 kW místo dosavadních 3,6 kW. Na rychlonabíjecích stojanech se stejnosměrným proudem může Passat Variant eHybrid dobíjet elektrickou energii dokonce výkonem až 50 kW. Aliance elektromotoru a nového, hospodárného přeplňovaného zážehového motoru (1.5 TSI evo2) zajišťuje navíc celkový dojezd cca 1000 km.

Nový 48V mild hybrid

Další novinkou pro Volkswagen Passat je 48V mild hybridní pohon (eTSI s výkonem 110 kW/150 koní), který přeměňuje kinetickou energii na elektrickou a umožňuje setrvačnou jízdu s vypnutým spalovacím motorem. Nabídku pohonu završují dva přeplňované zážehové motory (2.0 TSI) o výkonu 150 kW/204 koní nebo 195 kW/265 koní a tři turbodiesely (2.0 TDI) dodávané ve výkonových stupních 90 kW/122 koní, 110 kW/150 koní nebo 142 kW/193 koní. Ve všech případech je součástí sériové výbavy dvouspojková automatická převodovka DSG. Varianty s výkonem 195 kW nebo 142 kW mají sériově pohon všech kol 4MOTION. Všechny ostatní varianty disponují pohonem předních kol.

Volkswagen Passat Variant (2023)

Nová soustava displejů

Volkswagen zcela nově koncipoval velmi kvalitní interiér. Nepřehlédnutelné jsou přehledně členěné, velkoplošné displeje ve stylovém, funkčním a pokrokovém pojetí. Technický základ tvoří MIB4. Nejnovější generace modulární platformy pro informační a zábavní systémy umožňuje intuitivní ovládání, které je důsledně přizpůsobeno požadavkům řidičů vozů Volkswagen.

Asistované parkování

Nový Volkswagen Passat Variant bude uveden na trh s rozšířenou nabídkou nejmodernějších asistenčních systémů. Novinkou je spektrum asistenčních systémů pro parkování. Mezi ně patří na přání dodávané systémy „Park Assist Plus“, „Park Assist Pro“ a funkce paměti pro „Park Assist Pro“. Prostřednictvím systému „Park Assist Pro“ může řidič zaparkovat nový Passat Variant pomocí dálkového ovládání na chytrém telefonu a stejným způsobem i vyjet z parkovacího místa. Je-li Passat vybaven funkcí paměti pro „Park Assist Pro“, dokáže systém na přání zaznamenat a uložit posledních 50 metrů jízdy. Jakmile se Volkswagen znovu ocitne na příslušném místě – například před vjezdem pod zastřešené parkovací stání u domu –, nabídne řidiči, že převezme zaparkování vozu. Možné je i automatické vyjetí z parkovacího místa.

Světová premiéra pro „DCC Pro“

Novou úroveň podvozkové techniky reprezentuje adaptivní regulace podvozku „DCC Pro“, která svým rozsahem nastavení mezi maximální dynamikou a nejvyšším komfortem nastavuje laťku ve střední třídě. Tyto výjimečné vlastnosti umožňuje poprvé ve voze Volkswagen použitá dvouventilová technologie tlumičů. Vysokou úroveň cestovního komfortu nabízejí také nová sedadla ergoActive Plus s 10komorovým vzduchovým systémem pro tlakovou bodovou masáž. Prodloužení rozvoru náprav o 50 mm přineslo zvětšení prostoru pro nohy o 50 mm. Zavazadlový prostor nabízí objem až 1920 litrů. Nový Volkswagen Passat Variant je tak ideálním všestranným automobilem pro podnikání i volný čas.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru