Continental-ContiRe_Tex

Na trhu už jsou první pneumatiky vyrobené z PET lahví. Ty nahrazují původní polyester

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Continental - Tisková zpráva - 5. 5. 2022 0

Na světě je první výrobce pneumatik, jenž ihned spouští velkokapacitní výrobu příze z recyklovaného polyesteru získávaného prostřednictvím nového procesu z PET lahví. Tento nový vysoce funkční a výkonný materiál nejprve najde uplatnění u vybraných rozměrů letních pneumatik Continental PremiumContact 6 a EcoContact 6 a také u modelu AllSeasonContact. Zcela nahrazuje běžný polyester používaný v kostře vybraných pneumatik. Sada standardních pneumatik pro osobní automobily využívá materiál ze zhruba 40 recyklovaných PET lahví.

V září 2021 společnost Continental vůbec poprvé předvedla světu vlastní technologii ContiRe.Tex. Tato technologie využívá polyesterovou přízi získanou z použitých PET lahví, které se žádným jiným způsobem nerecyklují. Při její výrobě se rovněž neuplatňují žádné chemické látky. Díky tomu je tato technologie výrazně efektivnější než jiné standardní způsoby zpracování PET lahví do vysoce funkčních polyesterových přízí. Lahve využívané v rámci této technologie pocházejí výhradně z regionů, kde neexistuje uzavřený recyklační okruh. Během procesu speciální recyklace se odstraní víčka a následně se lahve vytřídí a mechanicky očistí. Poté, co se lahev mechanicky rozemele, se její materiál dál zpracovává do formy granulátu, z něhož se nakonec uplete polyesterová příze.

Přečtěte si také:  Continental dodává centrální mozky automobilům. V Brandýse spustil výrobu pro BMW

„V našich prémiových pneumatikách používáme pouze vysoce funkční a výkonné materiály. Od nynějška budou navíc obsahovat i polyesterovou přízi z PET lahví, kterou vyrábíme mimořádně efektivním procesem recyklace. Tuto naši inovativní technologii ContiRe.Tex jsme dovedli do produkční fáze za pouhých osm měsíců. Jsem hrdý na celý tým, že dosáhl takového úspěchu,“ říká Ferdinand Hoyos, jenž řídí činnosti společnosti Continental v oblasti náhradních pneumatik v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA). „Neustále rozšiřujeme podíl obnovitelných a recyklovaných materiálů používaných v našich pneumatikách,“ dodává. „Nejpozději do roku 2050 totiž chceme při výrobě našich pneumatik používat pouze udržitelné materiály.“

Škoda vyrábí potahy sedaček z recyklovaných PET lahví. Je možné, že i z té, ze které jste pili vy

První pneumatiky obsahující materiál z recyklovaných PET lahví nyní k dispozici
Všechny pneumatiky s technologií ContiRe.Tex, které se právě vyrábějí pro nadcházející fázi uvedení na trh, pocházejí ze závodu společnosti Continental v portugalském městě Lousado. Na bočnici jsou opatřeny speciálním logem uvádějícím, že obsahují recyklovaný materiál („Contains Recycled Material“).

Přečtěte si také:  Pneumatik bude málo a podraží. Chybí saze z Ruska, které jsou potřebné pro jejich výrobu

Polyesterová příze vyráběná z PET lahví se jako materiál v pneumatikách pro osobní automobily a lehké nákladní automobily používá už dlouho. Textilní kord pohlcuje síly vznikající interním tlakem pneumatiky a zůstává rozměrově stabilní i pod vysokým zatížením a při vysokých teplotách. Aby společnost Continental dosáhla toho, že její pneumatiky budou ve fázi výroby, užití a recyklace energeticky úspornější a ekologičtější, provádí intenzivní výzkum alternativních materiálů vhodných pro výrobu pneumatik.

Společnost Continental coby výrobce prémiových pneumatik v září 2021 na veletrhu IAA MOBILITY debutovala se svým konceptem Conti GreenConcept, jenž využívá polyester z recyklovaných plastových lahví. Společnost Continental vyvinula pneumatiku využívající technologii ContiRe.Tex i pro druhou sezónu závodní série elektromobilů Extreme E, která byla zahájena v únoru 2022. Pneumatikami s touto technologií budou vybavena také všechna doprovodná vozidla, jež vyjedou na letošní Tour de France.

Přečtěte si také:  Výrobci automobilů jsou povinni vzít zpět vysloužilé vraky a postarat se o jejich likvidaci. Pomůžou i se sjetými pneumatikami

Společnost Continental nabízí v první fázi technologii ContiRe.Tex u modelů PremiumContact 6, EcoContact 6 a AllSeasonContact, a to v pěti rozměrech u každého z nich.

Aktuálně dostupné produkty s technologií ContiRe.Tex a jejich rozměry: