2023 BMW X6 (facelift)

Modernizovaná BMW X5 a X6 se představují. Všechny verze bez výjimky už jsou elektrifikované

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 8. 2. 2023


Cílená vylepšení designu, bohatší standardní výbava, kompletní elektrifikace a zřetelný pokrok v oblasti digitálních technologií předznamenávají další etapu vývoje úspěšné dvojice modelů BMW kategorie Sports Activity Vehicle a Sports Activity Coupé. Přirozeně suverénní charakter, který z nového BMW X5 vyzařuje v každé situaci, nyní zdůrazňují obzvláště robustní designové prvky a volitelně dodávaná osvětlená maska chladiče ve tvaru ledvinek BMW Iconic Glow. Extravagantní dynamiku nového BMW X6 podtrhují prvky, jako je například nyní standardně dodávaný M sportovní paket. Nabídka pohonných jednotek je kompletně přepracovaná, výsledkem tak je například výrazně delší elektrický dojezd plug-in hybridního BMW X5 xDrive50e a použití 48V mild hybridní technologie ve všech ostatních variantách. Pokrokovost dokazují také nové systémy pro automatizovanou jízdu a parkování a nejnovější generace ovládacího systému iDrive s BMW Prohnutým displejem a BMW Operačním systémem 8.

Provedené rozsáhlé úpravy představují všechny potřebné ingredience k posílení pozice BMW X5 jakožto globálního lídra ve svém segmentu, v případě BMW X6 pomáhají zajistit postavení před konkurenty ostatních německých prémiových značek. Oba modely se vyrábějí v továrně BMW Group ve Spartanburgu. V kompetenčním centru pro modely BMW X se v Jižní Karolíně vyrábí také BMW X3, BMW X4, superluxusní BMW X7 a BMW XM – první elektrifikovaný vysokovýkonný model od BMW M GmbH. Od roku 2022 sjíždí z montážní linky v čínském závodě Dadong, který provozuje společný podnik BMW Brilliance Automotive Ltd. se sídlem v Šen-jangu, pro daný trh specifická varianta BMW X5. Mezi nejdůležitější trhy nového BMW X5 a nového BMW X6 patří kromě USA a Kanady také Čína a další asijské trhy, Německo, Blízký východ a Austrálie. Celosvětové uvedení modernizovaných provedení na trh proběhne v dubnu 2023.

Nové BMW X5: nízké světlomety, osvětlená BMW maska ve tvaru ledvinek

Se svými osobitými proporcemi vozu kategorie Sports Activity Vehicle a čistými povrchy BMW X5 v praxi zosobňuje učebnicový příklad elegantního vzhledu, jednoznačného sebevědomí a vysoké praktičnosti. Nové provedení je standardně vybaveno designovými výbavovými prvky xLine, které dále zvýrazňují jeho moderní a robustní charakter. Alternativně si zákazníci mohou ze seznamu volitelné výbavy zvolit M sportovní paket obsahující designové prvky, které podtrhují sportovní charakter tohoto modelu. U vrcholného BMW X5 M60i xDrive se vyznačují specifickým vzhledem.

Všechny modelové varianty mají nový design charakteristických BMW světlometů a BMW masky ve tvaru ledvinek. Světlomety jsou nyní o 35 milimetrů nižší. Jejich šípovité prvky denního svícení směřují ke krajům vozu a slouží také jako směrové ukazatele. U vozů vybavených volitelnými adaptivními matrixovými LED světlomety a neoslňujícími dálkovými světly BMW Selective Beam lze světlomety specifikovat také v černém provedení M Shadowline.

Výrazná BMW maska ve tvaru ledvinek má rámeček a lamely v matně chromovaném provedení. Vůbec poprvé pro tento model lze volitelně objednat i osvětlenou masku BMW Iconic Glow, tato nabídka platí pro modely BMW X5 xDrive50e, BMW X5 xDrive40i a BMW X5 xDrive30d. Její kaskádové osvětlení zaručuje mimořádně nápadný a pro značku typický vzhled jak při stání, tak za jízdy. Osvětlení masky se aktivuje při otevření některých z dveří a řidič jej může manuálně zapnout nebo vypnout prostřednictvím systému iDrive.

V okolí BMW masky chladiče jsou nyní použity hladké plochy, které přední části vozu propůjčují moderní vzhled. Šířku vozu zdůrazňují svisle orientované vzduchové clony umístěné na vnějších okrajích. Spodní část nasávacích otvorů se vyznačuje matně chromovými ozdobnými prvky a trojúhelníkovými otvory po stranách.

Nově navržené vzduchové průduchy, LED zadní světla s motivem písmene X

Moderní a atraktivní design mají také vzduchové průduchy umístěné na bocích za předními koly BMW X5. V jejich přední části se nachází dynamicky zakřivený prvek (standardně v matně chromovaném provedení nebo ve spojení s M sportovním paketem a u BMW X5 M60i xDrive v černé barvě), na nějž navazují tři horizontální lamely. BMW X5 xDrive50e má zde umístěno označení „electrified by i“ a BMW X5 M60i xDrive své označení modelu.

Nové BMW X5 se nyní standardně dodává nejen se střešními ližinami v provedení matného hliníku Satin Aluminium, ale také s dalšími detaily ve stejném provedení. Ochranný prvek podvozku ve stříbrném provedení Glacier Silver v zadní části vozu kategorie Sports Activity Vehicle a nově tvarovaný zadní nárazník navozují dojem ještě větší kvality. Navíc nově tvarovaná zadní světla jsou zajímavá jak za denního světla, tak za tmy. V noci jsou obzvláště dobře vidět výrazné tvary plastických světlovodných trubic koncových a brzdových světel. Tvar písmene L, známý z jiných modelů BMW, se odráží v horizontální rovině a v zadních světlech vytváří vizuálně působivý, zřetelně osvětlený a nezaměnitelný motiv písmene X. Atraktivní světelnou show završují po aktivaci pulzující zadní směrová světla nového BMW X5.

Nové BMW X6: expresivní přední část s velkými nasávacími otvory

BMW X6 bylo zakládajícím členem segmentu Sports Activity Coupé a ve své třetí generaci nadále ztělesňuje extravagantní sportovní styl a vyznačuje se výrazným designem. Dlouhá klesající linie střechy a ostře tvarované linie vytvářejí dynamicky protaženou siluetu.

Také nové BMW X6 je vybaveno nízkými světlomety s prvky denního svícení ve tvaru šipek, které lze na přání objednat rovněž v zatmaveném provedení M Shadowline. Stejně jako dříve je pro BMW X6 xDrive40i a BMW X6 xDrive30d nabízena osvětlená maska chladiče ve tvaru ledvinek BMW Iconic Glow. Dynamický charakter nového BMW X6 dále zvýrazňuje nyní standardně dodávaný M sportovní paket. Klíčovou roli designu v něm nově hraje osmiúhelníkový nasávací otvor, ve střední části pod maskou chladiče lemovaný nápadnými krajními otvory a velkorysou aplikací černých ploch. Společně s výrazně tvarovaným trojrozměrným předním nárazníkem toto řešení zvýrazňuje šířku a robustnost vozu.

Mohutná záď s nízkými světly zasahujícími až do výklopné zadní stěny

Specificky tvarované M boční prahy a M lesklé obložení Shadowline odrážejí dynamický charakter nového BMW X6. Sportovně pojaté svalnaté boky plynule přecházejí do stejně mohutné zádě. Zadní nárazník se vyznačuje výplněmi ve tmavém provedení Dark Shadow a je doplněn koncovkami výfuku s lichoběžníkovým tvarem.

Dalším nepřehlédnutelným designovým prvkem Sports Activity Coupé jsou nízká zadní světla, která zasahují až do zadní výklopné stěny. Jejich světelný podpis tvoří známý tvar písmen L zadních a brzdových světel.

Vlajkové modely s výraznými designovými prvky

Dva vrcholné modely – BMW X5 M60i xDrive a BMW X6 M60i xDrive – se vyznačují individuálními designovými prvky v podobě dvojitých lamel a loga M v BMW masce ve tvaru ledvinek, M krytů vnějších zpětných zrcátek v leskle černém provedení a M charakteristické čtveřice koncovek výfuku. To vše jasně poukazuje na výjimečnou výkonnost těchto osmiválcových modelů. Nové BMW X6 M60i xDrive má také leskle černý zadní spoiler.

M sportovní paket Pro je nyní nabízen pro všechny modelové varianty a dodává novému BMW X5 a novému BMW X6 na exkluzivitě. Jeho součástí je matně černá BMW maska ve tvaru ledvinek, koncovky výfuku v černém chromu a zatmavené světlomety M Shadowline. Součástí M sportovního paketu Pro jsou také M sportovní brzdy s červenými brzdovými třmeny, M sportovní výfukový systém (standard u osmiválcových modelů, ne pro BMW X5 xDrive50e) a M bezpečnostní pásy.

Kromě toho jsou pro BMW X5 M60i xDrive a BMW X6 M60i xDrive exkluzivně k dispozici nové atraktivní odstíny laku, jako je například modrý metalický M Marina Bay Blue či zelený M Isle of Man Green. Kromě toho lze všechny modelové varianty nového BMW X5 a nového BMW X6 objednat v jedné pastelové barvě a sedmi metalických lacích, plus čtyřech barvách BMW Individual. Novinkami v nabídce barev jsou modrá metalíza Blue Ridge Mountain, šedá Brooklyn, šedá Skyscraper a matně šedá Frozen Pure.

Zákazníci si pro své nové BMW X5 a BMW X6 mohou také vybrat z přibližně 40 speciálních barev karoserie BMW Individual. Patří mezi ně metalické barvy, jako například modré Atlantis a Velvet, stejně jako pastelové nebo matné laky. Tyto exkluzivní varianty laku jsou pečlivým způsobem ručně aplikovány a spektrum nabízených barev se neustále rozšiřuje.

BMW X5 a X6 v ČR

Nové BMW X5 a nové BMW X6 se začnou prodávat v dubnu, již nyní ale znají své ceny. BMW X5 začíná na 2 017 600 Kč a BMW X6 na 2 142 400 Kč (vč. DPH).

Ceny nového BMW X5 (vč. DPH)

  • BMW X5 xDrive40i R6, benzin 280 kW/380 koní: 2 056 600 Kč
  • BMW X5 M60i xDrive V8, benzin 390 kW/530 koní: 2 667 600 Kč
  • BMW X5 xDrive30d R6, diesel 210 kW/286 koní: 2 017 600 Kč
  • BMW X5 xDrive50e R6, benzin, PHEV 360 kW/490 koní: 2 342 600 Kč

Ceny nového BMW X6 (vč. DPH)

  • BMW X6 xDrive40i R6, benzin 280 kW/380 koní: 2 181 400 Kč
  • BMW X6 M60i xDrive V8, benzin 390 kW/530 koní: 2 748 200 Kč
  • BMW X6 xDrive30d R6, diesel 210 kW/286 koní: 2 142 400 Kč
Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru